اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 144
    کد: 70474
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۰۷

    حافظ کوچک

    احسان خوش الحان از 9 ساله های منطقه ، 6 جزء قرآن را از بر است.
    حافظ کوچک

    در روزگاری که نگرانی بسیاری از خانواده ها، هجوم تهاجم فرهنگی بیگانگان و تأثیر مخرب شبکه های اجتماعی چون ماهواره، لاین، وایبر و... بر فرزندانشان است، تأسی به قرآن و دستاویز قرار دادن آموز ههایش برای در اما نماندن از لغزش های احتمالی، می تواند بهترین گزینه انتخابی هر خانواده ای باشد.
    خانواده خوش الحان، همسایه بالاخیابانی ما هم همین دغدغه ها را داشته اند و برای به سلامت گذشتن از چنین هجمه هایی، استعانت از قرآن را سرلوحه زندگی خود و فرزندانشان قرار داده اند. احسان، اولین فرزند خانواده جوان خوش الحان ، زمستان گذشته 9 ساله شد و امروز حافظ 9 جزء از قرآن مجید است.
    در عصری بهاری به سراغ این خانواده و حافظ کوچکش رفته ایم.جرقه استعداد از پیش دبستانی «در دوره پیش دبستانی حس کردیم احسان علاقه بسیار
    به حفظ آیات کوچک قرآن دارد، ازاین رو تصمیم گرفتیم او را کلاس آموزش قرآن ثبت نام کنیم. آن روزها تعریف جامعه القران سناباد را خیلی شنیده بودیم. دو ماهی آنجا رفت و روخوانی و روا نخوانی را یاد گرفت. بعد از این مرحله، دوره آموزشی تجوید را شروع کرد. آن روزها مربی کلاس تجوید معتقد بود برای احسان زود است که در کلاس تجوید شرکت کند؛ برای همین تا دو سال بعد صبر کردیم. »
    دو سال، زمان خوبی بود تا احسان آمادگی بیشتری برای انس با قرآن پیدا کند. در این مدت مادر احسان با تکرار حفظیات و تمرین آموخته ها سعی در کم رنگ نشدن این علاقه در او داشت و ورود به فضای مدرسه و تشویق معلم ها نیز در ایجاد این انگیزه موثر بود، به ویژه وقتی معلم قرآن اداره کلاس را به احسان می سپرد و او با اعتمادبه نفس، کلاس را اداره میکرد.
    نذر استاد
    « تابستان گذشته خانم آذرنژاد به عنوان مربی خصوصی احسان، آموزش تجوید را با او شروع کرد.احسان دراین مدت علاوه بر آموزش تجوید، سوره های جزء س یام قرآن را هم حفظ می کرد. پیشرفت خوبی داشت تا اینکه آموزش مربی اش به دلیل نقل مکان متوقف شد . »
    خانم خو ش الحان درکنار تدریس عالی خانم آذرنژاد از روزی یاد می کند که برای پرداخت حق الزحمه وی به منزلش رفته بود؛ «معمولا مربیان قرآن برای آموزش مبلغی تعیین نمی کنند و آنچه به عنوان حق الزحمه پرداخت می شود، هدیه است. وقتی برای تسویه حساب نزد ایشان رفتم به هیچ وجه قبول نمی کردند. وقتی اصرار من را دیدند، گفتند من نذری دارم و تا امروز از هیچ قرآن آموزی هدیه قبول نکرده ام. »
    حفظ 6 جزء در 8ماه
    نقل مکان مربی خصوصی احسان، پای آقای سرو رعظیمی را به خانه خوش الحان باز کرد. سرور عظیمی از اوقاف به آن ها معرفی شده است؛ «اول
    آبان، نخستین جلسه مربی جدید با احسان شروع شد. به این ترتیب یک روز در میان، به مدت یک تا یک ساعت ونیم، حفظ و تثبیت حفظیات کار می شود. پیشنهاد آقای سرورعظیمی حفظ یک صفحه کامل در روز است اما در مواردی که احسان کششن دارد یا آیات سنگین و مشابه هم می شوند، نصف صفحه در دستورکارشان قرار میگیرد. »
    آوردن رتبه قبولی در مسابق های آزمایشی

    اواخر سال گذشته از طرف سازمان اوقاف، مسابقات سراسری حفظ قرآن کریم در سالن ورزش شهید بهشتی برگزار شد که احسان نیز به تشویق معلمش تصمیم گرفت برای سنجش توانایی خود در این مسابقه شرکت کند ؛ «مسابقه بسیار فشرده و سطح بالا بود و از شهرستان های دیگر هم حافظان بسیاری آمده  بودند. رده سنی درا ین مسابقه مطرح نبود، مثلاًا حسان در رده حفظ پنج جزء قرآن کریم بود، شرکت کننده 50 ساله هم در همین رده قرار داشت.ا گرچه ما فقط صرف محک زدن و آشنایی احسان با محیط مسابقه، او را در این آزمون ثبت نام کرده بودیم، رتبه قبولی را که 70 ا ز 100 امتیازبود، کسب کرد. »
    چراغی که نباید خاموش شود
    یکی دیگر از فضاهایی که به قرآنی شدن این کودک کمک کرده، برگزاری دوره های قرآنی در ماه های رمضان و جمع شدن مردان فامیل خانواده خوش ا لحان برای تلاوت آیات خداست. این دوره های هر شبه هر چه نداشته، یک مزیت خوب و عالی داشته؛ آن هم جذب بچه ها به سمت قرآن و مفاهیم قرآنی است؛ «ابوالفضل پسر خواهرم و ایمان پسرعمه ا حسان، هم دور ه های روخوانی، روا نخوانی و تجوید را پشت سر گذرانده اند. آن ها هم علاقه بسیار به فراگیری و
    حفظ قرآن دارند. تا چندی پیش، جلسات هفتگی قرآن هر شب جمعه در منزل یکی ا ز اعضای فامیل برگزار می شد که مشکلات زندگی و هماهنگ نبودن ساعت کاری اعضا باعث شد این جلسات کنسل شود. پدربزرگ احسان تصمیم دارد دوباره این جلسات را حتی اگر شده با همین بچه های کوچک راه بیندازد، چون معتقد است این چراغ نباید خاموش باشد. »
    حرف آخر
    در خوب بودن قرآن و تأثیر آن در زندگی شکی نیست اما خانواده ها باید این انگیزه و علاقه را در بچه های خود به وجود آورند. همچنین نهادهای متولی باید به گسترش فرهنگ قرآن خوانی بیشتر بها بدهند. دایر کردن کلاس های قرآن در مساجد محل و حتی مدارس در تابستان ها و تشویق دانش آموزانی که درا ین راه قدم برمی دارند، می تواند در دیگر دانش آموزان ایجاد انگیزه کند.همه ازبچه های قرآنی انتظار بیشتری دارند
    گفتگویی مختصر با حافظ کوچک محله
    کلاس چندمی و معدلت چند است؟
    کلاس سوم دبستان و شاگرد نمونه کلاس با معدل 20 .
    با تلاوت هر روز قرآن چه حسی به تو دست می دهد؟
    قرآن، کلام خداست؛ از اینکه حس می کنم ساعتی از روز با خدا حرف می زنم، حس خوبی به من دست می دهد.
    روزی چند ساعت تمرین می کنی؟
    صبح ها که مدرسه ام، بعد از کمی استراحت بعدازظهر یک تا دو ساعت قرآن می خوانم و مادرم هم برای یادآوری و تثبیث آموخته هایم، مدام برنامه پرسش و پاسخ دارد.
    یک دانش آموز قرآنی باید چطور رفتار کند؟
    دانش آموزی که قرآن می خواند، باید در رفتار و کردار و گفتار خود خیلی دقت کند و آموزه های قرآن در رفتار و کردارش نمود داشته باشد. من خودم گاهی که شیطنتی کوچک می کنم، پدربزرگم می گوید: «احسان!ا ز تو که بچه ای قرآنی هستی، این کار بعید است » در مدرسه هم مدیر و معلم ها از ما بچه هایی که با قرآن سروکار داریم، انتظار بیشتری دارند.
    اگر بخواهی تشکر کنی، از چه کسانی تشکر می کنی؟
    از پدر و مادرم تشکر م یکنم که همیشه و همه جا همراهم هستند و کمکم می کنند و از مربی هایم خانم آذرنژاد و آقای سرو رعظیمی بی نهایت سپاسگزارم.

    تعداد بازدید: 144
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر