اوقات شرعی
18°C آفتابی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 107
    کد: 118918
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
    مدیر توسعه محتوایی رصدخانه شهری تهران:

    فقدان مدیریت شهری واحد موجب مسئولیت گریزی مدیران در حادثه پلاسکو شد

    مدیر توسعه محتوایی رصدخانه شهری تهران گفت: مدیریت گسسته در شهرها موجب شد تا هیچ نهادی مسئولیت حوادث اخیر را نپذیرد، با ایجاد مدیریت واحد شهری هیچ مدیری نمی تواند از پذیرش مسئولیت اجتناب کند.
    فقدان مدیریت شهری واحد موجب مسئولیت گریزی مدیران در حادثه پلاسکو

    به گزارش فرهنگشهر، راما قلمبر دزفولی در دویست وچهل وسومین نشست شهر، فرهنگ، اجتماع (شفا) با موضوع «ارائه تجربه و دستاوردهای طرح رصد کیفیت زندگی اجتماعی در شهر تهران» که صبح امروز در ساختمان اجتماعات شهرداری مشهد برگزار شد، اظهار داشت: مدیریت بخشی شهرها به ویژه تهران بسیار تاسف بار بوده، هنگام وقوع حوادث هیچ نهادی مسئولیت حادثه را نپذیرفته و مدیران هرکدام از نهادها علت حادثه را خارج از حیطه وظایف خود اعلام می کنند.

    وی با اشاره به حوادث اخیر شهر تهران گفت: فقدان مدیریت شهری واحد، اصلی ترین عامل عدم مسئولیت پذیری مدیران بوده، در صورت وجود مدیریت واحد شهری، مدیران قادر نبودند از پذیرش مسئولیت اشتباهات نهادهای مربوط اجتناب کنند.

    عضو هیئت علمی شهرسازی دانشگاه آزاد پردیس، شهرداری را متولی کالبد شهری دانست و افزود: مدیریت شهری برای تامین نیاز شهروندان تلاش کرده و موظف نیست تا نگرش مردم را تغییر دهد، با فقدان مدیریت واحد شهری، شهرداری نمی تواند به مباحث حیات طیبه بپردازد و مجموعه بزرگی از ارگان ها باید جهت ترویج حیات طیبه تلاش کنند.

    قلمبر دزفولی با اشاره به طرح رصد کیفیت زندگی اجتماعی در شهر تهران گفت: تحلیل های اجتماعی بسیار پیچیده و قرار دادی است، در بسیاری از کشورها کیفیت زندگی را معادل توسعه پایدار دانسته و در برخی کشورها کیفیت زندگی زیر مجموعه توسعه پایدار اعلام شده است و در برخی موارد توسعه پایدار را زیر مجموعه کیفیت زندگی معرفی کردند.

    این استاد دانشگاه با اعلام فقر اطلاعات پایه مرتبط با سنجش کیفیت زندگی در سیاست گذاری مدیریت کلان شهرها افزود: باتوجه به کانونی بودن مفهوم کیفیت زندگی در راهبرد کلان مدیریت شهری، گردآوری داده هایی که توصیف درستی از مفهوم کیفیت زندگی، در الگوی بومی جامعه کلانشهری ایران امروز ارائه کند، واجد اهمیت بوده و کارگروهی تحت عنوان رصد کیفیت زندگی اجتماعی در رصدخانه شهری تهران ایجاد شد و براساس نمونه آماری 45 هزار نفر در 335 محله شهر تهران پژوهش انجام شده که امیدواریم تجارب آن جهت انجام پژوهش در دیگر شهرها مورد استفاده قرار گرفته و بر اساس این داده ها، تحلیل اجتماعی مناسب صورت گیرد.

    مدیر توسعه محتوایی رصدخانه شهری تهران با تاکید بر اهمیت ذهنیت شهروندان درمورد مسائل اجتماعی اظهار داشت: در بسیاری از موارد اجتماعی ذهنیت مهم تر از عینیت بوده و برخی صاحب نظران کیفیت زندگی را با معیارهای درونی سنجیده و برخی آن را بر پایه معیارهای عینی می سنجند.

    وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته جهت بهبود کیفیت زندگی در شهرها تاکید کرد: در مجموعه شهرداری با تغییر عینیت ها تلاش می کنیم تا ذهنیت شهروندان را تغییر دهیم، در برخی موارد میان ذهنیت مردم و عینیت شهر اختلاف وجود دارد، شهرداری بیست هزار متر فضای سبز ایجاد می کند تا سرانه فضای سبز به حد استاندارد ده متر مربع برسد، اما در نظرسنجی ها مردم اظهار می کنند که کوچه باغ های گذشته را به چمن ترجیح می دهند و کیفیت مورد نظر شهروندان درمورد فضای سبز شهری تامین نشده است.

    وی با تاکید بر عدم مقایسه پروژه های طرح رصد کیفیت زندگی اجتماعی شهروندان با کشورهای اروپایی افزود: شرایط فرهنگی، ارزش ها و نگرش ما به کیفیت زندگی متفاوت است، استاندارد فضای سبز اروپا و ایران با یکدیگر اختلاف داشته و هرکدام از این تجربه ها ویژه همان شهر، اقلیم و وضعیت فرهنگی است و باید الگوی بومی تهیه شده و شاخص های مرکبی تحت عنوان کیفیت زندگی اعلام شود.

    تعداد بازدید: 107
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر