اوقات شرعی
20°C آفتابی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 213
    کد: 120321
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
    در بخش ویژه ایده‌پردازی رفیق راه؛

    مسایل شهر را از نو ببینیم

    فراخوان ارائه راهکار، ایده یا طراحی فعالیت‌های شهری با استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی منتشر شد.
    مسایل شهر را از نو ببینیم

    فراخوان ارائه راهکار، ایده یا طراحی فعالیت‌های شهری برای ارتقای فرهنگ شهروندی با استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی منتشر شد.

    به گزارش فرهنگشهر، فراخوان ارائه راهکار، ایده یا طراحی فعالیت‌های شهری با استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی در بخش ویژه ایده‌پردازی رفیق راه منتشر شد.

    همواره یکی از چالش های جامعه مدنی و مدیریت شهری، مدیریت و اثرگذاری بر فرهنگ شهروندی و اصول اخلاقی شهروندان بوده است. عدم توجه به نوع ارتباط افراد با یکدیگر و محیط شهری، همواره به بروز خسارت‌های اجتماعی و حتی فردی و تحمیل هزینه‌های فراوان به مدیریت شهری منجر شده است.برای نمونه، تنها 11.6 شهروندان مشهدی در شهریور سال گذشته در موضوع پسماند همکاری داشته‌اند. طبق آمار متأسفانه ایران جزو ده کشور اول دنیا در شدت تخریب محیط زیست است؛ همچنین بر اساس آمار بانک جهانی، خسارات ناشی از آلودگی هوا در سال گذشته بالغ بر۱۰میلیارد دلار بوده است.بدیهی است برای تغییر در این‌چنین مؤلفه‌هایی، استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی و مردمی بسیار بیشتر از تبلیغات فرمایشی و سفارشی اثرگذار خواهد بود؛ پس می‌توان در نگرشی جدید، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که خود شهروندان در مدیریت تغییرات فرهنگ شهروندی نقش اساسی ایفا کنند و خود در شکل‌گیری هنجارهای اجتماعی صحیح پیش‌قدم شوند و بر رفتار یکدیگر نظارت داشته باشند.با وجود برنامه‌ریزی‌هایی که در موضوع فرهنگ شهروندی صورت گرفته است، میزان تغییر در رفتار شهروندان نسبت به هزینه‌ها و بودجه‌ها و ساختارهای اداری که تاکنون تأسیس شده، بسیار کم بوده است. قطعاً یکی از دلایل این مشکلات، نگاه فردگرایانه در موضوع فرهنگ شهروندی و تلاش صرف برای انگیزه‌بخشی بر مبنای منافع فردی و شخصی بوده است. درنتیجه با هزینه‌های کلان، پیام‌هایی مخابره شده که بعضاً صحت و لزومشان برای مردم بدیهی بوده است؛ اما در عمل و در جامعه خلاف آن همچنان رؤیت می‌شود و تغییرات به‌شکل جدی ملموس نیست. درحالی‌که اگر از ظرفیت‌های اجتماعی مردم و روابط شهروندان در خانواده و محله و مسجد و دیگر اماکن عمومی استفاده شود و هنجارسازی از بطن روابط انسانی و دینی آن‌ها شکل بگیرد، علاوه بر تسریع در اصلاح فرهنگ، احساس ارزشمندی در جامعه و تقویت هویت دینی و شهری هم حاصل خواهد شد. در این مسیر، فعالیت‌های تعریف‌شده در نهادهای فرهنگی به‌سمتی خواهد رفت که در مردم ایجاد انگیزه کند و شهروندان خودشان پای کار بیایند و نتیجه کارشان هم به ایشان واگذار شود.لذا این فراخوان درنظر دارد ایده‌ها و راهکارهای شما را برای استفاده از ظرفیت مردم در ایجاد ارزش‌های اجتماعی جمع‌آوری کند و در اختیار مدیران فرهنگی شهرمان قرار دهد تا در آینده، نوع تخصیص بودجه‌های فرهنگی و نوع تعامل با شهروندان، به‌جای روابط سفارشی و توصیه‌محور به‌سمت الگوهای پویا و مردمی و دینی برود.

     

     

     

     

    فراخوان

     

    1-     ارائه راهکار، ایده یا طراحی فعالیت‌های شهری برای ارتقای فرهنگ شهروندی با استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی:

    -         استفاده از ظرفیت‌های مردمی: برای مثال درصورت افزایش مشارکت مردم در تفکیک زباله‌ها، با مشارکت سازمان مدیریت پسماند، در هر محله میزان مشارکت در تفکیک زباله‌های خشک و تر در هر ماه نشان داده شود و هر محله که تا پایان سال برتر شد، یک المان نوروزی در آن جانمایی شود.

    با اعلام به شهروندان و رقابت بین محلات، در هر محله که درختکاری بیشتری در در طی یک ماه انجام شود، کتابچه عکس محله تولید و به اهالی محله هدیه داده شود یا طی تولید یک برنامه تلویزیونینتیجه زحمات آن‌ها را رسانه‌ای کرد.

    -         استفاده از ظرفیت‌های نخبگانی: برای مثال انجام هماهنگی های لازم و زمینه سازی به منظور اینکه اساتید دانشگاه در سه‌شنبه‌های بدون خودرو با دوچرخه به محل کار بروند

    -         استفاده از ظرفیت نهادهای اجتماعی (مساجد، مدارس، شوراهای اجتماعی محلات، فرهنگسراها و...): برای مثال با محوریت مساجد و ائمه جماعات، باکس‌های مخصوص در مساجد ایجاد شود و مردم مواد بازیافتی خود را در آن قرار دهند تا با جمع‌آوری موادبازیافتی و حمایت شهرداری، بتوانند وسیله‌ای برای مسجد خریداری کنند.

    -         استفاده از ظرفیت‌های فیزیکی و سخت‌افزاری شهرداری (سالن‌های ورزشی، اتوبوسرانی، تاکسیرانی و...): برای مثال تاکسی‌های سطح شهر هرکدام در روزهای مشخص، به‌اندازه صندوق عقب ماشین، لوازم بازیافتی را از محله خود جمع‌آوری کنند به ایستگاه‌های بازیافت تحویل دهند.

     

    2-    ایده و پیشنهاد به‌منظور ایجاد پشتوانه‌های قانونی، لوایح و سازوکارهای تشویقی شهروندان برای تسهیل در روند و ارتقای فرهنگ شهروندی با نگاه جامعه‌گرایانه: برای مثال طراحی قوانینی درجهت اینکه اگر در محله‌ای بیشترین مسائل ایمنی توسط شهروندان رعایت شود، در عوارض نوسازی محله تخفیف داده شود.

     

     

     

     

    محورهای فراخوان

     

    -          فضای سبز و محیط زیست

    -          پسماند

    -          حمل و نقل پاک و رفتارهای ترافیکی

    -          ایمنی

     

    برای ثبت ایده و پیشنهاد اینجا را کلیک کنید.

     

     

    تعداد بازدید: 213
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر