• دوشنبه،31 اردیبهشت 1397
 • ورود
اوقات شرعی
16°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 354
    کد: 120630
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
    دکتر حسین اکبری در جلسه ارائه پژوهش سنجش آسیب‌های اجتماعی در مشهد:

    مشهد در 15 سال آینده قابل زیست نخواهد بود

    در علوم اجتماعی هیچ‌وقت سخن از قطعیت به میان نمی¬آید اما من قاطعانه می¬گویم در 10 تا 15 سال آینده در صورت ادامه روند موجود شهر مشهد، قابل زیست نخواهد بود.
     ارائه پژوهش سنجش آسیب‌های اجتماعی در مشهد:

    به گزارش فرهنگشهر، نشست بررسی آسیب‌ها و نابهنجاری‌های شهری با سخنرانی دکتر حسین اکبری، صبح امروز ساعت 10 در آمفی تائتر مجتمع علوم انسانی دانشگاه آزاد برگزار شد.

    دکتر حسین اکبری عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی و مسئول پژوهش سنجش آسیب‌های اجتماعی در مشهد ضمن بیان اینکه در علوم اجتماعی بهترین منبع برای فهم و بررسی آسیب‌های اجتماعی باورهای عمومی و اداراکات مردم است، گفت: در پژوهشی که با همکاری دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی شهرداری برای بررسی آسیب‌های اجتماعی مشهد انجام شده است، 154 محله مشهد مورد سنجش قرار گرفته‌اند و از 8036 نفر از شهروندان مشهدی نظرسنجی انجام شده است و گزارشی بالغ بر 10هزار صفحه درباره آسیب‌های اجتماعی مشهد تهیه شده است.

    وی افزود: آسیب‌های اجتماعی در حال تبدیل‌شدن به اولویت اول کشور است، چرا که طی نیم‌دهه اخیر رشد برخی آسیب به شکل فزاینده و غیر قابل مهاری اتفاق افتاده است به عنوان مثال رشد نزاع‌های خیابانی از سال 90 تا 94 در مشهد بیش از 360 درصد رشد داشته است.

    دبیر دفتر خراسان انجمن جامعه شناسی ایران با اشاره به اینکه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی نه تنها وظیفه همه دستگاه‌های حاکمیتی مسئول بلکه وظیفه تک‌تک افراد جامعه است، گفت: در علوم اجتماعی هیچ‌وقت سخن از قطعیت به میان نمی آید اما من قاطعانه می گویم در 10 تا 15 سال آینده در صورت ادامه روند موجود شهر مشهد، قابل زیست نخواهد بود، بدین معنا که خانواده‌ها با نگرانی فرزندان خود را به مدرسه خواهند فرستاد و همسران دائما از وضعیت شوهران خود خارج از خانه بیمناک خواهند بود.

    در همین رابطه دکتر اکبری ضمن اشاره به افزایش تحریکات جنسی در جامعه ابراز داشت: متاسفانه طی نیم دهه اخیر پرونده‌‌های خیانت زنان به شوهران‌شان بشدت در دادگستری افزایش پیدا کرده است، همچنین جالب توجه است که استان خراسان رتبه اول طلاق را در کشور داشته است که اخیرا به واسطه عدم ثبت طلاق در دفاتر مشهد سعی شده است آمار را کنترل کنند و همه این موارد نگرانی‌ها را افزایش می دهد.

    عضو هیات عملی دانشگاه فردوسی و مسئول پژوهش سنجش آسیب‌های اجتماعی گفت: تمامی نتایج تحقیق نشان‌دهنده وضعیت بحرانی آسیب‌های اجتماعی در حاشیه شهر مشهد است، ما در حال حاضر با احتساب مناطق حاشیه‌ای که جزو حوزه شهرداری مشهد محسوب نمی شوند برآورد می کنیم که حدود دو میلیون نفر حاشیه‌نشین در شهر مشهد داریم.

     

    وی در همین رابطه تصریح کرد: در حال حاضر میزان رضایت از زندگی در میان ساکنین مناطق حاشیه‌ای شهر زیاد است، که دلیل این امر غالبا مهاجرت این افراد از روستاها به شهر و بهبود وضعیت زندگی آن‌ها نسبت به روستا است، اما فرزندان این خانواده‌ها در آینده وضعیت زندگی خود را با روستا مقایسه نخواهند کرد چراکه در شهر متولد شده‌اند و زندگی خود را با مناطق برخوردار شهر مقایسه خواهند کرد و این امر موجب افزایش حس نابرابری و نارضایتی خواهد شد که خود منشاء بروز مشکلات بسیاری در آینده است.

     

               

    تعداد بازدید: 354
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر