اوقات شرعی
20°C آفتابی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 116
    کد: 121144
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۱۱
    به همت سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد:

    همایش بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد

    مراسم بزرگداشت خواجه‌نصیرالدین‌طوسی به منظور تقدیر تعدادی از فرهیختگان حوزه‌های مختلف علمی در محل تالار شهر برگزار شد.
     همایش بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد

    به گزارش فرهنگشهر، در این همایش که به همت فرهنگسرای علوم و نجوم، مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، بسیج اساتید و دانشگاه‌های فردوسی، آزاد اسلامی، پیام نور، علوم پزشکی مشهد و رضوی برگزار شد از تعدادی از فرهیختگان حوزه‌های مختلف علمی تقدیر به عمل آمد.
    ابوجعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین، زاده ۵ اسفند ۵۷۹ در طوس شاعر، فیلسوف، متکلم، فقیه،ستاره‌شناس، دانشمند، اندیشمند، ریاضیدان و منجم ایرانی سده هفتم است. کنیه‌اش «ابوجعفر» و به القابی چون «نصیرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد. او که یکی از سرشناس‌ترین و بانفوذترین شخصیت‌های تاریخ جریان‌های فکری اسلامی‌ست، علوم دینی و عقلی را زیر نظر پدرش و منطق و حکمت طبیعی را نزد دایی‌اش آموخت. تحصیلاتش را در نیشابور به اتمام رساند و در آنجا به عنوان دانشمندی برجسته آوازه یافت.
    وی در زمان حمله مغول به ایران در پیش ناصرالدین، محتشم قُهستان، به کارهای علمی خویش مشغول شد. در همین زمان اخلاق ناصری را نوشت. پس از مدتی به نزد اسماعیلیان در قلعه الموت نقل مکان کرد، اما پس از حمله فرمانروای مغول و پایان یافتن فرمانروایی اسماعیلیان، هلاکو خان، نصیرالدین را مشاور و وزیر خود ساخت، تا جایی که هلاکو را به تازش به بغداد و سرنگونی عباسیان یاری کرد.
    زندگی او بر پایه دو هدف اخلاقی و علمی بنا نهاده شده بود. خواجه نصیر در بیشتر زمینه‌های دانش و فلسفه، تالیفات و رساله‌هایی از خود به یادگار گذاشته که بیشتر عربی هستند، اما ۲۵ درصد نوشته‌های وی به زبان پارسی بوده‌اند. از معروفترین آثار او به فارسی، «اساس الاقتباس» و «اخلاق ناصری» را می‌توان یاد کرد. وی در اخلاق ناصری رستگاری راستین انسان‌ها را در «سعادت نفسانی»، «سعادت بدنی» و «سعادت مدنی» می‌داند و این نکته نشان می‌دهد که خواجه در مسایل مربوط به بهداشت جسمانی و روانی هم کارشناس بوده‌است.
    خواجه نصیر الدین توسی در ۱۸ ذی الحجه ۶۷۲ هجری قمری وفات یافت و در کاظمین دفن شد.

    خواجه‌نصیرالدین‌طوسی شخصیتی برجسته در تمامی‌ زمینه‌ها است

    جعفر رئیسیان‌زاده در حاشیه این مراسم، اظهار کرد: بحث بزرگداشت خواجه‌نصیرالدین‌طوسی با هدف معرفی هویت شهر مشهد و تقدیر نخبگانی از شخصیت وی برگزار شد.

    وی با بیان اینکه خواجه‌نصیرالدین‌طوسی از مشاهیر بزرگ کشور است و در تمامی زمینه‌های علمی، فقهی، علمی، دینی، اسلامی و غیره شخصیتی برجسته است، خاطرنشان کرد: با برگزاری این جشنواره خواستیم خواجه‌نصیرالدین‌طوسی را معرفی کنیم و به واسطه این شخصیت بزرگ از دیگر بزرگان و نخبگان این شهر در حوزه‌ها و تخصص‌های مختلف تقدیر کنیم.

    قائم مقام سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد بیان کرد: بزرگداشت‌های شخصیت‌ها و بزرگان در طول سال و در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود و برنامه بعدی این سازمان هم با موضوع بزرگداشت آیت‌الله واعظ‌زاده‌خراسانی(ره) از علمای و اساتید برجسته حوزوی که در مباحث، موضوعات و حوزه‌های مختلفی از جمله مجمع تقریب مذاهب نقش‌آفرین بوده است، برگزار می‌شود و پیش از این مراسم هم بزرگداشت‌های زیادی از جمله بزرگداشت گوهرشاد برگزار شده است.     

    تعداد بازدید: 116
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر