اوقات شرعی
18°C آفتابی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 214
    کد: 121504
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
    اقدامات استقبال از بهار مدیریت گردشگری شهرداری مشهد تشریح شد

    بهار خدمت به زائران حریم رضوی

    علی قناویزچی، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح اقدامات استقبال از بهار96 پرداخت.
    بهار خدمت به زائران حریم رضوی

    به گزارش فرهنگشهر، علی قناویزچی، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به تشریح اقدامات استقبال از بهار96 پرداخت.

     

    وی ادامه داد: 26 پایگاه راهنمای زائر که شامل 4پایگاه شبانه‌روزی در محورهای اصلی حرم مطهر و 22 پایگاه‌ در سطح شهر مشهد در دو شیفت صبح و عصر ارائه خدمت می‌کنند.

    قناویزچی تصریح کرد: تجهیز و بازپیرایی پایگاه‌های راهنمای زائر، تجهیزات آی تی با قابلیت ارسال اطلاعات از جمله‌ برنامه‌هایی است که برای ایام نوروز در نظر گرفته شده است. 

    آموزش‌های تخصصی برای راهنمایان زائر

    وی با اشاره به دوره آموزشی تخصصی برای راهنمایان زائر، ابراز کرد: این دوره آموزشی شامل کلاس‌های مشهد‌شناسی، حرم‌شناسی، ارتباط موثر، زبان عربی، زبان انگلیسی و احکام است.

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد افزود: برای برگزاری این طرح از طریق فراخوان بیش از 400 نفر ثبت‌نام و تعداد 100 نفر جذب شدند.

    قناویزچی با اشاره به خدمت‌رسانی 24 ساعته تلفن ملی راهنمای زائر به شماره 096308، عنوان کرد: اطلاع رسانی اماکن زیارتی، گردشگری و اقامتی، مسیریابی، آب و هوا، انجام طرح‌های خدمت افتخاری، نائب‌الزیاره و اسباب خوشحالی از طریق این سامانه انجام می‌شود.

    راهنمایان خورشید

    وی به طرح راهنمایان خورشید نیز اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف کارآفرینی و ارتقا فرهنگ میزبانی ویژه دانشجویان رشته جهان‌گردی و علاقه‌مندان به حوزه گردشگری و تاکسی رانان به مدت 90ساعت آموزشی در حال برگزاری می باشد.

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد ادامه داد: محتوای آموزشی این طرح، مشهدشناسی، حرم‌شناسی، فنون تورگردانی و مهارت های ارتباطی، محله‌گردی، اکوتوریسم و هویت انقلابی و دفاع مقدس بوده که کارورزی آن در ایام نوروز به صورت کارگاه عملی یک روزه برگزار می‌شود. 

    محصولات مکتوب و مجازی

    قناویزچی از تولید 13 محصول مکتوب و 50 محصول مجازی با هدف معرفی مراکز گردشگری خبر داد و گفت: تولید ویژه‌نامه اطلاع‌رسانی ویژه نوروز، تولید نقشه معرفی راهنمای اماکن زیارتی و جاذبه‌های گردشگری به زبان فارسی با هویت بصری 2017، تولید نقشه ایران و تولید نقشه راهنمای مسیر کمپ‌ها  از جمله محصولات تولید شده به شمار می‌رود.

    وی اضافه کرد: از دیگرمحصولات تولید شده می‌توان به تولید برچسب معرفی اماکن زیارتی و گردشگری مشهد، تولید نقشه معرفی اماکن زیارتی و گردشگری به دو زبان عربی و انگلیسی با هویت بصری 2017، تولید محصول کودک، تولید آلبوم نفیس مشهد با معرفی مشهد و وقایع و رویدادها و تولید کتاب معرفی مشهد به زبان های خارجی اشاره کرد.

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد ادامه داد: تولید کارت ویزیت سامانه ابزارهای اطلاع‌رسانی، نقشه راهنمای گردشگری به صورت مشارکتی (اسپانسری)، تولید و پخش کلیپ معرفی اماکن زیارتی و گردشگری شهر مشهد در مبادی ورودی و   تولید و پخش کلیپ معرفی اماکن زیارتی و گردشگری شهرمشهد در پایگاه‌های راهنمای زائراز دیگر برنامه‌هایی بوده که تولید شده است.

    قناویزچی تصریح کرد: تولید و پخش محتوای دیجیتالی در زمینه گردشگری از طریق پایگاه های راهنمای زائر، پروتال گردشگری به آدرس ziarat.mashhad.ir، تولید اپلیکیشن موبایل، تولید کلیپ مشهد درقالب معرفی جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی مشهد در قالب 9 ثانیه‌ای، 18 ثانیه‌ای،60دقیقه‌ای و 15دقیقه‌ای، بهره مندی از 20 نمایشگر ال ای دی پایگاه‌ها، سامانه ارسال وای فای و بلوتوث جهت پایگاه‌های راهنمای زائر، کانال تلگرام و تولید سی‌دی صوتی معرفی جاذبه‌های گردشگری و توزیع آن از ورودی ملک‌آباد نیشابور از از جمله برنامه‌های تولیدی محسوب می‌شود.

    اطلاع رسانی به زائر

    وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی از طریق اتوبوس ‌و تاکسی‌ها انجام می‌شود، گفت: باکس‌های اطلاع‌رسانی از مبدا در اتوبوس‌های برون‌شهری با هدف آشنایی زائران با مشهد به تعداد هزارعدد و در تاکسی‌های درون شهری با هدف تکریم زائر به تعداد 200عدد انجام خواهد شد.

    ایستگاه‌های استقبال از زائر

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد با اشاره به راه‌اندازی ایستگاه‌های استقبال از زائر، بیان کرد: راه‌اندازی 4 ایستگاه استقبال از زائر در مبادی ورودی قوچان، نیشابور، راه‌آهن و پایانه مسافربری امام رضا علیه‌السلام با هدف ساماندهی، هدایت مناسب  و ترویج فرهنگ میزبانی، برخی خدمات مورد نیاز آنان را از جمله اطلاع‌رسانی ظرفیت‌های موجود زیارتی، اقامتی، گردشگری و تفریحی، مسیرهای دسترسی و ترافیکی شهر و خدمات فرهنگی و رفاهی در محل ایستگاه استقبال پیش بینی و ارائه می‌کند.

    وی تصریح کرد: در این طرح به مشارکت و استقرار دستگاه‌های برون‌سازمانی از جمله آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، هلال احمر، اورژانس و... در محل ایستگاه‌های استقبال به جهت استقبال شایسته از زائران گرانقدر و تجهیز و توسعه زیرساختی ایستگاه استقبال از زائر محور ورودی قوچان توجه شده است.

    مساجد شبانه‌روزی

    قناویزچی به طرح مساجد شبانه روزی نیز اشاره کرد و گفت: فراهم نمودن امکان عبادت و نماز برای زائران و مجاوران در طول شبانه‌روز،  باز بودن درب مسجد برای ارائه‌ی خدمات سرویس بهداشتی در طول شبانه‌روز و هم‌چنین مهیا نمودن آب‌جوش و چای در طول 24 ساعت شبانه‌روز از جمله خدماتی است که می‌تواند با همکاری مساجد ارائه شود که مساجد شبانه‌روزی از26 اسفندماه تا پایان 14 فروردین ماه آماده خدمت‌رسانی می‌باشند.

    تورهای تاریخی و گردشگری

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد از برگزاری تورهای تاریخی و گردشگری خبر داد و گفت: علاقه‌مندان جهت شرکت در این تورها می‌توانند از تاریخ 27 اسنفندماه اط طریق سایت ziarat.mashhad.ir و تلفن ملی زائر096308 ثبت‌نام کنند.

    نمایشگاه صنایع دستی و سوغات

    وی از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و سوغات با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و بیان کرد: این نمایشگاه با محتوای صنایع دستی و ارائه سوغات در سطح استانی وکشور با مشارکت 31 استان  در عرصه میدان شهدا و بوستان کوهسنگی برگزار می‌شود.

    قناویزچی  با اشاره زیباسازی و آماده سازی مسیر ورودی راه آهن با مشارکت اداره کل راه آهن خراسان، اظهار کرد: این مسیر از سمت راست و چپ در بخش نزدیک به شهر مشهد محصور به دیواره های بتنی و در بخشی دیواره آجری است.

    نشانه گذاری اماکن هویتی انقلاب و دفاع مقدس

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد به طرح نشانه‌گذاری اشاره کرد و گفت: طرح نشانه‌گذاری اماکن هویتی انقلاب و دفاع مقدس در راستای احیاء و حفظ هویت فرهنگی و انقلابی شهر مشهد و همچنین توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و سیاستهای شورای اسلامی شهر و حفظ و احیاء نشانه های هویتی، دینی، انقلابی و ملی و با توجه به انتخاب شهر مشهد در سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، در 26 نقطه شهری در سطح مناطق اجرا خواهد شد.

    وی تصریح کرد: در این راستا  آرامگاه فردوسی، هنرستان شهید بهشتی،  بیمارستان قائم(عج)، بالا خیابان(دروازه قوچان)، محل ترور شهید کامیاب، بوستان وحدت، مسجد امام حسن مجتبی(ع)، مصلی پایین خیابان، هتل پارس، محله و بازار سرشور، دبیرستان دکتر شریعتی، بیمارستان امام رضا(ع)، مسجد بناها، سراب(محله و دروازه)، مزار عرفای کوهسنگی، بوستان کوهسنگی، بوستان وکیل آباد، آسایشگاه جانبازان امام خمینی(ره)، بازار امام رضا(ع)،  بازار فرش،  مسجد کرامت، عیدگاه(محله و دروازه)، چهارباغ(محله)، نوغان(محله و دروازه) و پایین خیابان(دروازه 5 راه) نشانه‌گذاری شده است.

    فرهنگ میزبانی

    قناویزچی با اشاره به طرح فرهنگ میزبانی، گستردگی خدمت به زائران در مشهد و لزوم استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود با توجه به حجم زائر و بهره گیری از فضای تبادل فرهنگی و مذهبی میان زائران و مجاوران و بهره مندی از فضای معنوی و خدمتی در شهر مشهد به منظور ارتقاء سطح روحیه خدمت رسانی در بین مردم شهر ایجاب می نماید که با هدف ادای دین همسایگی و هم جواری با مضجع شریف آقا علی بن موسی الرضا (ع) خدمت رسانی شایسته به زائران بارگاه منور رضوی را داشته باشیم. لذا بر اساس فراخوان منطقه ای و با توجه به نیاز منطقه خادمین افتخاری در مناطق ثبت نام و دعوت به همکاری می‌شود.

    وی با بیان اینکه طرح فرهنگ میزبانی در ایام نوروز اجرا می‌شود، عنوان کرد: خدمات این طرح شامل واکس، انتقال مسافر با ولیچر، کارواش، آرایشگاه، خیاطی، پنچرگیری و بالانس، تعمیر خودرو، تعمیرات موبایل،  آبجوش، خبرنگاری و اطلاع رسانی،  مشاوره مذهبی،هدیه فرهنگی مشهد، استقبال با مشک عنبر، هدایت زائران با چوپ پر و لباس واحد و خدمات پزشکی است.

    مسابقه زیارت امین‌الله

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد با اشاره به برگزاری مسابقه زیارت امین الله با هدف ارتقاء و افزایش فرهنگ زیارت، عنوان کرد:این طرح از 27 بهمن‌ماه لغایت 4 اسفندماه برگزار شده که بیش از 30 هزار نفر در این طرح شرکت کرده‌اند.

    قناویزچی تاکید کرد: به 250 راننده تاکسی و 100 نفر از راهنمایان زائر افتخاری  رانندگا و 40 نر از راهنمایان ستاد زائر آموزش فرهنگ میزبانی و زبان انگلیسی، حرم شناسی، احکام اخلاق اسلامی، مشهدشناسی و ارتباط موثر داده می‌شود.

    طرح نایب‌الزیاره

    وی به طرح نایب الزیاره نیز اشاره کرد و گفت: افزایش زیارت و تاثیر مثبت زیارت در زندگی مشتاقان حضرت در سطح استانی و حتی بین المللی از اهداف این طرح بوده و امسال نیز این طرح از 25 اسفندماه لغایت 20 فروردین ماه اجرا خواهد شد.

    مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد به کمپین اسباب خوشحالی اشاره و اظهار کرد: این طرح با هدف جمع‌آوری کالا و لوازم منزل برای اهدا به نیازمندان در مناطق 13 گانه شهرداری مشهد در حال اجرا بوده که خوشبختانه استقبال خوبی از سووی عموم مردم شده است.

    تعداد بازدید: 214
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر