• دوشنبه،31 اردیبهشت 1397
 • ورود
اوقات شرعی
16°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 158
    کد: 122504
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
    وحید جلیلی:

    منحصر کردن تفکر فاطمی صرفاً به حجاب و عفت، خیانت است

    معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با تأکید براینکه حجاب و عفت جزئی از تفکر فاطمی است گفت: منحصر کردن این تفکر صرفا به یک ارزش، خیانت است چراکه کسی که ملتزم به حجاب باشد، اما به فکر همسایه و اختلاف طبقاتی نباشد، قابل پذیرش نیست.
    منحصر کردن تفکر فاطمی صرفاً به حجاب و عفت، خیانت است

     به گزارش فرهنگشهر،  وحید جلیلی ظهر امروز در همایش «حفظ زیارت امین‌الله» که در تالار شهر مشهد برگزار شد، اظهار داشت: خرسندیم که با همکاری نهادهای مختلف مشهد گام نخست برای ترویج زیارت امین الله برداشته که این حرکت با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد.

    وی با بیان اینکه زیارت مفهوم بسیار گسترده و عمیقی است، افزود: دشمنان اهل بیت(ع) تلاش کردند میان امام و امت فاصله ایجاد کنند چراکه آنها به دنبال این بودند تا امام را از دسترس مردم خارج کرده و امت را از روی آوردن به آستانه امامت منصرف کنند.

    معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه زیارت در ذات خود، مفهوم ولایتی به معنای ابراز ارادت، عشق و محبت به اولیای خدا به شمار می‌رود، گفت: کسانی که در طول بیش از هزار سال به زیارت امام رضا(ع) می‌آیند، از یک سو به ایشان ابراز ارادت می‌کنند و از سوی دیگر به دشمنان اهل بیت(ع)، مکتب وحی و ولایت اعلام می‌کنند؛ گرچه شما توطئه کردید و در حق ائمه اطهار(ع) مرتکب جنایت شده‌اید، اما نتوانستید رابطه میان امام و امت را گسسته کنید، روز به روز نیز این ارتباط قوی‌تر و گسترده‌تر شد.

    جلیلی با اشاره به اینکه دوستی و دشمنی با اهل بیت(ع) موقت و محصور در زمان و مکان خاصی نمی‌شود، بیان کرد: منظور از دشمن اهل بیت(ع) صرفاً کسی نیست که اذیت، آزار و قتل اهل بیت(ع) را انجام داده است.

    وی ادامه داد: در زیارت عاشورا، ما صرفاً شمر یا عمرسعد را لعنت نمی‌کنیم، بلکه همه آن کسانی که به نوعی در ماجرای عاشورا در مقابل سیدالشهدا(ع) قرار داشتند، با سکوت خود به این جنایت رضایت داده و رسمیت بخشیدند را لعنت می‌کنیم.

    معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با تأکید بر اینکه در اعتقاد به 14 معصوم صرفاً ارادت قلبی کفایت نمی‌کند، متذکر شد: اسلام این افراد به تعبیر امام(ره) اسلام آمریکایی است که در مقابل آن اسلام ناب قرار دارد و علاوه‌براین، در قرآن کریم، اسلام ناب معرفی شده است.

    جلیلی بیان کرد: ولایت به معنای دینداری، عبادت و معنویتی است که با مسؤولیت اجتماعی، عدالتخواهی و به فکر مردم بودن همراه باشد و این دین اهل بیت(ع) است.

    وی دیگر معیار قرآن در معرفی مکتب و سبک زندگی ائمه اطهار(ع) را سوره انسان عنوان کرد و افزود: براساس این آیه، حضرت فاطمه(س) افطاری فرزندان خود را به مسکین، فقیر و اسیر می‌دهد و حتی توقع پاداش و تشکر را نیز ندارد.

    معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با تأکید بر اینکه کسانی که پیرو این مکتب هستند، باید این شاخص‌ها را در زندگی خود پیاده کنند بیان کرد: هرکس خلاف این موارد عمل کند، حتی اگر ظاهر اسلامی داشته باشد، جزء کسانی است که در زیارت از او دوری می‌کنیم.

    جلیلی با اشاره به اینکه حجاب و عفت جزئی از تفکر فاطمی بوده متذکر شد: منحصر شدن این تفکر صرفاً به یک ارزش، خیانت است چراکه فردی که ملتزم به حجاب باشد، اما به فکر همسایه و اختلاف طبقاتی نباشد، قابل پذیرش نیست.

    وی با اشاره به اینکه زیارت، فرصتی برای بازخوانی مکتب اهل بیت(ع) و مرور معارف واقعی ائمه هدی(ع) است، اضافه کرد: زیارت امین الله، زیارتی زیبا و سرشار از معارفی عمیقی بوده و در آن یکی از درخواست‌های زائر اهل بیت(ع) از خداوند در محبوب و الگو شدن نزد مردم است.

    معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه امسال مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام فعال است گفت: این عنوان به این معنا بوده که هرکس در آمریکا، ژاپن و هرگوشه‌ای از دنیا زندگی می‌کند، وقتی نام مشهد می‌آید، تصویر زیبا و‌ دلچسبی از این شهر همراه با مناسبات و روابط انسانی آن در ذهنش تداعی می‌شود چراکه مشهد می‌تواند به عنوان الگو مطرح شود.

    تعداد بازدید: 158
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر