اوقات شرعی
18°C آفتابی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 175
    کد: 122683
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۲/۲۹
    روایتی از آخرین مراحل آماده سازی شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی

    "آنچه نادیدنی است آن بینی"

    روزهای انتهایی سال 95 است و خیلی ها در این ایام مشغول تمیز کردن خانه و کاشانه خود برای آغاز دید و بازدیدها هستند. اما در میان این بحبوحه اتفاق دیگری نیز در شهر در حال رقم خوردن است؛ «شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی».
    " آنچه نادیدنی است آن بینی"

    در انتهای خیابان کوثر مشهد تلاش عده ای برپایی شهرکی تاریخی  با عنوان؛ شهرک تاریخی مشهد دوست داشتی است. رویدادی که پیش از این نیز در ایام پیروزی انقلاب یک مرتبه برپا شد و به سبب تفاوت محتوایی که داشت، توانست مخاطبین زیادی را جلب کند.

    این بار نیز قرار است با هدایت معاونت فرهنگی شهرداری مشهد در ایام عید شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی، پذیرای مشهدی ها و زائران امام مهربانی ها باشد.

     

    «شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی» در یک قدمی بهار

    وارد محوطه نمایشگاه که می شوی، هنوز خیلی ها مشغول آماده سازی شهرک تاریخی برای افتتاحیه آن هستند.

     چند کامیون و یک جرثقیل در محوطه در حال حرکت کردن هستند، هر گروهی مشغول به کاری است؛ زمان زیادی تا مراسم افتتاحیه نمانده و همه به فکر برگزاری افتتاحیه ای هر چه بهتر هستند.

    با این حال کسی از زیباسازی این محوطه فراموش نکرده است. در میان این همه رفت و آمد، باغچه های کوچکی برای افتتاحیه در محیط شهرک تعبیه شده که پر از گل های رنگارنگ است. همه این باغچه های کوچک در محوطه شهرک قرار داده شده تا فضا را کمی متفاوت تر و زیباتر سازد که با خود عطر بهاری را همراه دارند.

    با نگاهی به سالن هایی که در حال آماده سازی است، حال و هوایی بهاری در بیننده ایجاد می کند. مناره ها و گنبدهایی که به همت هنرمندان مشهدی در این شهرک ساخته شده، به زیبایی خودنمایی می کند.

    شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی قرار است تا انتهای فروردین 96 پذیرای میهمانان امام هشتم علیه السلام و مشهدی ها باشد.

    در یکی از سالن ها عده ای در حال رفت و روب و گردگیری نهایی سالن ها هستند. در قسمتی سالنی به چشم می خورد، که بازسازی صحن سقاخانه حرم امام رضاست که در میانه آن سقاخانه قرار گرفته است. و در گوشه و کنار عده ای از هنرمندان در حال تکمیل نهایی آثار هنری خود هستند.

    یکی دیگر از فضاهایی که در حاشیه صحن سقاخانه این شهرک تاریخی قرار دارد، به نمایش کشیدن محوطه هایی از زندگی های سنتی و قدیمی است؛ حیاطی با چند خانه کوچک و تعدادی مرغ و خروس و یک حوضچه کوچک در میان آن. کاملا یادآور صفا و صمیمیت روزگار قدیمی است.

    با گردش در این شهرک احساس می کنی در فضایی متفاوت به سر می بری. خاطره هایی که پس ذهنمان باز می گردد.

    دیوارهای شهرداری مشهد در میدان شهدا در دوران پیروزی انقلاب اسلامی بازسازی شده و شعرهای مردم انقلابی مشهد روی آن نقش بسته است.

    این شهرک بخش های زیادی دارد که قسمتی از آن بیانگر هویت تاریخی مشهد با بازسازی مدل های قدیمی و تاریخی از اماکن مشهد مانند میدان شهدا، زورخانه، مسجد گوهرشاد، ژاندارمری، تماشاخانه و بازار است. همچنین در بخش هایی دیگر از این نمایشگاه نیز دستاوردهای مناطق مختلف شهرداری به نمایش درآمده است.

    خصوصیت بارز شهرک تاریخی مشهد دوست داشتنی این است که نمی توان همه آن را در قالب نوشتار بیان کرد. «هر آنچه نادیدنی است آن بینی»

    هنوز هم همهمه زیادی در جریان است. گرد و خاک زیادی به پا شده و همه متوجه شده اند که اینجا خبری است. خبری از احیای یک مشهد دوست داشتنی.

    در آستانه تحویل سال نو شاید مهم ترین مساله همین باشد که به پشت سر بنگریم و ببینیم که از کجا شروع کرده ایم. راهی که هنوز در میانه آن هستیم.

    مشهد دوست داشتنی عنوان یک شهرک تاریخی است. شهرکی که قرار است عید امسال را به گونه ای دیگر برای مشهدی ها و زائرین رقم بزند.

     

    این بار شهرداری مشهد پیش قدم شده و قرار است مشهد را در آستانه نو شدن سال، دوست داشتنی تر کند.

    تعداد بازدید: 175
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر