اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 84
    کد: 158321
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۱۹
    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد از لزوم مشارکت مردم برای تعیین سرنوشت ایران گفت

    «شهریاران» آغازی بر رونق مشارکت اجتماعی

    روز گذشته فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد و مؤسسات فرهنگی مشهد در نشست «شهریاران» برای به اشتراک گذاشتن تجارب و دغدغه‌های فرهنگی خود گرد هم آمدند. موضوع محوری این برنامه که به میزبانی دبیرخانه فرهنگ‌ شهروندی شهرداری مشهد برگزار شد اهمیت توجه به فرهنگ شهروندی و آموزش آن بود.
    «شهریاران» آغازی بر رونق مشارکت اجتماعی

     به گزارش روابط عمومی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست با اشاره به اهمیت مفهوم مشارکت اجتماعی در اندیشه‌ اسلامی گفت: مشارکت اجتماعی، توسعه و بهبود وضعیت مشهد نیازمند همراهی مردم و مشارکت سازمان‌های مردم‌‌نهاد است. مشارکت اجتماعی در سنت دینی و تاریخی ما قدمت دارد و مفهوم تعاون در ادبیات دینی ما پرتکرار است.

    هادی بختیاری افزود: در اندیشه‌های مدرن نیز بر اراده مردم و انتخابشان ‌تأکید شده است و نظریه‌پردازان زیادی در این باره صحبت کرده‌اند. موضوع ساخت سرنوشت به دست مردم تفکر غالب در جهان امروز است و نظام‌های مردم‌سالار مبتنی بر همین اندیشه حرکت 
    می‌کنند.
    وی ادامه داد: در اندیشه اسلامی و در قرآن نیز بیان‌ شده است که سرنوشت مردم تنها به دست خودشان تغییر می‌کند. اکنون با توجه به وضعیت کشور، در شرایطی هستیم که همه‌ ما از وضعیت اجتماعی، اقتصادی، اخلاقی، سیاسی و ... گلایه داریم، اما چه کسی می‌تواند وضعیت موجود را تغییر دهد جز خود
    ما؟
    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه حکمت این جلسه درخواست همکاری از منتقدان جامعه و فعالان فرهنگی است افزود: مهم‌ترین موضوع در شرایط کنونی ترویج و تبلیغ مفهوم مشارکت اجتماعی است. اگر همه پای‌ کار این مسئله نباشند، اتفاق مثبتی در این زمینه رخ
    نمی‌دهد.
    بختیاری با بیان اینکه فارغ از اهمیت موضوع مشارکت اجتماعی و تأثیر آن بر اداره شهر باید به آمارها بنگریم افزود: مشارکت اجتماعی در جامعه ما وضعیت خوبی ندارد. آمارها و پیمایش‌‌ها نشان می‌دهد مشارکت مردم در مسائل مربوط به خودشان در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی وضعیت مناسبی ندارد و بسیار پایین است.
    وی ادامه داد: گام اول این است که موضوع مشارکت اجتماعی را مسئله تحقیق خود کنیم و ابعاد نظری و عملی آن را بشناسیم و به دیگران بشناسانیم و زمینه‌ای برای افزایش آگاهی‌ها در این‌ باره ایجاد کنیم. همچنین الزامات مربوط به این مسئله در سطح ساختارهای اجرایی باید پیگیری شود تا مردم امکان سازمان‌دهی و مشارکت پیدا کنند. این مسئله باید به‌ عنوان مسیر‌ی برای زندگی بهتر، از حاکمان و متولیان مطالبه شود.
    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در پایان صحبت‌های خود گفت: این مسئله فقط با همراهی همگان اتفاق می‌افتد. سرنوشت ما و فرزندان‌ ما و مملکتمان در گرو‌ حضور و مشارکت آحاد جامعه است. در غیر این صورت، آینده خوبی برای ما رقم نخواهد خورد.
    مسئول دبیرخانه فرهنگ شهروندی شهرداری نیز درباره این جلسه گفت: پروژه «شهریاران» به دنبال این است که گروه‌های اثرگذار محلی و منطقه‌ای را شناسایی کند و با دعوت از آن‌ها، حساسیت فعالیت در زمینه فرهنگ شهروندی را با آن‌ها در میان بگذارد.
    مجتبی مولایی افزود: در این سلسله برنامه‌ها، علاوه بر برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌های آموزشی نیز برای گروه‌های مؤثر برگزار می‌شود و در ادامه، از ایده‌ها و طرح‌های این فعالان حمایت مادی و معنوی‌ می‌شود. در مرحله اول این برنامه، به دنبال سازمان‌های مردم‌نهاد رفتیم. در مرحله بعد، سراغ روحانیون و ‌گروه‌های مرجع دیگر می‌رویم و از همراهی‌شان در مدیریت فرهنگی شهر کمک می‌گیریم. 
    تعداد بازدید: 84
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر