اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 178
    کد: 161048
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
    در اولین نشست شورای اداری سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد عنوان شد

    کارنامه ای قابل قبول، با انتظار رشدی خلاقانه و فعال

    پس از گذشت یک سال، عملکرد گذشته و چشم انداز آتی مدیریت شهری مشهد در حوزه اجتماعی و فرهنگی بررسی شد
    نشست شورای اداری سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد عصر روز دوشنبه 30 مهرماه 97 اولین نشست شورای اداری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری با حضور شهردار مشهد، دو تن از اعضای شورای اسلامی شهر و معاونان و مدیران این سازمان در سالن شهدای شهرداری برگزار شد.

    نخستین شورای اداری سازمان اجتماعی فرهنگی میزبان میهمانان ویژه‌ای چون مهندس قاسم تقی‌زاده خامسی شهردار مشهد، احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر و بتول گندمی رییس کمیسیون برنامه و بودجه بود. در این نشست اداری با حضور هادی بختیاری معاون شهردار، معاونان سازمان، روسای ادارات، معاونان فرهنگی مناطق شهرداری و مدیران فرهنگسراها، عملکرد یک ساله سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد مورد نقد و بررسی قرار گرفت و چشم انداز آینده فعالیت هایش به بحث گذاشته شد.

     

    نیاز به هماهنگی و تعامل میان مدیران فرهنگی و اجتماعی

    در ابتدای این نشست هادی بختیاری معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد دلیل برگزاری این نشست را بهبود تعامل درون سازمانی بیان کرد و افزود: ما در سازمان نیازمند یک انسجام هستیم تا به یک ذهنیت مشترک برای فعایت‌های فرهنگی برسیم. بنابراین نیاز است که میان مدیران لایه‌های مختلف حوزه فرهنگی، مدیریت  عالی شهرداری و همچنین سیاست‌های شورای محترم شهر هماهنگی ایجاد شود، از این رو اولین نشست شورای اداری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری را برگزار کردیم.

    گسترش فعالیت‌های نو و خلاقانه

    قاسم تقی‌زاده‌خامسی در ابتدای صحبت‌هایش حوزه اجتماعی و فرهنگی را یکی از مهم‌ترین حوزه های کاری شهرداری دانست و گفت: کارهای فرهنگی دامنه ای وسیع دارد و نمی‌توان برای آن چهارچوب درنظر گرفت. همیشه انتظار است که حوزه فرهنگی و اجتماعی در همه جا حضور داشته باشد.

    وی ادامه داد: انتظار ما از این حوزه بالاست. همیشه در محلات ما جشن‌ها، تئاترها و کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود به طوری که برگزاری این رویدادها به وظیفه شهرداری تبدیل شده‌است، بنابراین چنین برنامه‌هایی نمی‌توانند اتفاق ویژه‌ای برای فعالیت‌های شورای پنجم درنظر گرفته شوند و نیازمند کارهای خلاقانه هستیم. البته در این یک‌سال چند کار جدید و خلاق مثل برنامه بهار جان ها در ماه مبارک رمضان یا خیابان غذا در عید نوروز هم انجام شده‌ که بازخوردهای خوبی داشته‌است. از این رو فرهنگسراها و مناطق باید به دنبال کارهای جدید باشند و حتی از ابتکارهایی که در دنیا انجام شده‌است و قابلیت ایرانی شدن را دارد به خصوص در حوزه کودکان استفاده کنند.

    او در عین حال بر نقش موثر معاونت فرهنگی و اجتماعی در تغییر رویکرد مردم تاکید و تصریح کرد: تا امروز فعالیت‌های خوبی در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی انجام شده‌است اما این کافی نیست و انتظار دارم شش ماه بعد در چنین جلسه ای، گزارشی از اجرای رویدادهای خلاقانه برای مردم در هر منطقه و فرهنگسرا داشته باشید.

    بودجه حوزه فرهنگ فراهم است

    شهردار مشهد در بخش دیگری از صحبت‌هایش به فراهم بودن بودجه بخش فرهنگی اشاره کرد و گفت: اگر تعریف درستی از کارها ارائه شود و ما حس کنیم که می‌توان از آن کار بازخورد خوبی گرفت، برای انجام رویداد اعتبار تخصیص خواهد یافت و از این نظر ما در حوزه فرهنگ سقفی برای هزینه‌ها نداریم.

    او توجه به هر دو رویکرد عامیانه و نخبه‌گرایانه را ضروری دانست و عنوان کرد: رویکرد ما تنها به تأمین نظر نخبگان محدود نمی‌شود، ما باید عامه مردم را نیز راضی کنیم. به طور مثال برنامه‌های دهه ولایت مورد استقبال مردم قرار گرفت که این کار ارزشمند بود ولی نمی توان آن را به عنوان کاری خلاقانه در نظر گرفت.

    تقی‌زاده خامسی با اشاره به موفقیت موسسه شهرآرا در ارتباط با مردم ادامه داد: پیش‌تر شاید تعداد کسانی که روزنامه شهرآرا را می‌خواندند به کارکنان شهرداری محدود می‌شد اما امروز این موسسه روزنامه‌ای منتشر می‌کند که با بزرگ‌ترین روزنامه شهر رقابت می‌کند و حتی سر چهارراه‌ها دو برابر بیشتر از روزنامه‌های دیگر به فروش می‌رسد. همچنین این روزنامه در بخش ضمیمه‌ها و ویژه نامه مترو خوب کار کرده‌است و ما امروز اولین شهری هستیم که روزنامه ای در مترو منتشر می‌کنیم.

    شهردار مشهد سازمان فرهنگی اجتماعی را تشکیلاتی برای تغییر کیفیت زندگی مردم دانست و صحبت‌هایش را اینگونه پایان داد: خوشبختانه ما در تغییر نحوه زندگی مردم و نگاه‌شان به مسائل فرهنگی تاثیرگذار بوده ایم ولی این فعالیت‌ها کافی نیست. ما باید برنامه دقیقی داشته باشیم و ضمن انجام کارهای روتین، حداقل در هر منطقه و فرهنگسرا سالی سه یاچهار کار خلاقانه و جدید انجام دهیم.

     

    شتاب بخشی به حرکت‌های فرهنگی و اجتماعی

    بتول گندمی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد اما بیشتر به نقد خروجی فعالیت های فرهنگی در یک سال گذشته پرداخت و عنوان کرد: من به عنوان عضو شورای شهر از خروجی حوزه فرهنگی رضایت ندارم. البته این به منزله عدم رضایت از عملکرد شخص معاون فرهنگی و معاونان سازمان نیست ولی اعتقاد من این است که در مجموع هنوز با خروجی مطلوب و آنچه که ما به مردم وعده کرده‌بودیم فاصله داریم.

    وی ادامه داد: آقای بختیاری در ساختاری قرار گرفتند که باید جهت پیکان را 180 درجه برمی‌گردانند و قطعا در این راستا نیز تلاش های زیادی شده‌است، اما مردم دوست دارند سریع‌تر نتیجه آنچه وعده داده شده‌است را ببینند. بنابراین حرکت در حوزه فرهنگی و اجتماعی باید شتاب بیشتری داشته باشد و تصمیمات سریع‌تر گرفته شود. شورای پنجم از منظر تخصیص اعتبارات به برنامه‌های فرهنگی قابل دفاع و منطبق با برنامه‌ها و سیاست‌هایی که به مردم وعده داده‌است، مشکلی ندارد.

     

    او بر ضرورت توجه به همه ظرفیت ها درون شهر تاکید کرد و گفت: در برنامه‌های ما همه افراد با هر سن و سال سلیقه‌ای باید دیده شوند، این شعار ما بوده و باید متعهدانه به آن بپردازیم. براین اساس ما باید محلات را اساس کار خودمان قرار دهیم. شورای اجتماعی محلات باید پیوند دقیقی با مردم محله برقرار کند و مردم را به حرکت های اجتماعی دعوت کند. ما برای رسیدن به آرامش عمومی و کم کردن خشونت‌ها و تنش‌ها باید از محلات شروع کنیم و شورای اجتماعی محلات را جدی بگیریم.

    فضای فرهنگی متعادل و منابع انسانی ارزشمند

    احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی مشهد، معدل عملکرد حوزه فرهنگی و اجتماعی در یک سال گذشته را قابل قبول دانست و با اشاره به تغییر فضای فرهنگی شهر بعد از انتخابات اردیبهشت 96 گفت: از ابتدا یکی از اهداف ما ایجاد تعادل در فضای فرهنگی شهر بود. ما در شرایطی وارد عرصه شدیم که این تعادل حاکم نبود و فضای شهر تنها به یک جهت و سلیقه، توجه می‌کرد و فعالیت در عرصه فرهنگی تنها برای بخش خاصی از افراد مهیا بود.

    این فضا با روی کار آمدن شورای پنجم و آغاز کار مهندس تقی‌زاده به سمت متعادل شدن حرکت کرد و سعی شد بر یک توازن بخشی به نیازها و خواسته‌های موجود در شهر توجه شود. دکتر بختیاری هم برهمین اساس فعالیت‌ها را ساماندهی کردند و ما امروز توانسته‌ایم در سیاست توازن بخشی موفق عمل کنیم در عین حال که به هیچ عنوان به سمت حذف هیچ سلیقه و اندیشه ای نرفته ایم و هیچ نیازی را هم نادیده نگرفته ایم.

    اصولی، ایجاد این فضای مفاهمه و گفتگو بین تمام نیروهای فعال اجتماعی و فرهنگی موثر در شهر مشهد را کم سابقه توصیف کرد و این موفقیت گفتمانی را نتیجه نگاه فراگیر و گفتگومحور مدیریت شهری در حوزه فرهنگ برشمرد.

    رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی مشهد در بخش دیگر صحبت‌هایش نگرانی‌های موجود برای آینده را اینگونه تشریح کرد: ساختار سازمانی حوزه اجتماعی و فرهنگی نباید به عنوان مجموعه ای لوکس و غیرضروری تلقی شود. فرایندهای فرهنگی و اجتماعی با خدمات فنی و تکنیکی این تفاوت را دارد که باید مبتنی بر نیروی انسانی قدرتمند خود باشد. در این حوزه منابع انسانی است که می‌تواند بر کیفیت و کمیت کار تاثیر بگذارد و نباید اجازه دهیم پشتوانه کارکنان فرهنگی و ساختار اداری تضعیف شود بلکه باید فضای درونی سازمان اجتماعی فرهنگی را التیام یافته‌تر و منسجم‌تر ببینیم تا به اهدافمان برسیم.

     

     

    تعداد بازدید: 178
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    1 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر