اوقات شرعی
-3°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 24
    کد: 163358
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۹/۱۱

    جشنواره زمستانه مشهد از 10دی ماه با هدف ارائه تخفیف و رونق گردشگری برگزار می شود

    مشهد معمولا یا در تابستان مملو از زائر و گردشگر می‌شود یا در مناسبت‌های مذهبی و رویدادهای ملی مانند نوروز. دیگر ایام سال که هوای معتدل بهار و گرمای تابستان از مشهد رخت بر‌می‌بندد و جای خود را به خنکای پاییز و سرمای زمستان می‌دهد، حضور زائران کم رنگ‌تر است. در تعطیلات نوروز ٩٧ حدود ٧ میلیون زائر و گردشگر مشهد را برای سفر چند‌روزه انتخاب کردند در حالی که شاید ظرفیت‌های گردشگری این کلان‌شهر توانایی پذیرش این حجم از گردشگر را در این زمان نداشته باشد. حالا مدیریت شهری ایده‌ای را کلید زده است که اگر تحقق پیدا کند، شاید بسیاری از زائران عطای گرمای تابستان را به لقایش ببخشند و فصل سرد سال را برای سفر به مشهدالرضا برگزینند. مطابق برنامه‌ریزی‌های اولیه، قرار است از ۱۰دی ماه، به مدت ۲۰روز ، جشنواره زمستانه با مشارکت اصناف، مراکز اقامتی و مجموعه‌های گردشگری در مشهد برگزار شود تا زائران به جای ایام پیک سفرها، در یکی از خلوت‌‌ترین فصل‌های پایتخت معنوی ایران‌ راهی این کلان‌شهر شوند
    جشنواره زمستانه مشهد از 10دی ماه با هدف ارائه تخفیف و رونق گردشگری برگزار می شود

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد و به نقل از روزنامه شهرآرا، مشهد معمولا یا در تابستان مملو از زائر و گردشگر می‌شود یا در مناسبت‌های مذهبی و رویدادهای ملی مانند نوروز. دیگر ایام سال که هوای معتدل بهار و گرمای تابستان از مشهد رخت بر‌می‌بندد و جای خود را به خنکای پاییز و سرمای زمستان می‌دهد، حضور زائران کم رنگ‌تر است. در تعطیلات نوروز ٩٧ حدود ٧ میلیون زائر و گردشگر مشهد را برای سفر چند‌روزه انتخاب کردند در حالی که شاید ظرفیت‌های گردشگری این کلان‌شهر توانایی پذیرش این حجم از گردشگر را در این زمان نداشته باشد. حالا مدیریت شهری ایده‌ای را کلید زده است که اگر تحقق پیدا کند، شاید بسیاری از زائران عطای گرمای تابستان را به لقایش ببخشند و فصل سرد سال را برای سفر به مشهدالرضا برگزینند. مطابق برنامه‌ریزی‌های اولیه، قرار است از ۱۰ دی‌ماه، به مدت ۲۰روز جشنواره زمستانه با مشارکت اصناف، مراکز اقامتی و مجموعه‌های گردشگری در مشهد برگزار شود تا زائران به جای ایام پیک سفرها، در یکی از خلوت‌‌ترین فصل‌های پایتخت معنوی ایران‌ راهی این کلان‌شهر شوند. این طرح به نوعی هم فال خواهد بود و هم تماشا. از این نظر که با ارائه تخفیف‌های صنفی و گردشگری، هم زائران سفر ارزان‌تری را تجربه می‌کنند، هم بخشی از منافع گردش اقتصادی عاید فعالان حوزه کسب و کار خواهد شد و هم ظرفیت مجموعه‌های اقامتی بیش از گذشته اشغال می‌شود. با اینکه منطقه آزاد کیش از چند سال قبل برگزاری رویدادهای تابستانه را تجربه کرده است، مدیران شهری تأکید دارند ‌جشنواره تابستانه کیش را به لحاظ وسعت نمی‌توان با جشنواره زمستانه مشهد مقایسه کرد.

    مدیریت سفر زائران
     
    معاون گردشگری و امور زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این باره به شهرآرا گفت: مدیریت شهری با ارائه این طرح، به دنبال جذب گردشگر در ایام غیرپیک حضور زائران در مشهد و ایجاد رونق اقتصادی در بازار کسب و کار است.نرگس شالچیان یکی از انواع متداول گردشگری‌ در دنیا را گردشگری خرید برشمرد و افزود: علاوه بر اینکه مشهد به دلیل وجود بارگاه منور حضرت رضا(ع) یکی از مقاصد گردشگری معنوی به شمار می‌رود، دارای ظرفیت‌های بسیار خوب تولیدی در صنایعی مانند تولید کفش چرم زنانه و پوشاک است که می‌توان از این ظرفیت‌ها برای جذب گردشگر استفاده کرد. 
    وی بیان کرد: با برگزاری جشنواره زمستانه، ضمن تسهیل شرایط سفر زائران و گردشگران به مشهد در ماه‌های پایانی سال و توزیع پیک سفرها، بازار کسب و کار فعالان اقتصادی و اصناف رونق می‌گیرد. 
    معاون گردشگری و امور زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد از برگزاری جلسات هماهنگی با اتحادیه‌های صنفی، اتاق اصناف، اتاق بازرگانی و فعالان گردشگری و هتل داری خبر داد و گفت: در تلاش هستیم با جلب نظر فعالان حوزه کسب و کار و ارائه تخفیف‌های مناسب، گردشگران و زائران را برای سفر چند‌روزه به مشهد در ایام غیرپیک تشویق کنیم. 
    او این را هم گفت که برای ارائه تخفیف‌های جشنواره‌ای با هیئت مدیره چند مجتمع بزرگ تجاری در مشهد هم رایزنی، و مطابق نظر بخش‌های مختلف حوزه گردشگری، طرح اولیه تدوین شده است. 
    شالچیان افزود: با یکی از بانک‌ها رایزنی شده است تا برای تسهیل شرایط سفر به مشهد، به متقاضیان حضور در پایتخت معنوی ایران در ایام برگزاری جشنواره زمستانه، تسهیلات ارزان‌‌قیمت اعطا کند. 
    به گفته معاون گردشگری و امور زیارت سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، احتمالا جشنواره زمستانه مشهد از ۱۰دی ماه مسال آغاز شود و به مدت۲۰روز ادامه برگزار شود. 
    وی با اشاره به اعلام آمادگی اتحادیه‌های صنفی برای مشارکت در برگزاری جشنواره زمستانه با ارائه تخفیف به گردشگران تأکید کرد: ‌مدل برگزاری این جشنواره از نظر وسعت با جشنواره تابستانه کیش متفاوت خواهد بود.شالچیان حفظ هویت زیارتی مشهد را یکی از رویکردهای اساسی جشنواره زمستانه برشمرد و تأکید کرد: میزان استقبال هم‌وطنان و حتی زائران خارجی از این جشنواره به میزان همکاری اصناف و بخش‌های مختلف گردشگری بستگی دارد. 
    وی گفت: مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات گردشگری مانند دفاتر خدمات مسافرتی، پارک‌های آبی و موزه‌ها می‌توانند در برگزاری این جشنواره به مدیریت شهری کمک کنند.
     
    طرحی خلاقانه 
    مشاور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم از آمادگی مجموعه‌های گردشگری برای برگزاری جشنواره زمستانه در مشهد خبر داد و گفت که همه بخش‌ها در حوزه گردشگری از مدیریت شهری برای اجرای این طرح خلاقانه حمایت خواهند کرد. 
    فرید جواهرزاده در گفت‌وگو با شهرآرا مهم‌ترین هدف برگزاری جشنواره زمستانه را فراهم کردن بسترهای لازم برای سفر هم‌وطنان ایرانی به مشهد در ایام غیرپیک برشمرد و افزود: تحقق این مهم می‌تواند به رونق اقتصادی و اشغال بیش از پیش ظرفیت مراکز اقامتی کمک کند.وی یکی از مشکلات حوزه گردشگری مشهد را ‌توزیع نشدن سفرها در ایام مختلف سال دانست و ادامه داد: پایتخت معنوی ایران به عنوان یک مقصد گردشگری مذهبی در برخی از ایام سال مانند مناسبت‌های مذهبی با حجم زیاد گردشگر مواجه می‌شود اما در ایام دیگر که مناسبتی وجود ندارد یا آب و هوای مشهد برای سفر مناسب نیست، معمولا با کمبود گردشگر و زائر مواجه می‌شود.مشاور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: در ایام پیک سفر، مشهد با مشکلاتی مانند ترافیک و آلودگی هوا مواجه می‌شود که برای رفع این معضلات، باید زمینه توزیع سفرها در طول سال را فراهم کرد. 
    به گفته جواهرزاده، جشنواره زمستانه مشهد می‌تواند در آینده به یک جریان مرسوم تبدیل شده است و همچون جشنواره تابستانه کیش، در تقویم گردشگری کشور جای بگیرد و از نتایج آن، هم گردشگران و هم دست‌اندرکاران حوزه‌های گردشگری بهره‌مند شوند. 
    وی با قدردانی از برنامه‌ریزی خوب مدیریت شهری برای برگزاری این رویداد ملی تأکید کرد: ‌اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان از این اتفاق حمایت خواهد کرد.
     
    تعداد بازدید: 24
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر