اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 31
    کد: 166100
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
    معاون سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری در گفتگو با رادیو شهر بهشت

    خانه محلات نقطه عطف تعامل شهروندان با نهادها

    با توجه به تصویب آئین‌نامه شوراهای اجتماعی محلات توسط شورای اسلامی مشهد، به این شوراهای محلی در ارکان مدیریت شهری رسمیت داده شد.
    افتتاح خانه محلات نقطه عطف تعاملات شهروندان با مجموعه های شهری و حاکمیتی است

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، رضا دانایی معاون اجتماعی و مشارکت‌‌های سازمان با بیان این مطلب در برنامه زنده رادیویی «شهر بهشت» که با موضوع ابلاغ آیین‌نامه جدید شورای اجتماعی محلات از صدای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که شورای اجتماعی محلات با آن مواجه بودند، مکان برگزاری جلسات است. به طوری که اعضای شورا باید ماهیانه حداقل یک جلسه برگزار کنند و نبود مکان مشخص در این زمینه مشکلاتی به وجود آورده، در حال پیگیری هستیم که امسال خانه‌های محلات را در محلات شهر راه‌اندازی کنیم. این مکان‌ها با معرفی شوراهای اجتماعی محلات اعلام و مورد بررسی قرار خواهد گرفت، امیدواریم علاوه بر برگزاری جلسات شورای اجتماعی محلات در این مکان‌ها، شهروندان نیز بتوانند برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه های  محلی انجام دهند.

    وی با اشاره به عمر هفت ساله شوراهای اجتماعی محلات  و نوسان فعالیت شوراها در این برهه عنوان کرد: این شوراها از دل مجموعه‌های مردمی بر آمده است، نیازهای مردم محلات را می‌شناسد و می‌توان نمره بهتری در عملکرد کسب کند.

    دانایی در خصوص تشکیل مجامع داوطلبان در شورای اجتماعی محلات، گفت: انتخاب اعضای شوراهای اجتماعی محلات از طریق این مجامع داوطلبی است و افراد برگزیده تا ۲ سال می‌توانند نماینده مردم در شورای محله باشند،  ترکیب به گونه‌ای چیده شده است که همه دغدغه‌ها در نظر گرفته شود، در حالی که عضویت عادی برای شهروندان به صورت دائم است.
    وی در خصوص تعهد و ضمانت اجرایی برای مصوبات این شوراها، توضیح داد: طی سال‌های گذشته بیشتر ساز وکارها در آیین‌نامه شورای اجتماعی محلات در معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد برنامه‌ریزی و اجرایی می‌شد، اما باتوجه به تصویب آئین‌نامه شوراهای اجتماعی محلات توسط شورای اسلامی مشهد در دی ماه سال جاری، به این شوراها به عنوان محلی در ارکان مدیریت شهری رسمیت داده می‌شود.

    معاون اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه مطالبه‌گری اگر بیشتر باشد، پاسخگویی نیز به مراتب افزایش خواهد یافت، افزود: از ابتدای امسال تا دی ماه تعداد ۹۳۴ جلسه شورای اجتماعی محلات برگزار شده که ۷۵۰ مصوبه برای جلساتی که دستور جلسه در آن نگاشته شده، به ثبت رسیده است.

    دانایی افزود: باتوجه به نگاه شورای اسلامی شهر، فعالیت‌های سازمان باید از طریق سازمان‌های مردم نهاد انجام شود. پس به این سمت می‌رویم که طرح‌های بزرگ سازمان را به محلات واگذار نماییم. این امر نیازمند ایجاد شرایط لازم است که در دست پیگیری است. به عنوان مثال رییس و نایب رییس شورای اجتماعی محله در گذشته  مسئول بخش حاکمیتی بود اما در ترکیب جدید رئیس و نایب رئیس از شورای اجتماعی محلات انتخاب می‌شوند و تلاش شده ترکیب به گونه‌ای باشد که نماینده همه مجموعه‌ها در این ترکیب حضور داشته باشند و همه عناصر موثر محله در آن مشارکت کنند. بدین ترتیب همه سازمان‌ها موظف هستند همکاری لازم را داشته باشند و این امر از طریق دبیرخانه شورا مهیا می‌شود.

    دانایی در ادامه ضمن معرفی برخی از فعالیت های شورای اجتماعی محلات گفت :با همکاری و تعامل شورای اجتماعی محلات در ماه مبارک رمضان و در فصل پاییز، اعضای این شوراها توانستند بسته‌هایی برای حاشیه شهر جمع‌آوری و در بین مردم توزیع کنند. همچنین اعضای این شوراها تاکنون توانستند بسیاری از امکانات مناسب را برای منطقه و محله خود فراهم کنند و موفق شدند خدمات سازمان‌ها را برای محلاتشان دریافت کنند، امروزه مجموعه‌های حاکمیتی به این نتیجه رسیده‌اند که حرکت‌ها باید اجتماعی باشد و آن ها هر چه بیشتر در کنار مردم باشند به نتایج بهتری دست می‌یابند.

    تعداد بازدید: 31
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر