• دوشنبه،20 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 351
    کد: 179455
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
    طبق تفاهم‌نامه‌ای بین شهرداری و آموزش‌و‌‌پرورش منعقد شد

    آموزش شاهنامه در مقطع پیش‌دبستانی

    براساس تفاهم‌نامه‌ای که امروز بین سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اداره‌کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی صورت گرفت، از این پس شاهنامه فردوسی در مقطع پیش‌دبستانی به دانش‌آموزان مشهدی آموزش داده می‌شود.
    آموزش شاهنامه در مدارس

     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، صبح امروز 2 مردادماه 98 در جلسه‌ای که با حضور مدیران و معاونان آموزش و پرورش و مدیریت شهری تشکیل شد، تفاهم‌نامه همکاری شهرداری با آموزش و پرورش در راستای ایجاد بستر آموزش شاهنامه در مقاطع تحصیلی پیش‌دبستانی منعقد شد.

    این تفاهم نامه که مستند به بندهای 4 تا 14 سند تحول بنیادین است، با هدف زمینه‌سازی کسب شایستگی‌های لازم فردی و جمعی  در راستای صیانت از وحدت ملی و انسجام اجتماعی است و رویکرد ایران دوستی، افتخار به تاریخ و تمدن ایران و اسلام، اهتمام به احیای تمدن اسلامی با استفاده از فرهنگ و زبان فارسی از دیگر اهداف این برنامه است.

    این طرح پس از انجام مراحل کارشناسی با استفاده از نظر متخصصان روانشناسی کودک، ادبیات کودک و نوجوان و شاهنامه‌خوانی از ابتدای سال تحصیلی 99- 98 در سطوح پیش دبستانی‌ و مدارس ابتدایی نواحی هفتگانه و منطقه تبادکان در 32 مرکز به صورت پایلوت و برای حدود 1200 نوآموز و دانش‌آموز به مدت یکسال و بصورت آزمایشی اجرا و ارزیابی می‌شود.

    ضرورت آموزش شاهنامه به نسل جوان

    شهردار مشهد بر لزوم تدریس کتب ارزشمند زبان و ادب فارسی و معرفی پیشینیه تاریخی و فرهنگ غنی ایرانیان به نسل کودک و نوجوان تاکید کرد.

    محمدرضا کلائی در این جلسه گفت: در راهبردهای اساسی، آشنا کردن مردم با فردوسی و مفاهیم درون شاهنامه مدنظر و مورد تاکید است بنابراین آموزش کتب ارزشمند زبان و ادب فارسی، پیشینه تاریخی و فرهنگ غنی ایران زمین به نسل نوجوان ضرورت دارد.

    وی با بیان اینکه معرفی فردوسی و مفاهیم شاهنامه دارای دو بُعد متفاوت است، افزود: معرفی فردوسی دارای یک بعد کالبدی است که در آن مجموعه توس، آرامگاه، جلوخان، پردیس و غیره باید آماده پذیرش کسانی باشد که از این مکان بازدید می‌کنند اما در بُعد دیگر، تولید نرم‌افزار لازم برای پیشبرد و درونی کردن موضوعات است و همه ما می‌دانیم مفاهیم بزرگی در شاهنامه است و به معرفی فضائل انسانی، توسعه و پیشرفت پرداخته است.

    کلایی تصریح‌کرد: در عین حال نفس شاهنامه نیز مطرح می‌شود که در راس آن زبان و ادبیات فارسی مورد توجه است. همه این موارد می‌تواند در نظام آموزشی مورد توجه قرار گیرد و ضروری است که در مقاطع پیش‌دبستانی و دبستان باید در برنامه‌ریزی ها لحاظ شود.

    وی تاکید کرد: گرچه جا دارد خانواده‌ها نیز در این راستا حرکت کنند و حتی برای تدریس کتب ارزشمند زبان و ادب فارسی معلم خصوصی نیز استخدام کنند تا فرزندان‌شان سطح سواد بالاتر و درک بیشتر از مفاخر و پیشینه ایرانیان داشته باشند. چه بسا که زبان و ادب فارسی نیز از این طریق رشد کند.

    اقدامی بی‌نظیر در گلوگاه تاریخی 

    رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد در ادامه نشست گفت: اجرای این طرحدر مدرسه‌‌های شهرمان، لازم و در عین حال زیبا است. اهتمام به فردوسی، معرفی وی، توجه به شاهنامه و آموزش آن به کودکان و نوجوانان این شهر، در تاریخ ثبت می‌شود. 

    سیدمسعود ریاضی افزود: چنین اقدامی در گذشته مسبوق به سابقه نبوده و بی‌نظیر است. در واقع هم اکنون در گلوگاه تاریخی قرار گرفتیم که آیندگان نسبت به این اقدام ما قضاوت می‌کنند.

    گامی در حوزه آموزش فرهنگ شهروندی و شهرنشینی 

    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد آموزش شاهنامه را گامی در راستای آموزش فرهنگ شهروندی و شهرنشینی دانست.

    محمد محسن مصحفی در این رابطه گفت: انعقاد این تفاهم‌نامه می‌تواند اقدامی بین شهرداری و آموزش و پرورش در حوزه آموزش‌های فرهنگ شهروندی و شهرنشینی باشد. در روزگار و زمانی زندگی می‌کنیم که همواره نیازمند پایه‌گذاری مفاهیم ارزشمند و اصیل فرهنگی هستیم بنابراین امضای این تفاهم‌نامه‌ها کمک می‌کند. همچنین رسالت سنگینی که بر دوش مجموعه شهرداری در راستای آموزش فرهنگ شهروندی است، با اجرای این طرح به آن جامه عمل می‌پوشانیم.

    وی با اشاره به اینکه در گذشته نه چندان دور انتظاری از شهرداری برای ورود به عرصه فرهنگ نبود، تصریح‌کرد: امروز به دلیل ضعف عملکرد برخی نهادهای دست اندرکار، لازم است مدیریت شهری در این حوزه‌ها ورود کند. این اقدام خجسته را به فال نیک گرفته و خرسندیم که زمینه برای ارائه آموزش‌ها در حوزه فردوسی‌شناسی و شاهنامه‌خوانی فراهم شده است.

    نیاز به اقدامات ماندگاری در حوزه فردوسی‌شناسی

    معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه شاهنامه‌خوانی به زودی در مدارس مشهد اجرایی می‌شود، گفت: این طرح در مدارس مناطق هفت‌گانه مشهد و تبادکان اجار می‌شود و از هر منطقه مشهد دو مدرسه برای آموزش شاهنامه به دانش‌آموزان انتخاب می‌شوند.

    نرگس شالچیان با اشاره به نحوه اجرای این طرح در مدارس و الزامات آموزشی آن افزود: آموزش‌های لازم به معلمان ارائه می‌شود و آنان سرفصل‌های مشترک را دریافت می‌کنند. همچنین دوره‌های آموزشی را به عنوان دوره‌های آموزش ضمن خدمت می‌گذرانند.

    وی بیان‌کرد: قدم‌های مانا و ماندگاری پس از این برای معرفی فردوسی و مفاهیم ارزشمند شاهنامه برای کودکان و نوجوانان برداشته می‌شود. آموزش شاهنامه و معرفی فردوسی در راستای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است که 10 بند سند را به صورت مستقیم و غیرمستقیم شامل می‌شود.

    تقویت هویت ملی در مدرسه‌های مشهد

    مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی بر توجه به نیاز دانش‌آموزان در آموزش زبان فارسی و توجه به مفاخر ادبی با آموزش شاهنامه فردوسی تاکید کرد.

    قاسم علی خدابنده در این رابطه گفت: براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، برنامه ویژه مدرسه در دستور کار است که دانش‌آموزان باید 2 ساعت در هفته به فراگیری برخی مهارت‌ها بپردازند. یکی از نیازهای اساسی دانش‌آموزان آموزش زبان فارسی و آشنایی با مفاخر ادبی است، که به این نیاز با اجرای این طرح به طور ویژه‌ای توجه شده است. 

    وی ضمن قدردانی از تلاش شهرداری در ارائه این طرح، گفت: از شهرداری مشهد تشکر می‌کنیم که در بازه زمانی یک‌ساله، طرح مطالعاتی آموزش شاهنامه به مقاطع پیش‌دبستانی و دبستان را به اتمام رسانده و امروز تفاهم‌نامه این طرح منعقد شد.

    مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی با اشاره به اینکه در اسناد بالادستی موظف هستیم در حوزه‌های هویت بخشی به نسل جوان و نوجوان گام‌ برداریم، افزود: براساس این سند باید هویت دینی، انقلابی، اسلامی و مذهبی جوانان و نوجوانانمان را تقویت کنیم که این موضوع با معرفی مفاخر و الگوهایی که در کشورمان داریم، میسر می‌شود.

    خدابنده با اشاره به اینکه در بین بزرگان ادبی و علمی کشور، شمار بسیاری از مفاخر خطه خراسان هستند، بیان کرد: نمونه بارزه این چهره‌ها و مفاخر آن حکیم ابوالقاسم فردوسی است. فردوسی زبان فارسی را زنده کرد، همچنین حکمت و خدمت فردوسی به ایرانیان و فردوسی پژوهان، حکمت الهی و اسلامی است.

    وی با بیان اینکه باید قدم‌های بیشتری برای معرفی فردوسی پیش از این بر می‌داشتیم، تاکیدکرد: فعالیت در این زمینه دیر شده اما جای تشکر و قدردانی دارد که شهرداری مشهد برای رشد این حکمت وارد عمل شده و گام های خوبی برداشته است.

    مدیرکل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی با تاکید بر لزوم تقویت روحیه، حس تعلق و غیرت‌مندی در بین دانش‌آموزانمان، افزود: اگر نسل آینده ما مفاخر خود را بشناسند، با افتخار بیشتری نسبت به کشور خود اقدام و عمل می‌کنند. در عین حال که قرائت درست شعر را باید رعایت کنیم، با خواندن شاهنامه دلاوری و دوستی را تقویت می کنیم.

    خدابنده در پایان نسبت به اجرای این طرح در سال تحصیلی جاری ابراز امیدواری کرد و گفت: سال بعد در کلاس‌های بیشتری این مهم به مرحله اجرا درآید. و سایر گنجینه‌های ادبی کشور نیز در دستور کار آموزش قرار گیرد.

     

    تعداد بازدید: 351
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر