• دوشنبه،13 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 369
    کد: 182136
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
    به همت فرهنگسرای فناوری و رسانه برگزار می‌شود

    از کوچه محرم تا درک مفهوم قیام امام حسین

    در آستانه سالروز قیام عاشورا رویداد «کوچه محرم» به همت فرهنگسرای فناوری و رسانه، با نمایشی دوباره از این واقعه با مشارکت مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار می‌شود.
    کوچه محرم

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، از 10 شهریورماه همزمان با آغاز دهه اول محرم، رویداد «کوچه محرم» با برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی ویژه این ایام با همکاری تشکل مردمی «ساجا» در فرهنگسرای فناوری و رسانه آغاز به کار کرده است. 

    این برنامه که تا شب عاشورا، 19 شهریورماه ادامه دارد با برپایی سه غرفه کودک و نوجوان، فروش محصولات فرهنگی و واقعیت مجازی میزبان شهروندان و زائران مشهد مقدس است. همچنین هر شب با دعوت از سخنرانان، اساتید دانشگاه، نخبگان فکری، فرهنگی و علاقمندان، سلسله بحث‌هایی درباره قیام حضرت امام حسین و واقعه عاشورا در بین حاضران طرح شده و درباره آن گفتگو می‌شود.

    بر اساس این گزارش شامگاه روز چهارم محرم، فرهنگسرای رسانه در کنار این اتفاقات میزبان یکی از صاحبنظران دانشگاهی بود که برای گفتگو با حاضران در کوچه محرم حضور یافت. عضو هیئت علمی دانشگاه امام رضا(ع) با اشاره به هدف کوچه محرم و مرور اتفاقات قیام حسینی با شیوه متفاوت در غرفه واقعیت مجازی گفت: دنیای امروز، دنیای تامل در خود است و دانشمند کسی است که بعد از مشاهده و بررسی محیط پیرامون، به خودش باز می‌گردد و خودش را ورق می‌زند. در دنیای امروز همه به دنبال این موضوع هستند که بدانند معادله ادب چیست و انسان چطور با ادب می‌شود؟ هم‌اکنون بهترین دانشگاه‌های دنیا، بر روی موضوع بااخلاق‌شدن انسان‌ها تحقیق می‌کنند.

    سعید شعرباف تبریزی افزود: اول از همه چیزهایی در هستی وجود دارد که پیچیده است و انسان‌ها به سمت این معادلات حرکت می‌کنند. اما گاهی اوقات ما از این معادلات سر در نمی‌آوریم و مفهوم درونی بعضی چیزها را متوجه نمی‌شویم. اگر این موضوع را به محرم و واقعه عاشورا بسط دهیم احساس می‌کنیم، قیام امام حسین(ع) را نمی‌توان با یک معادله ساده و دو دوتا چهارتا جواب داد. دلیل اینکه با محرم درگیر نمی‌شویم این است که نمی‌توانیم مفهوم آن را کاملا احساس کنیم. 

    این استاد دانشگاه بیان کرد: ما در محرم عزاداری می‌کنیم شاید به دلیل اینکه با خاطره امام حسین(ع) حس خوب و نوستالژیکی داریم اما این حس محدود به همین ایام است و بعد از تمام شدن ماه محرم و صفر همه چیز را از یاد می‌بریم و برمی‌گردیم به ریتم معمولی زندگی؛ در واقع بقیه سال را با امام حسین(ع) کاری نداریم و درگیر مفهوم قیام او و پیام آن نیستیم. 

    شعرباف تاکید کرد: برای اینکه چیزی از این معادلات معنوی را درک کنیم باید در وهله اول باور کنیم که معادلات عالم فیزیکی براساس دوتا دوتا چهارتا نیست و چیزی فراتر از موضوعات مادی در عالم طبیعت است و بعد باید خودمان را در شرایطی که ائمه تجربه کرده‌اند بگذاریم. 
    تعداد بازدید: 369
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر