• دوشنبه،13 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 428
    کد: 182453
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
    در نشست مشترک ستاد صیانت از حقوق شهروندی با مدیران سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مطرح شد:

    پیگیری مطالبات عمومی از طریق منشور حقوق شهرنشینی

    در نشست مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر و صیانت از حقوق شهروندی با مدیران سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد تاکید شد: منشور حقوق شهرنشینی باید به گونه‌ای ترویج شود که اگر مردم مطالبه‌ای از شهرداری‌ دارند، به صورت استناد به یک بند از این منشور پیگیری شود.
    نشست مشترک ستاد صیانت از حقوق شهرنشینی

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، نشست مشترک ستاد امر به معروف و نهی از منکر و صیانت از حقوق شهروندی با مدیران سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری با موضوع بررسی اقدامات لازم جهت آموزش و ترویج منشور حقوق شهرنشینی مشهد برگزار شد.

    عباس شیخ‌الاسلامی، مشاور حقوقی شهردار مشهد با بیان اینکه عباراتی نظیر حق، عدالت، انصاف، آزادی، امنیت، آگاهی شهروندان، محیط‌زیست سالم و کرامت انسانی مولفه‌های اساسی در یک شهر محسوب می‌شوند، گفت: ما در منشور حقوق شهرنشینی مشهد تلاش کردیم تا تفاوت‌های این منشور را با حقوق بشر و حقوق شهروندی پررنگ کنیم. منشور حقوق بشر یک منشور جهان شمول و غیرقابل تغییر است که به جایگاه انسان توجه ویژه‌ای دارد، و حقوق شهروندی می‌تواند بسته به نوع قانون اساسی، مذهب و فرهنگ هر کشور تغییر کند و در سطح سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه تعیین می‌شود.

    وی با تاکید براینکه یکی از اهداف ما از تدوین منشور حقوق شهرنشینی مشهد این است که مردم از وظایف و حقوق خود در سطح شهرنشینی و مدیریت شهری آگاه شوند، گفت: به دنبال تدابیری که اندیشیده شد، دریافتیم که بهترین روش برای اجرایی کردن این منشور، فرهنگ‌سازی، ترویج و آموزش آن به شهروندان توسط سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری است. این سازمان باید برای انتقال پیام‌های آموزشی حقوقی شهروندان در سطح محلات شهر برنامه‌ریزی کند و فرهنگسراها می‌توانند نقش اصلی را در این زمینه ایفا کنند.

    مشاور حقوقی شهردار مشهد با اشاره به اینکه در 139 بند منشور حقوق شهرنشینی مشهد مخاطب اصلی ما مدیریت شهری به خصوص شهرداری است، تاکید کرد: ما باید به تدریج زمینه اجرایی مطالبات و حقوق شهروندان را فراهم کنیم چراکه یکی از مصداق‌های امر به معروف این است که مردم به حق خود برسند.

    شیخ الاسلام بیان کرد: متاسفانه مردم در جامعه ما از حقوق خود مطلع نیستند درحالی‌که در سایر کشورها آموزش حقوق شهروندی از سنین کودکی آغاز می‌شود؛ منشور حقوق شهرنشینی باید به گونه‌ای ترویج شود که اگر مردم مطالبه‌ای از شهرداری‌ دارند، به صورت استناد به یک بند از این منشور پیگیری شود.

    وی تصریح کرد: یکی از شعارهای مهم منشور حقوق شهرنشینی فرهنگ قانون‌مداری است، یعنی بتوان با کمک این منشور مردم را در جامعه قانون‌مند کرد. همچنین مشهد اولین شهر در کشور است که منشور حقوق شهرنشینی در آن جنبه اجرایی به خود گرفته و با تقسیم وظایف اجرایی این منشور میان سازمان‌های مختلف شهرداری قطعا شاهد نتایج اثربخشی در شهر خواهیم بود.

    شیخ الاسلام خاطرنشان کرد: منشور حقوق شهرنشینی در شهر مشهد قابل اجرا است و تنها باید فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد و زیرساخت‌های آن را فراهم شود؛ مهم‌ترین زیرساخت آن، تغییر تفکر مسئولان است چراکه این منشور به حل مشکلات شهرداری کمک می‌کند.

    وی با تاکید بر اینکه ما معتقدیم اجرایی کردن منشور حقوق شهروندی مشهد در گام اول باید از شهرداری آغاز شود، اضافه کرد: یکی از اهداف ما از منشور حقوق شهرنشینی این است که مردم یاد بگیرند که حقوق خود را از شهرداری مطالبه‌ کنند. 

    منشور حقوق شهرنشینی قانونی برای عموم شهروندان

    محمد محسن مصحفی، سرپرست سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست گفت: هر اندازه که بتوان  منشور حقوق شهرنشینی را در مشهد رواج داد، به همان اندازه شهرنشینی آسوده‌تر، راحت‌تر و بدون دغدغه‌تر خواهد بود.

    وی با تاکید برانکه امیدواریم از این پس اگر طرح و قوانینی جدیدی تصویب می‌شود با این منشور تعارضی نداشته باشد، ادامه داد: این منشور می‌تواند مبنایی برای نوشتن قوانین جزئی باشد با این رویکرد که روابط بین شهروندان نیز تنظیم شود. گاهی وقت‌ها کشمکش در روابط اجتماعی میان شهروندان به این علت است که کسی از قواعد و قوانین اطلاعی ندارد، ولی اگر این قوانین و قاعده‌ها به شهروندان آموزش داده شود، تکلیف مردم مشخص است. 

    مصحفی خاطرنشان کرد: اجرای منشور حقوق شهرنشینی می‌تواند مطالبات شهروندان را در ذهنشان پر رنگ‌تر کند و به جامعه نظم و سامان ببخشد.

    تعداد بازدید: 428
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر