اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 94
    کد: 186569
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۸/۲۳
    اقدامات سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی تشریح شد

    شهروند مطالبه‌گر، با ترویج کتابخوانی

    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد از اقدامات این سازمان در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و استفاده از ظرفیت شهری با هدف پرورش شهروند مطلوب و مطالبه‌گر خبر داد.
    اقدامات سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، کتاب و کتابخوانی نقشی به سزا در ارتقای فرهنگ عمومی و سطح آگاهی‌های شهروندان دارد. افزایش سرانه مطالعه در خانواده‌ها از بروز برخی ناهنجاری‌ها و آسیب‌های فردی و اجتماعی جلوگیری می‌کند. در رابطه با ترویج کتاب‌خوانی مدیریت شهری، می‌تواند نقش و جایگاه انکارناپذیری ایفا کند. از این رو در گفتگویی با محمد محسن مصحفی، سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گوشه‌ای از عملکرد سازمان متبوعش را در زمینه ترویج کتاب‌خوانی جویا شدیم. 

    مصحفی ابتدا به حمایت شهرداری از نهاد کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و گفت: خوشبختانه سال گذشته با مساعدت شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد، اعتبار قابل توجهی از محل درآمدها به این نهاد اختصاص یافت تا بالاخره پس از گذشت بیش از دو دهه، شاهد تکمیل و گشایش افتتاح کتابخانه امام خمینی در بلوار هفتم تیر باشیم. اکنون طبق اخبار بیش از بیست و سه هزار شهروند مشهدی در این کتابخانه عضویت یافته‌اند و با همراهی مدیریت شهری، بعد از چندین سال، زیرساخت‌های فرهنگی شهر رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. وی افزود: با بهبود سطح آگاهی شهروندان درباره حقوق و تکالیف شهرنشینی، یک گام به پرورش شهروند مطالبه‌گر و در نهایت شهروند مطلوب نزدیک می‌شویم.

    سرپرست سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در ادامه بخشی از خدمات متنوع این سازمان در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در کلان‌شهر مشهد را یازگو کرده و افزود: در شش ماهه ابتدای سال 98 ، شش عنوان کتاب توسط انتشارات این سازمان با هدف ترویج رعایت حقوق شهروندی، ارتقاء فعالیت‌های هویت‌بخش اسلامی ایرانی، ارتقاء فرهنگ محیط زیست شهری و آموزش‌ انضباط ترافیکی و تفکیک و بازیافت پسماند چاپ و منتشر شده است. 

    وی در ادامه گفت: با هدف حمایت از ناشران و نویسندگان در قالب خرید محصولات در حوزه‌های فرهنگی و عمومی، نزدیک به 7 هزار جلد کتاب در 100 عنوان، در زمینه عمومی یا فرهنگ شهروندی خریداری شده و از طرفی توزیع و فروش کتاب و محصولات فرهنگی با تیراژ حدود 8 هزار جلد در مناطق شهرداری، فرهنگسراها، برنامه‌ها و رویدادهای شهری رقم خورده است

    مصحفی با تاکید بر اینکه 13 کتابخانه در فرهنگسراهای شهرداری فعال هستند، بیان کرد: در فرهنگسراهای حجاب، نصرت، فناوری و رسانه، بهرمان، رسالت، غدیر، ترافیک، قرآن و عترت، شهید خادم‌الشریعه، امت، انقلاب اسلامی، شهرزیبا و خانواده کتابخانه‌های فعال وجود دارند. مجموع کتاب‌های موجود در این کتابخانه‌ها بیش از 84 هزار جلد است و جذب بیش از 17 هزار عضو فعال در کتابخانه فرهنگسراها، سهم جدی شهرداری را در پاسخ به نیازهای فرهنگی شهروندان نشان می‌دهد. 

    وی در ادامه بیان کرد: از ابتدای سال تا پایان شهریورماه 641 عنوان برنامه در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی در کتابخانه‌های سطح شهر برگزار شده است. همچنین 74 عنوان برنامه با همین موضوع در فرهنگسراهای شهرداری برگزار شده که در مجموع بیش از 38 هزار نفر مخاطب در این برنامه‌ها شرکت داشتند. 

    سرپرست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در پایان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راه‌های توسعه فرهنگ کتابخوانی استفاده از ظرفیت‌های متنوع در فضاهای شهری است. از این رو 10 قرائت‌خانه فعال در مناطق شهرداری با نظارت معاونت اجتماعی و مشاترکت‌های سازمان مشغول به خدمت‌رسانی به شهروندان هستند. بیشتر این قرائت‌خانه‌ها در نقاط پیرامونی و کم‌برخوردار و با هدف دسترسی آسان عموم مردم به کتابخانه ایجاد شده‌اند. کتاب‌های موجود در این قرائت‌خانه‌ها بیش از 43 هزار جلد است و علاوه بر فعالیت‌های متداول در این مراکز کتابخوانی، برنامه‌های متنوع به مناسبت‌های مختلف برای تشویق و ترویج کتاب‌خوانی برگزار می‌شود.

     

    تعداد بازدید: 94
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر