دوشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۵ ۱۰:۲۶ ۳۲۴
طبقه بندی:
  • اخبار
  • گزارش ویژه
  • اخبار معاونت
چچ
2KfZhtiq2YLYp9ivINi02K/ZitivINin2LIg2YbZgti0INiz2LHZhdin2YrZh+KAjNiv2KfYsdmKINin2YHYs9in2LEg2q/Ys9mK2K7YqtmHINiv2LEg2KrYrtix2YrYqCDZhdmK2LHYp9irINmB2LHZh9mG2q/ZiiDZiCDYqtis2YTZitmEINin2LIg2K7Yr9mF2KfYqiDYotmK2KrigIzYp9mE2YTZhyDZh9in2LTZhdmKINix2YHYs9mG2KzYp9mG2Yo=

انتقاد شدید از نقش سرمایه‌داری افسار گسیخته در تخریب میراث فرهنگی و تجلیل از خدمات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

جلیلی: امیدواریم خدا ایشان را با اعمال خیرشان محشور کند

به گزارش فرهنگشهر، در پی انتشار خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ در همایش سروهای فیروزه‌ای از این یار دیرین مقام معظم رهبری تجلیل شد. در این همایش که در ایام سالگرد کشف حجاب رضاخانی در تالار شهر مشهد و از سوی شهرداری مشهد برگزار می‌شد جمعی از هنرمندان برجسته کشور که آثار ادبی و تجسمی راجع به حماسه گوهرشاد آفریده بودند حضور داشتند. در انتهای برنامه وحید جلیلی با حضور در پشت تریبون ضمن اعلام خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت:

متاسفانه در حین برگزاری برنامه خبر دردناک درگذشت یکی از برجسته‌ترین و قدیمی‌ترین یاران امام و رهبری آمد که امیدوار بودیم تکذیب شود ولی متاسفانه تایید شد. حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی امشب در تهران بر اثر بیماری قلبی از دنیا رفتند.

وی ادامه داد: برای آن بزرگوار آرزوی رحمت و غفران الهی داریم و امیدوار هستیم کارهای خیری که ایشان کردند، قدم‌های بزرگی را که در دوران نهضت اسلامی برای پیروزی انقلاب اسلامی برداشتند، در دوران دفاع مقدس و در دوره های مختلف ایشان آثار بسیار پر برکتی از خودشان برجا گذاشتند امیدواریم خدا ایشان را با اعمال خیرشان محشور کند.

جلیلی افزود: مطمئنا امشب مقام معظم رهبری در سوگ این دوست دیرین و این یار و همراه قدیمی خودشان سوگوار هستند برای ایشان هم آرزوی صبر می‌کنیم.

وی در پایان گفت: امیدوار هستیم که انقلاب اسلامی؛ نهضت بزرگ حضرت امام؛ در سایه رهبری‌های مقام معظم رهبری به پیش برود و مسیر درست خودش را مسیر مستقیم اسلام ناب را دنبال بکند و رویش‌های انقلاب اسلامی در همه حوزه‌ها در حوزه‌های علمیه در دانشگاه‌ها در حوزه هنر، در حوزه رسانه در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و نظامی بتوانند ان‌شاالله علم این انقلاب را به دست صاحب اصلی‌اش برسانند. هدیه به پیشگاه شهدای گرانقدر حماسه گوهرشاد و هدیه به روح مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی صلوات.

جلیلی پیش از گرامیداشت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد شدید از نتایج حاکمیت سرمایه‌داری افسار گسیخته بر بافت اطراف حرم رضوی گفت: متاسفانه بخش مهمی از میراث فرهنگی مادی و عینی مشهد زیر چنگال‌های توسعه افسارگسیخته با محوریت سرمایه‌داری در سکوت نخبگان و رسانه‌ها توسط سوداگران تاجرمسلک منهدم و نابود شد. بخش مهمی از بافت اطراف حرم تخریب شد. بخش مهمی از محله‌های اصیل مشهد نابود شد و مشهد از جهت میراث مادی فرهنگی امروز به ویرانه‌ای شبیه‌تر است.

وی اظهار امیدواری کرد: میراث معنوی ما و حافظه تاریخی شهر از دست نرود و نگذاریم که شهر به آلزایمر دچار بشود و نگذاریم که این قیام بزرگ و این افتخارات دینی و انقلابی و ملی ما فراموش بشود.

در این همایش که با حضور مدیران فرهنگ و ارشاد، بنیاد شهید، صداوسیما و رییس شورای شهر مشهد از کاظم چلیپا، خشایار قاضی زاده، محمود آزادنیا، پرویز حاصلی و سعید تشکری به خاطر خلق آثار هنری و ادبی در زمینه حماسه گوهرشاد تقدیر شد و دکتر محمد رجبی طی سخنانی به تحلیل سیاست‌های فرهنگی رضاخان پرداخت.


آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات