پنجشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ ۱۳:۴۴ ۱۸۴
طبقه بندی: اخبار
چچ
2b7Yp9mK2KfZhiDZhdix2K3ZhNmHINmG2K7Ys9iqINiv2KfZiNix2Yog2KLYq9in2LEg2KfYsdiz2KfZhCDYtNiv2Ycg2KjZhyDYs9mI2YXZitmGINis2LTZhtmI2KfYsdmHINmF2YTZiiDYtNin2YfZhtin2YXZhyDYrtmI2KfZhtmKINmIINmG2YLYp9mE2Yog2YPZiNiv2YMg2Ygg2YbZiNis2YjYp9mG

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد خبرداد؛

پایان مرحله نخست داوری آثار ارسال شده به سومین جشنواره ملی شاهنامه خوانی و نقالی کودک و نوجوان

معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: داوری آثار سومین جشنواره شاهنامه‌خوانی و نقالی کشور با حضور داوران برجسته کشوری انجام شد و در این دوره بیش از هزار اثر از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد که با دقت بسیار این آثار مورد ارزیابی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، نرگس شالچیان با بیان این مطلب، اظهار کرد: به زودی 60 برگزیده مرحله نخست سومین جشنواره شاهنامه خوانی و نقالی کشور اعلام خواهد شد و پس از آن این آثار برای ارزیابی مردمی در آپارات شهرداری مشهد بارگزاری خواهد شد تا نهایتا 30 اثر برتر از نگاه داوران و مردم برای رقابت نهایی در 14 اردیبهشت ماه در مشهد مشخص می ‌شود.
وی با اشاره به افزایش شرکت کنندگان مشهدی و شرکت بالغ بر 130 اثر از مشهد در این جشنواره، افزود: اهتمامی که در دوره پنجم شورای اسلامی شهر مشهد نسبت به گسترش فرهنگ شاهنامه خوانی با استقبال روزافزون کشوری مواجه شد . در گذشته در کشور در هر همایش و جشنواره مرتبطی که برگزار می شد جای خراسان و شرکت کنندگان و شاهنامه خوانان زادگاه حکیم توس خالی بود ولی خوشبختانه با نگاه ویژه این دوره، فعالیت های فرهنگی مرتبط با فردوسی افزایش پیشرفت درخوری داشته و پویشی از مشهد آغاز شده که توجه علاقه‌مندان بسیاری را از سراسر کشور و حتی کشورهای دیگر به خود جلب کرده است. همچنین از کشورهای تاجیکستان و افغانستان هم آثاری به دبیرخانه ارسال شده است.
معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: گسترش فرهنگ شاهنامه خوانی در خانواده، شناخت تاریخ و فرهنگ ایران، ایجاد همبستگی ملی و امنیت میان همه اقوام و استان ها، شناخت یکدیگر و تجربه اندوزی شاهنامه خوانان از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بوده است.
شالچیان تصریح کرد: در این دوره برای اولین بار از تمامی استان های کشور شرکت کننده و حتی از برخی روستاهای دورافتاده و محروم نیز شرکت کنندگانی در این جشنواره داشته ایم که این نشان می دهد که فرهنگ شاهنامه خوانی جای خود را باز کرده است.
وی خاطرنشان کرد: آثار برگزیده دومین جشنواره که چندی پیش در آپارات شهرداری مشهد بارگذاری شده بود با استقبال بسیار گسترده همراه شد و اجرای کودکان و نوجوانان شاهنامه خوان ایران زمین هزاران بار دیده و دانلود شد.
معاون گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد اضافه کرد: پویش شاهنامه خوانی و آموزش مفاهیم شاهنامه در مدارس که از دوسال پیش در مشهد و با همت معاونت گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی و اجتماعی آغاز شد الهام بخش اقدامات فرهنگی بعدی در شهرهای دیگر شد بطوری که برخی شهرهای دیگر آموزش مفاهیم شاهنامه در مدارس را آغاز کردند و همچنین یکی از همین پویش ها که قرار است به دست وزیر آموزش و پرورش برسد طی 10 روز اخیر بیش از 50 هزار امضا خورده است.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
فهرست طبقات