پنجشنبه, ۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۲:۳۱ ۱۳
طبقه بندی: اخبار
چچ
نمود وارستگی افراد در عملکرد اعضای شوراهای اجتماعی محلات

در پیام زنده رییس شورای اسلامی شهر مشهد به شوراهای اجتماعی محلات در روز شورا مطرح شد؛

نمود وارستگی افراد در عملکرد اعضای شوراهای اجتماعی محلات

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: این نشان دهده پختگی و وارستگی افراد است که از امور شخصی و منافع فردی خود عبور می‌کنند و برای تحقق آسایش و منافع شهروندان خود بی هیچگونه چشم‌داشتی تلاش می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد؛ محمدرضا حیدری، در پخش زنده نشستی به مناسبت روز شوراها خطاب به اعضای شوراهای اجتماعی محلات بیان کرد: روز ملی شوراها به خانواده بزرگ شوراییان کشور تبریک و تهنیت عرض کرده و پیشاپیش ایام شهادت مولی متقیان علی(ع) را به همشهریان عزیزمان تسلیت عرض می کنم. فلسفه تشکیل شوراها و محور آن مشارکت است. هم در آموزه‌های دینی ما سفارش به نظام شورایی و مشورت شده و هم تجربه‌های موفق بشری حاکی از آن است که اداره امور شهر به مطلوب ترین شکل ممکن در قالب نظام شورایی محقق می‌شود.

وی در ادامه افزود: نظام شورایی قدم اول است؛ ما باید ظرفیت‌هایی را فراهم کنیم که فرآیند چگونگی دریافت مطالبات مشخص باشد. به نظرم ما خیلی تا نقطه آرمانی فاصله داریم. چرا که برخی از کشورهای توسعه یافته و موفقی که در عرصه مشارکت موفق هستند تا جایی پیش رفته‌اند که تقریبا کاری بدون مشورت و نظرخواهی از مردم در شهر رقم نمی‌زنند.

حیدری در ادامه تاکید کرد: به هر میزانی مشارکت مردم را در فرآیند تصمیم‌سازی و تصیم‌گیری بیشتر باشد به همان میزان ضمانت اجرایی ان کار به نحوه مطلوب انجام می شود. در تاریخ اسلام نیز آمده که پیامبر در عرصه جنگ و نبرد، مشورت گرفتند با اصحاب خودشان و طبق نظر انان عمل کردند. ما قدم های اول را برداشته ایم و شورای اجتماعی محلات یکی از آن قدم‌ها است.

وی ادامه داد: البته ما در ابتدا سعی کردیم با اصلاح آیین نامه اجرای شوراهای اجتماعی محلات، فرآیند ان را در هر محله به گونه ای باشد که نمایندگان شوراها با رای و نظر مردم انتخاب شوند. در حقیقت این ظرفیتی است که باید از ظرفیت قانون اساسی و مجلس استفاده شود که انتخابات رسمی تری را در محلات برگزار کنیم و این نمایندگان محلات بتوانند پشتوانه فکری برای نظام شوراها باشند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: ما در این دوره شورا از همراهی و مشارکت شورای اجتماعی محلات بهره های بسیاری زیادی برده‌ایم. اینکه در مصوبات شورا که پیش از این هم وجود داشته، 5 درصد از بودجه عمرانی شهر را با نظر شوراهای اجتماعی محلات هزینه کنیم. این اتفاقی است کمتر در کشور شاهد اجرای آن بوده‌ایم. اما همانطور که گفتم این قدم های اول است باید بریم به سمت مدل هایی که مشارکت فراگیر و بیشتر مردم را در محلات در تصمیم‌سازی‌ها داشته باشیم.

حیدری افزود: خواهشی که از شورای اجتماعی محلات دارم این است که فراتر از جناح یا جریان سیاسی و فکری حرکت کنند و در این مسیر استقلال خودشان را حفظ کرده و از ورود به این عرصه ها پرهیز کنند. مفهوم اجتماعی در آن مستتر است و شورای اجتماعی بر محور تعامل و مدارا و همراهی شکل گرفته است و نباید در جریانات سلیقه‌ای و فکری و سیاسی درگیر شود. گاها دیده می‌شود که برخی از افراد وارد فضای مجازی شده و بر خلاف یا همسو با یک جریان سیاسی خاص فعالیت رسانه ای انجام می دهند این به این معنا است که شخص از تعامل سازنده فاصله گرفته است. شورای اجتماعی مستقل است و دغدغه آن مردم و جامعه و شهر است. نباید از این الگو فاصله بگیرد.

وی مطرح کرد: تلاش ما بر تقویت شوراهای اجتماعی محلات به عنوان بازوی قدرمند شورای شهر بود، نواقصی هم در این میان وجود دارد. شاید برخی از مدیران شهری رویکرد مثبتی نسبت به شوراهای محلات نداشته باشند ما گله‌مند هستیم و همیشه تاکید کرده‌ایم شورهای محلات باید در مناطق شهرداری، رابطه تعاملی با شهردار، معاونین و سایر دست اندرکاران رابطه مطلوب و موثر باشد و فضاهای لازم برای انان مهیا شود. البته یک نکته هم باید به توجه کنیم. ضعف ها و کاستی هایی شهری به ویژه در مناطق کم برخوردار به لحاظ خدمات شهری، شهرسازی و غیره وجود دارد و تجمیع این میزان از مشکلات را نمی توان در یک دوره چهارساله پاسخ داد، انتظارات به حقی است اما این انتظارات باید با واقعیت ها و شرایط موجود هم تناسب داشته باشد. حتما ما نیاز به زمان داریم که به مرور بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد تاکید کرد: در دهه 40، حدود 46 هزار نفر در حاشیه شهر مشهد سکونت داشتند و در سال 89 این جمعیت به 950 هزار نفر افزایش پیدا کرد. بافت فرسوده و ناکارامدی که در این بازه زمانی به این سرعت شکل گرفته را نمی تواند در دوره چهار ساله حل کرد. ما مطالبات و انتظارات دوستان را به حق و به جا می دانیم اما انباشت مشکلات در برخی عرصه ها جمع اوری شده و در دوره های مختلف شورا نیز دوستان تلاش کردند برای حل این موضوع، اما باز هم نیاز به زمان دارد.

حیدری خاطرنشان کرد: ادعای ما این است که در شورای پنجم برمبنای نوع اعتماد که مردم به ما داشتند، اتفاقات خوبی در شهر را رقم زده ایم. انشالله با همراهی وهمدلی برای خدمت به شهری که چشم و چراغ نه‌تنها ملت ایران؛ بلکه جهان اسلام است و مامن همه ارادتمندان به ائمه اطهار و اهل بیت است و باید اقدامات خوبی در ان رقم بزنیم و جلوه های نامناسب آن را درمان کنیم. این کار، کار داوطلبانه است و اینکه فردی وقت گذاشته و در اموری اجتماعی قدم برمی دارد، نشان دهنده ان است که آن فرد به پختگی و وارستگی رسیده است. تفاوت انسان ها همین جا روشن می شود که از منافع شخصی خود گذر کرده و برای مردم و هم نوعان خود تلاش می کنند.

گفتنی است در این مراسم از پوستر «رقابت و رویداد ملی انتقال تجربه پروژه‌های مشارکت مبنا» و پیام زنده رییس شورای اسلامی شهر مشهد خطاب به شوراهای اجتماعی محلات به مناسبت روز شوراها رونمایی شد.

منبع:
فهرست طبقات