چهارشنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۰:۱۲ ۵
طبقه بندی: اخبار
چچ
مستند هویتی نامداران ورزش خراسان تولید شد

معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد؛

مستند هویتی نامداران ورزش خراسان تولید شد

مستند روایی «یل ابدی ایران» و "حشمت خان " به همت فرهنگسرای بهشت مشهد و معاونت سیمای مرکز خراسان رضوی تولید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، یوسف اسماعیل زاده در این رابطه، اظهارکرد: این مستند هویتی به بررسی زندگی پهلوان اول ایران، مرحوم احمد وفادار می ‌پردازد که طی سه دوره پیاپی توانست بازوبند پهلوان اولی در کشور را کسب کند.

وی افزود: در خاطرات مشهدی ها آمده است که احمد وفادار قهرمان آن زمان غلامرضا تختی را با یک دست و تنها از مچ یک پا بلند کرده و او را یک دور کامل در تشک آن زمان دور داده است. این چهره شاخص نیز در مسابقات جهانی سال ۱۹۵۱ هلسینکی فنلاند، بازی های المپیک سال ۱۹۵۲ فنلاند و مسابقات جهانی سال ۱۹۵۴ توکیو ژاپن در وزن هشتم عضو تیم ملی کشتی آزاد ایران بود.

معاون فرهنگی و هنری سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تاکید کرد: مراحل ساخت مستند هویتی نامداران ورزش خراسان که به چهره استاد مهاجرانی می ‌پردازد، نیز به پایان رسیده و آماده انتشار است. این مستند هم براساس زندگی حرفه ‌ای «حشمت مهاجرانی» به عنوان چهره هویتی و شاخص ورزش مشهد ساخته و آماده شده است.

اسماعیل زاده خاطرنشان کرد: گفتنی است پروژه سلسله مستندهای روایت مشهد با نگاه هویتی و پرداختن به زندگی مفاخر مشهدی در عرصه‌های گوناگون تعریف و اجرا شده است. این پروژه دارای سه بخش ادبیات، ورزش و هنر بوده که به بررسی و واکاوی رویدادهای هویتی مشهد می‌ پردازد.

منبع:
فهرست طبقات