• چهارشنبه،07 خرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 60
    کد: 191736
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
    مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد:

    توسعه فعالیت‌های هنری در شهر، وظیفه خانه‌های تخصصی هنرمندان است

    مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد گفت: اولین وظیفه خانه‌های تخصصی هنرمندان پس از تاسیس، ایجاد بسترهای رشد و توسعه فعالیت‌های هنری در سطح شهر توسط خود هنرمندان است.
    گفتگو ایسنا خراسان ‌رضوی با مدیرعامل خانه هنرمندان

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد به نقل از خبرگزاری ایسنا خراسان‌رضوی، صدرا یوسفی در خصوص تاسیس خانه‌های تخصصی هنرمندان، بیان‌کرد: در موضوع خانه‌های تخصصی هنرمندان مطالبه‌ای بود که جامعه هنری در اتاق گفت‌وگوی اصحاب فرهنگ و هنر داشتند که در آن زمان تقریبا عمده نمایندگان قشرهای مختلف هنری مطالبه‌ای را مطرح کردند، مطالبه این بود که سهم هنرمندان در مدیریت شهری چیست؟ و مدیریت شهری در چه زمینه‌ای رابطه خود را با هنر در شهر تنظیم می‌کند و هنرمندان عمدتا تقاضای این را داشتند که شهرداری بستر ایجاد فضاهای هنری در رشته‌های مختلف را فراهم کند.

    وی افزود: در آن زمان طرح خانه هنرمندان مشهد را ارائه کردیم تا شهرداری فضایی برای خود هنرمندان ایجاد کند و این طرح مورد تایید قرار گرفت و خانه هنرمندان تاسیس شد، اولین وظیفه این خانه ایجاد بسترهای رشد و توسعه فعالیت‌های هنری در سطح شهر توسط خود هنرمندان بود.

    مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد، ادامه داد: ما قصد داشتیم برای شکل‌گیری این خانه‌ها شامل خانه ادبیات، موسیقی، سینما، خوشنویسی و ... از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم و سعی داشتیم در تمام زمینه‌ها هنرمندان و متخصصان آن شهر دور هم جمع شوند و اساس‌نامه‌ای را پیشنهاد دهند تا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

    یوسفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به دنبال پیگیری مراحل شکل‌گیری خانه‌ها هستیم تا راه خود را دنبال کنند، همچنین تلاش کردیم از رویکرد تقابلی با هر بخشی بپرهیزیم و به خصوص با مجموعه فرهنگ و ارشاد به جهت این‌که متولی حوزه فعالیت‌های هنری است، مداری هماهنگ ایجاد کنیم که این موضوع موارد موازی را ایجاد ‌نکند.

    وی تصریح کرد: از ابتدا نیز گفته شد که خانه سینما، موسیقی و ... خانه شهرداری نیست بلکه خانه سینما، موسیقی و ... مشهد است که شهرداری فقط بستر آن را فراهم می‌کند، همچنین امیدواریم فضایی در اختیار خانه‌ها قرار دهیم که متعلق به آن‌ها باشد تا در دوره‌های مختلف دستخوش تغییرات نشوند و بتواند در خدمت گروه تخصصی هنرمندان باشد.

    مدیرعامل خانه هنرمندان مشهد، اضافه کرد: ما بر اساس قانون تشکیل شهرداری به صراحت می‌گوییم که شهرداری‌ها باید فضا را برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در شهر فراهم کنند و بسترساز آن باشند، ما به استناد این امر تلاش می‌کنیم که تمام مؤثرترین افراد بخش‌های مورد نظر را دور هم جمع کنیم. همچنین مجموعه فعالیت‌هایی در خصوص خانه ادبیات، گرافیک، سینما، موسیقی، تئاتر، نقاشی، خوشنویسی و یادمان‌های شهری در حال پی‌گیری است تا به جمع‌بندی کاملی برای تاسیس آن‌ها برسیم.

    یوسفی در خصوص پروژه توس گفت: در حال حاضر توس موضوع روز شهرداری بوده و واقعیت این است که پس از طراحی آرامگاه توسط هوشنگ سیحون هیچ تغییر خاص دیگری تا امروز در آن منطقه انجام نشده، در حال حاضر طرح جلوخان آرامگاه که تا ابتدای بلوار شاهنامه کشیده خواهد شد، آبرویی حداقلی برای آن منطقه ایجاد خواهد کرد و در دست ساخت است.

    وی ادامه داد: مشهد هویت خود را از امام‌رضا(ع) می‌گیرد و در آن تردیدی نیست؛ اما داشته‌های فرهنگی دیگری نیز در مشهد وجود دارد که داشته‌ای عظیم برای این شهر به حساب می‌آید و می‌تواند در حوزه‌های مختلف عمل کند، ما برای بخش مجسمه‌‎های جلوخان آرامگاه فعالیت‌های جدی را آغاز کردیم که تا چند ماه آینده به پایان می‌رسد و قرار است برای اولین بار جشنواره نقاشی توس را آغاز کنیم که امیدوارم تا 10 روز آینده فراخوان آن منتشر شود که کاری در تراز ملی و شاخص است.

    مدیر عامل خانه هنرمندان، اضافه کرد: بخش فردوسی را سال گذشته در جشنواره داشتیم که خروجی آن اثرهای نصب شده در بلوار شاهنامه است که با این کار توانستیم مفاهیم شاهنامه را عینی‌سازی کنیم. به دیوارهای آن منطقه نگاهی جدی داریم؛ البته بافت در آن منطقه بسیار فرسوده است و تا چند ماه آینده با نصب مجسمه‌ها در جلوخان فردوسی از نظر آرایه‌های هنری اتفاق خوبی رخ خواهد داد.

    یوسفی خاطرنشان کرد: سهم زیادی از دیوارنگاره‌ها متعلق به آرایه‌های شاهنامه است که مفاهیم اخلاقی و انسانی را به دنبال دارد، همچنین قرار است پیوندی بین شهر و موضوع شاهنامه فردوسی برقرار کنیم که این موضوع بر روی ارتباطات بین‌المللی شهر نیز تاثیر گذار است و موضوع فردوسی و شاهنامه اهمیت زیادی برای ما دارد.

    تعداد بازدید: 60
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر