• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 175
    کد: 69682
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۰۱

    سیل مشتاقان به جای بارش باران!

    در حالی که هواشناسی برای 25 اردیبهشت طوفان و بارش باران را پیش بینی کرده بود!
    سیل مشتاقان به جای بارش باران!

    طوفان و بارش شدید باران، پیش بینی هواشناسی از وضعیت جوی در روز بیست وپنجم اردیبهشت یعنی همزمان با روز بزرگداشت فردوسی بود. پیش بینی ای که سبب شد مسئولان آرامگاه، بخشی از برنامه های تدارک دیده شده برای این روز را به فرهنگ سرای مصلی نژاد واقع در بولوار هفت تیر و بخش دیگری را هم به تالار زیرین آرامگاه انتقال دهند. اما آنچه دوستداران استاد نظم و ادب فارسی در این روز دیدند، بارش باران نبود که سیل مشتاقانی بود که از  هرگوشه جهان، ایران و مشهد به دیدار سراینده کاخ نظم بلند شتافته بودند. چنانچه به اعتراف مسئولان آرامگاه «توس تاکنون چنین ازدحام جمعیتی به خود
    ندیده بود

     

    داربی و فینال لیگ برتر هم مانع دوستداران حکیم نشد
    پیش بینی هواشناسی از یک سو و هم زمانی برگزاری دیدار دو تیم پرطرفدار استقلال و پرسپولیس و فینال حساس لیگ برتر با روز بزرگداشت فردوسی از سوی دیگر سبب شد مسئولان آرامگاه در مواجهه با سیل چند هزارنفری مشتاقان غافلگیر شوند. آنان گرچه پیش از آن اعلام کرده بودند در روز بزرگداشت آماده پذیرایی از 3هزار مدعو هستند، غیرمنتظره بودن حضور چشمگیر مردمی باعث شد نتوانند آن طور که باید به این وعده خود جامه عمل بپوشانند.
    نیاز به یک سالن همایش قابل پیش بینی است
    انتقال مراسم به تالار زیرین به دلیل احتمال بارش باران، مشکلات شدیدی را برای حاضران ایجاد کرده بود. نبود تهویه مناسب، گرمای شدید، فشار جمعیت، کمبود صندلی سبب شد بسیاری از مردم در فضایی نامناسب برنامه های این روز را دنبال کنند. ساعت حدود 0 3 : 7 1 دقیقه است که معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور ب ههمراه استاندار خراسان رضوی و چند نفر دیگر از مسئولان استانی برای افتتاح فاز دوم مرکز اسناد و کتابخانه مجموعه آرامگاه فردوسی وارد میشوند؛ تشریفات مراسم افتتاحیه و بازدید از این مرکز انجام و با خروج مسئولان، درهای مرکز بسته می شود.
    گلباران مقبره فردوسی، برنامه دیگری است که با حضور مسئولان به اجرا درمی آید و پس از آن نیز دسته دسته از مردم، هر یک به اندازه توان خود شاخه گلی نثار حماسه سرای ادب فارسی میکنند. مراسم با تلاوت آیاتی ا ز کلام ا... مجید آغاز میشود و پس از آن مجری برنامه قطعه ای از شعرهای فردوسی را می خواند. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی که میزبان این مراسم است، پشت تریبون می رود و به حاضران خیرمقدم می گوید. حسین زارع صفت این نکته را نیز یادآور میشود که برای روز ملی فردوسی برنامه های مفصلی درنظر گرفته شده بود اما به دلیل اینکه هواشناسی  استان احتمال بارش و طوفان را پیش بینی کرده بود، بخشی از مراسم صبح امروز و در فرهنگ سرای مصلی نژاد برگزار شد و بخشی دیگر در محوطه  داخلی آرامگاه اجرا می شود.او در بخش دیگری از سخنان خود بر حفظ میراث فرهنگی و تاریخی خطه توس تاکید و خاطرنشان می کند: باید درا ین زمینه گام های بلندتری برداشته شود و تحقق این امر مشارکت مردم را می طلبد.
    مهدی سیدی، مسئول امور فرهنگی و هنری مجموعه تاریخی توس، نیز در بخش دیگری از این مراسم می گوید: به عنوان یک فردوسی شناس اهل این منطقه می گویم که هیچ گاه آرامگاه فردوسی را با چنین ازدحامی ندیده ام. او با پوزش از حاضران به دلیل فضای نامناسب، به مشکل هر ساله بارش باران در روز بزرگداشت فردوسی اشاره کرده و از معاون رئیس جمهور می خواهد پس از برداشتن دو گام مثبت راه اندازی کتابخانه و مرکز اسناد فردوسی تدبیری نیز برای سالن اجتماعات آرامگاه فردوسی بیندیشند. وی سخن را کوتاه کرده و میگوید:ا ین مجموعه نیازمند یک سالن اجتماعات است تا درصورت مساعد نبودن شرایط جوی بتوان چنین مراسمی را در آن برگزار کرد. نقال یخوانی توسط نوجوانی از اهالی گچساران از دیگر برنامه های روز ملی فردوسی است. سپس مجری برنامه بار دیگر پشت تریبون قرار میگیرد وا علام میکند که درا دامه برنامه گروهی از هنرمندان گچساران به شاهنامه خوانی میپردازند اما پیش از آن مسئولان حاضر، جلسه را ترک خواهند کرد.
    حضور مردم را بیشتر قدر بدانیم

    مسئولان م یروندا ما دوستداران فردوسی که به امید تماشای برنامه ای فاخر و درخور شأن فردوسی آمده اند حاضر به ترک آرامگاه نیستند. آ نها همچنان مشتاقانه در فضای بالا روی صندلی های خودن شسته اند. همین اشتیاق است که مسئولان آرامگاه را وامی دارد تا برنامه های نقالی و شاهنامه خوانی را که در
    فضای نامناسب پایینا جرا شد، بار دیگر در فضای باز که خبری هم از بارش و طوفان نیست به نمایش درآورند. گرچه برخی حضور چشمگیر مردم را به رایگا نبودن ورودی این روز خاص ربط می دهند، باید یادآور شد ورود به آرامگاه همه ساله در چنین روزی رایگان بوده اما شاید اغراق نباشداگربگوییم آرامگاه فردوسی 5 2اردیبهشت ماه 94 را به عنوان یکی از پرازدحام ترین روزهایش در حافظه تاریخی خود ثبت کرده است. امیدواریم این حضور قابل ستایش مردمی بیشتر از این قدر دانسته شود و در سا لهای آتی در کنار نقالی های هر ساله برنامه های مناسب فرهنگی و در خور شأن فردوسی نیز تدارک دیده شود.

    درد دل با مسئول
    حضور مسئولان بلند پایه کشوری، استانی و شهری این فرصت مغتنم را برای اهالی توس ایجاد کرد تا قدری با مسئولان خود درد دل کرده و از آنان بخواهند از نزدیک با مشکلاتشان آشنا شوند. پس از پایان مراسم استاندار خراسان رضوی به همراه شهردار منطقه 12 به کوچه های پشت آرامگاه رفته و به گفتگو با اهالی کوچه های خاکی توس پرداختند.ن بود آسفالت و سختی های تردد در کوچه های خاکی، مشکل گازکشی، ساخت وساز و... از جمله مسائلی بود که اهالی توس باا ستاندار و شهردار منطقه 12 در میان گذاشته و آنان نیز با چند قول مساعد برای بهبود وضعیت توس اهالی را بدرقه کردند.

    تعداد بازدید: 175
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر