• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 368
    کد: 71176
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۱۶

    و هنر آمد زندگی آمد

    با خلاقیت می توان به درختان خشکیده نیز جان بخشید .
    و هنر آمد زندگی آمد

    درختان، بهترین و مهم ترین تصفیه کننده های هوای شهر هستند و خشک شدن زودهنگام و درنهایت قطع آن ها به ویژه درختان تنومند و کهنسال، جفا دربرابر نعمتی است که سال ها به مردم شهر ارزانی داشته اند. درهرصورت درختان باید ایستاده، باصلابت و براثر مرگ طبیعی از بین بروند نه اینکه ما و آلودگی های محیطی، روند نابودی زودهنگام درختی 30 یا 40 ساله را ظرف مدت کوتاهی فراهم کنیم. در این میان، راه هایی برای حفظ همان درختان قدیمی و خشک که آفتی ندارند و خطرساز نیستند، وجود دارد. راهی که با آن می توان علاوه بر زیباشدن شهر درختان خشکیده را که شهروندان خاطره های بسیاری با آن دارند، در دل خاک و برای سال ها حفظ کرد. این راه، بهره بردن از خلاقیت هنرمندان مجسمه ساز و پیکرتراش است؛ چنان که نمونه این کار در نوروز در ورودی بازار کتاب گلستان اتفاق افتاد و با استقبال بسیار خوب مردم نیز روبه رو شد. المان های چوبین «گل دانایی » و «کتاب درون » در یک ماه توسط هنرمند پیکرتراش و به صورت ورک شاپ در حضور مردم تراشیده شدند و از دل درخت های اشن دو طرح زیبا با نماد کتاب بیرون کشیده شد. اتفاق مبارکی
    که می تواند نمونه آن روی درختان قدیمی و تنومند دیگر هر منطقه شهر با تمهیدات ویژه انجام شود.
    البته تبدیل درختان خشک به مجسمه کاری نو محسوب نمی شود و در شهرهای دیگر ایران و جهان برای زیباسازی محیط، احترام به مواد بی جان و حظ بصری مردم، فراوان انجام شده است. نظر مردم و مسئولان در این گزارش درباره تبدیل درختان خشک و تنومند به پیکره پیش روی شماست.

    کوچه هایی که به نام درختان معروف بودند
    مهدی زرین قلم کتاب فروش بازار کتاب گلستان: در قدیم، درختان بزرگ و کهنسال یک محله، به مرور زمان به نمادی هویت بخش برای اسم گذاری آن محله تبدیل می شدند. من بچه تپل محله هستم. آن زمان در محله ما کوچ های به «درخت توت » معروف بود و همه آنجا را به همین نام می شناختند؛ کوچه و درختی که حالا خاطره ای شیرین از آن در ذهن من مانده است. حفظ درختان کهنسال شهر نیز میتواند کم کم به نمادی هویت بخش برای آن کوچه یا محله تبدیل شود؛ منتها باید پای درختانی که پیکره شده اند، اسم و پلاک ثبت شود و شناسنامه اش بیاید، اتفاقی که هنوز برای المان های بازار کتاب گلستانن یفتاده است. مردم باید نام کار و مشخصات آن را بدانند واینکه درختان از ابتدا دراین مکان بوده اند یا نه. دراین میان، ایجاد فضای سبز در کناراین مجسمه های چوبی، آنها را طبیعی ترنشان میدهد.
    به نظر من با تبدیل درخت به مجسمه، صرفه جویی خوبی در امور مدیریت هنری شهر اتفاق می افتد؛ چون سازه کار فراهم است و فقط باید هنرمندان روی آن کار کنند.

    تکریم درخت
    مسعود نیکدل هنرمند سازنده گل دانایی: المان گل دانایی،ا حترام مردم را برانگیخت؛ چون ازنزدیک، سختیهای کار هنرمند را درحین انجام اثر هنری میدیدند و همین موضوع، احترام و توجه آ نها را به کار نیز برمی انگیخت و بی شک در حفظ کار کوشا خواهند بود.به نظر من حفظ درختان خشک و قدیمی علاوه بر تکریم درخت، به منزله حفظ خاطرات مردم با این درختان نیز هست.

    استفاده بهینه از دورریختنی ها
    کاوه توسی نویسنده: تبدیل درخت خشک به پیکره به نوعی استفاده بهینه از دورریختنی هاست. تأثیر درختی را که بِبُرند و در چوب بری به در و پنجره تبدیل کنند، فقط برای صاحبانش است نه عموم مردم و گستردگی خود را از دست می دهد؛ بنابراین با تبدیل شدن درختان خشک به پیکره، اثر هنری ماندگاری پدید می آید و زیبایی ایجاد میکند و تأثیر مثبتی در روحیه شهروندان میگذارد.
    درختان بدون آفت، مشکلی برای تبدیل به مجسمه ندارند
    یکی از کارکنان فضای سبز شهرداری: درختان خشک بدون آفت که عمرشان به سر رسیده است، بهترین وسیله برای تبدیل شدن به مجسمه هستند و خطر سقوط درخت، مردم را تهدید نمی کند. درختانی که در سطح منطقه یک فراوان دیده میشود و هر روز که میگذرد، شاهد قطع شدن آن ها هستیم.
    سخت گیری در انتخاب هنرمند
    خانم الهامی دوستدار طبیعت: به نظر من بهتر است تنه های بریده را برای تبدیل شدن به پیکره دراختیار هنرمندان قرار دهند نه این که در همان مکان، درخت را حفظ و به مجسمه تبدیل کنند. چون ممکن است افرادی سودجو به دنبال کار روی درختان قدیمی، به آن ها آسیبب رسانند و آن را برای کار خود فراهم کنند؛ بنابراین ارگان های مربوط باید با سخت گیری و آگاهی از وجدان کاری هنرمند، او را انتخاب کنند.

    نظر مسئولان :
    خلیل ا... کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری: امکان حفظ درختان خشک در معابر عمومی وجود ندارد وباید قطع شوند. شما از مردم بپرسید که دوست دارند درختِ خشک قطع وبه جای آن درختی کاشته شود یا آن درخت باقی بماند وبه پیکره تبدیل شود.البته تبدیل درختان خشک به پیکره را می توان دربوستان های شهرانجام داد؛ چنان که نمونه این کار را در میدان امام رضا وبوستان ملت دیده ایم اما در معابر شهری ازنظر دید بصری مناسب نیست.
    حسین گلی مختاری، قائم مقام و معاون فنی سازمان پارک ها و فضای سبز: کار زیبایی است ولی در این رابطه باید با دیگر سازمان های شهرداری ازجمله سازمان فرهنگی و مدیریت امور هنری نیز هماهنگی های لازم انجام شود. کارشناس اداره نظارت و پایش حفاظت محیط زیست خراسان رضوی: کار نو و جالبی است و ما از آن استقبال میکنیم اما باید ساز و کار آن توسط ارگان های مربوط مشخص و تأیید شود.از طرفی کارشناسان درباره نحوه اجرای این کار و شناسایی درختانی که امکان تبدیل به پیکره را دارند، نظر بدهند. در این میان، با پیوستن هنرمندان به کمپین های حفاظت از محیط زیست انجام چنین طرح هایی سریع تر به نتیجه می رسد.

    تعداد بازدید: 368
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر