• یکشنبه،31 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 139
    کد: 71433
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۱۹

    گسترده ترین جشن تولد دنیا

    تشکل های مردمی فعالِِ منطقه 7 در نیمه شعبان امسال سنگ تمام گذاشتند.
    گسترده ترین جشن تولد دنیا

    امسال هم تشکل های مذهبی و فعالان فرهنگی منطقه 7 در دهه مهدویت و عید نیمه شعبان، سنگ تمام گذاشتند و با برپایی جشن های مردمی و خودجوش، حال وهوای معنوی ویژ های را در محلات ایجاد کردند. این فعالیت ها در منطقه 7 آن قدر گسترده و زیاد بود که مجال کافی برای حضور در همه آن ها فراهم نبود و نیروهای جوان ترجیح دادند به جای عزیمت کردن به سایر قسمت های شهر، با حضور پررنگ در برنامه های برپاشده در محله خودشان، از این عید شیرین حظ کامل را ببرند. در میان تعداد زیاد تشکل های مذهبی و فرهنگی منطقه ما که پس از هماهنگی با شورای هیئات مذهبی و شهرداری و آموزش وپرورش، جشن های خودشان را از محیط های بسته درون مساجد و حسینیه ها به بیرون آوردند و شوروشوق خاصی را در بین پیر و جوان این منطقه به جریان انداختند، بودند کسانی که برنامه سال های گذشته شان را گسترده تر و درنتیجه مخاطب بیشتری را جذب کردند. مصداقش هم نیروهای تازه نفس محلات ناحیه یک هستند که جشن های متعددی در خیابا نهای پروین اعتصامی و بولوار چمن برگزار کردند. رشد چشمگیر حرکت های خودجوش مردمی، حضور حداکثری مخاطبان در همه رده های سنی در برنامه های محلی، ایجاد شادی و نشاط در محلات و... از ویژگی های مثبت مراسم نیمه شعبان امسال بود
    که تحسین برانگیز است. در کنار این اتفاق های خوب، نقدهایی هم به برنامه ها و برگزارکنندگان این برنامه ها وارد بود که انتخاب قالب های اجرایی تکراری، ضعف در محتوا و اجرا و کلیشه ای بودن برنامه ها از جمله مهم ترین آن ها به شمار می آیند که منجر به بی اعتمادی مردم و از دست دادن مخاطبان شد.
    همچنین در نگاهی سختگیرانه می توان گفت این ضعف ها، بی اعتمادی مردم به برخی تشکل های محلی را به دنبال داشت که می شد با تجمیع تشکل ها و طراحی برنام های منسج متر از تعداد زیاد مخاطبان، بیشترین استفاده را برد.
    امسال، شهرآرامحله به میان تعداد زیادی از برنامه های اجراشده رفت و از نزدیک با برگزارکنندگان و مخاطبان آن ها آشنا شد. از آنجا که مشت، نمونه خروار است، در این مجال اندک به معرفی برخی برنامه های پرمخاطب نیمه شعبان امسال پرداختیم و در ادامه درباره چرایی و چگونگی پرداختن به عید نیمه شعبان با جمال یزدانی، دکترای فرهنگ و ارتباطات، گفتگو کردیم.


     جشن انتظار مسجد و هیئت حسین بن علی و پایگاه بسیج شهید هاشمی نژاد

    برگزارکنندگان اصلی این جشن حدود هشت نفر بودند که نماینده جوانان و پیش کسوتان شورای اجتماعی محله پروین اعتصامی از جمله آنها محسوب می شوند.
    مسجد و هیئت حسین بن علی از مساجد و هیئت های باساب قه منطقه 7 هستندکه هرساله در زمینه برگزاری جشن های دهه مهدویت ونیمه شعبان فعالیت می کنند.
    تعداد مخاطبان این برنامه حدود هزار و 500 نفر بودند و آیتم های برنامه شامل قرائت قرآن، سخنرانی، مسابقه، مداحی، سرود و تئاتر و قرعه کشی بود.
    هماهنگی برای برگزاری این برنامه از چند روز قبل و برای بستن خیابان پروین اعتصامی 16 بود که رایزنی های آن با شهرداری انجام شد. مسجد حسین بن علی این جشن را در دوشب و کاملا خودجوش و مردمی برگزار کرد.


    جشن انتظار هیئت محبان الائمه (متوسلین به حضرت خدیجه (ع)
    علی فرخی، مرتضی ناصری مقدم، مجتبی رستم پور و علیرضا مقدم از جمله فعالان هیئت محبان الائمه  و برگزارکنندگان اصلی جشن انتظار در خیابان
    چمن هستند.
    این تشکل مذهبی، سال 1390 تشکیل شده است ولی حدود 10 سال است که اعضای آن اقدام به برپایی جشن های نیمه شعبان در محله می کنند
    امسال هیئت محبان الائمه با رایزنی که انجام داد، جشن را در سالن ورزشی که در خیابان چمن 33 است، برگزار کرد و در هرشب حدود 800 نفر مخاطب داشت.
    گفتنی است؛ این برنامه در 7شب اجرا شد. سین برنامه این تشکل مذهبی شامل نورافشانی، تلاوت قرآن، بیان احکام درباره کاسبی و نماز اول وقت، سخنرانی، مداحی، سرود و تواشیح بود. یکی از دعوت شدگان این برنامه محلی، حجت الاسلام فرحزاد از سخنرانان کشوری بود.

    تعداد بازدید: 139
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر