اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 117
    کد: 71688
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۲۲
    معاون فرهنگی شهردار مشهد :

    نهضت تولید محتوا را از مساجد شروع کنیم

    وحید جلیلی در دومین نشست فعالان فرهنگی و اجتماعی منطقه سه؛ به دنبال خلق یک نهضت تولید محتوا با محوریت تجربه زیسته جامعه ایران هستیم
    نهضت تولید محتوا را از مساجد شروع کنیم

    دومین نشست فعالان فرهنگی و اجتماعی ساکن در منطقه سه شهرداری با حضور معاون فرهنگی شهردار مشهد و مدیر منطقه سه در مسجد ابوالفضل(ع) محله رسالت و طبرسی جنوبی 58 برگزار گردید.

    به گزارش روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد، وحید جلیلی معاون فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به این موضوع کارکردهای مساجد را گوناگون دانست و در این باره تصریح کرد: امروزه گروه هایی از روشنفکران یا غرب زده های افراطی در کشور هستند که کوچک ترین اقدامات شان را در یک جریان رسانه ای وسیع تبلغ می کنند و برای آنها تاریخ می سازند و بزرگنمایی می کنند.

    وی افزود: اما بسیاری از افراد فعال محلات که در دهه 60 فعال بوده اند و چهره های شاخص و تاثیرگذار انقلاب بوده اند امروز حتی یک خط راجع به آنها وجود ندارد.نمونه های فراوانی از گروه های فعال در مساجد در همین محلات طلاب، طبرسی، رسالت و دروی و.. داشته ایم که حتی یک برگ کاغذ از انها امروز موجود نیست.

    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد الگوهای امروزی جامعه را نکوهید و دوری از الگوهای واقعی امروزی را ناشی از غفلت ها دانست و یادآور شد: امروز الگوهای جامعه از کشورهای شرقی و غربی واردات می شود در حالی که بسیاری از همین مادران شهید که تا چند فرزند به این مرز و بوم اهدا نموده اند در غربت به فراموشی سپرده شده اند.

    وی با ذکر مثالی از یکی از کتب شاخص کشورمان گفت: کتاب "دا" بهترین نمونه این عبور از تنگ نظری های امروزی است. این کتاب به تیراژ بالای چند صدهزار رسیده است چیزی جز خاطرات یک مادر و دختر از دوران جنگ نیست که یک نویسنده خوش ذوق و با حوصله ان را در چندسال گردآوری نموده و با حالت روایی زیبا آنرا روانه بازار نشر کرده است و روایت صادقانه و انقلابی با نثر زیبا و بی تکلف آن دلیلی کافی برای نگارش مقدمه ای توسط مقام معظم رهبری بر آن است. این یعنی اینکه رهبری نیز این شیوه را تایید می کند.

    وحید جلیلی حمایت حوزه زیرمجموعه اش را از تولید آثار در مساجد این گونه تشریح کرد: امروز ما در معاونت فرهنگی شهرداری از فعالان مسجدی خواسته ایم تا به ثبت رویدادها و خاطرات آن دوران بپردازند.

    به گفته وی هم اکنون طرحی در دست داریم با عنوان 70 مسجد دفاتر تولید محتوا که بار اصلی آن بر دوش جوانان مسجدی است و زمینه آن نیز به خوبی فراهم است.

    وی همچنین تاکید کرد: ثبت خاطرات و نگارش امروزه با این تعداد فراوان تکنولوژی و امکانات سمعی و بصری کار آسانی است.

    وی غبارروبی مساجد را به عنوان صرف شستشوی قالی و پرده و فضای داخلی مسجد رد کرد و گفت: غبارروبی مساجد که فقط شستشوی فضا و ابنیه و تجهیزات مسجد نیست. غبار روبی از خاطرات و یادگارهای فرهنگی مساجد از اولویت بالاتری برخوردار است.

    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد هدف گذاری کلان زیرمجموعه اش را بازیابی همین ارزش ها عنوان کرد و گفت: ما به دنبال خلق یک نهضت تولید محتوا با محوریت تجربه زیسته جامعه ایران در 40 سال گذشته در شهر علی ابن موسی الرضا(ع) هستیم.

    وی در ادامه علاوه بر نگاه تاریخی به مساجد به نگاه انقلابی فراموش شده آن اشاره کرد و گفت: در همین دهه 60 در مساجد گروه های هنری از همین بچه مسجدی ها داشتیم که تئاتر و سرود و نمایش و تواشیح و ... را اجرا می کردند و مواضع انقلابی را به بهترین نحوی با زبان هنر منتقل می کردند. اما متاسفانه به تدریج این ها از مساجد دور شدند و برخی گفتند که اسلام اینها را تایید نمی کند.

    وی افزود: خروج این گونه هنرهای برآمده از تفکر جهادی و انقلابی از مساجد همراه با خروج طراوت و شادابی و به تبع آن جوانان از مساجد است. 

    وحید جلیلی با یادآوری آیه 18 سوره توبه گفت: خداوند در پاسخ به کسانی که مقابل پیامبر ایستادند و خود را خادم حرم امن الهی دانستند این آیه را نازل فرمود که مفهوم آن این است که کسانی متولی مساجد هستند که معتقد به تفکر اسلام جهادی و جبهه و شهادت هستند. بنابراین آبادانی در مساجد با دمیده شدن اسلام انقلابی و ناب در آن معنا پیدا می کند.

    وی در پایان بار دیگر از همه فعالان مسجدی خواست شهرداری را در هشتادمین سالگرد گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مسجد گوهرشاد که تحقیقات زیادی درباره آن در دست اقدام است یاری نمایند تا بتوان اندکی از مضلومیت مظاهر حفظ عفاف و حجاب در شهر مذهبی امام رضا(ع) کاسته شود.


    شهردار منطقه سه؛
    تعریف ما از زندگی خوب برای جوانان جذاب نیست!
    همچنین علی یوسف زاده شهردار منطقه سه مشهد نیز با تقدیر از تلاش فعالان فرهنگی در برپایی جلسات برای رسیدن به تحقق سبک زندگی ایر
    انی و اسلامی که هدف اصلی این منطقه در حوزه فرهنگی و اجتماعی است گفت: امروز رسیدن به سبک زندگی ایرانی و اسلامی رجعت به آموزه هایی است که در گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده است و احیای آنها می تواند بار دیگر تحولی جدی در شیوه زیست ایجاد کند.
    وی درباره مفهوم سبک زندگی گفت: سبک زندگی هم وجه فردی و همه وجه گروهی دارد. سبک زندگی شامل آن گونه رفتارهایی که مردم حق انتخاب بدیلی برای آنها ندارند نمی شود.
    وی همچنین تفاوت نگرش در سبک زندگی امروز را ناشی از فقر محتوایی در حوزه سبک زندگی اسلامی و ایرانی دانست و گفت: علی رغم تلاش دست اندرکاران امور جوانان در جهت پرورش فرزندان انقلاب بر اساس ارزش ها و هنجارهای اسلامی، بخش نسبتاً قابل ملاحظه ای از جوانان ایرانی تعریف دیگری از شیوه زیست و «زندگی خوب» دارند. برخی دیدگاه های ارزش محور را دنبال می کنند و برخی به دنبال لذت طلبی آنی، جست و جوی غیرمسئولانه لذت و هوس اجتماعی و مدگرایی و ماجراجویی، رهیافت ارزشی اصلی را برگزیده اند. این ناشی از بی توجهی به ایجاد سازو کارهای مناسب برای زندگی آنان است.
    وی یادآور شد: بخش عمده این بی توجهی مرتبط به مسئولین و متولیان امر فرهنگ نیست. بلکه نگرش موجود در مساجد و تشکل های فرهنگی نیز ناخواسته در تقویت این سبک از زندگی و گریز جوانان از سبک زندگی ایرانی و اسلامی موثر است.
    شهردار منطقه سه در پایان به ارائه چندین محور مناسب برای امتداد بحث طرح سبک زندگی پرداخت و گفت: موضوعات متنوعی را می توان در سال جاری برای تحقق محورهای سبک زندگی ارائه نمود. مفاهیم، اصول، مبانی و شاخصه های سبک و فرهنگ زندگی اسلامی، جایگاه معنویت در سبک و فرهنگ زندگی اسلامی، جایگاه تعلیم و تربیت در سبک و فرهنگ زندگی اسلامی،جایگاه سبک و فرهنگ زندگی اسلامی در هویت سازی فرهنگی، تفاوت سبک و فرهنگ زندگی اسلامی با سبک زندگی غیر اسلامی، نقش رسانه و تبلیغ در ترویج سبک و فرهنگ زندگی اسلامی، نقش زنان در تحقق سبک و فرهنگ زندگی اسلامی از جمله موضوعاتی است که میتوان در سال جاری در این جلسات بدان پرداخت.
    گفتنی است در این نشست جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی نیز حضور داشتند که در بخش هایی به ارائه ایده ها و پیشنهاداتی برای تحقق سبک زندگی در محلات پرداختند.


    تعداد بازدید: 117
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر