• یکشنبه،31 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 200
    کد: 71796
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۲۳

    اجرای بد یک ایده خوب

    زیارت سالمندان محله با پای جوانان محله
    اجرای بد یک ایده خوب

    در روزهای مصادف با اعیاد شعبانیه و به دنبال یکی از مصوبات شورای اجتماعی محله، جمعی از جوانان عیدگاه، پای سالمندان محله شدند تا آنها را برای زیارت آقا علی بن موسی الرضا به بارگاه ایشان ببرند؛ اقدامی قابل تحسین که به همت جوانان پایگاه مقاومت بسیج سادات کوچه عیدگاه عملی شده بود. مصوبه شورای مذکور مقرر کرده بود،  جوانان محله سالمندانی را که توانایی رفتن به زیارت ندارند،به زیارت ببرند. ما نیز همراه این جمع راهی حرم شدیم تا چند پرده از این اقدام خیرخواهانه جوانان محله را روایت کرده و چند سوال نیز از شورای اجتماعی عیدگاه پرسیده باشیم؛ از جمله اینکه « بهتر نبود زمان بیشتری را برای اجرای این ایده خوب صرف می کردید؟ »

     شروع حرکت، ساعت 9صبح از کوچه بهادر خان محله عیدگاه، حسینیه بهادر خان بود. در این برنامه که فقط بانوان سالمند محله حضور داشتند، دختران و زنان جوان پایگاه مقاومت بسیج شهید سادات و چند تن ا ز کارشناسان معاونت فرهنگی و اجتماعی منطقه ثامن، هدایت ویلچر سالمندان را عهده دار شدند. اگرچه مسیر رسیدن به حرم کوتاه بود، هدایت ویلچر، در کوچه پس کوچه های خاکی و پیچ درپیچ عیدگاه برای برخی بانوان جوان دشوار می نمود.
    خواستار عاقبت به خیری جوانان محله
    خدیجه کنعانی 20 سال ساکن کوچه بهادر خان در محله عیدگاه بوده است. او یک سالی می شود که  به سبب در طرح قرار گرفتن منزلش، به بولوار مصلا نقل مکان کرده است اما هنوز از این محله دل نکنده و هفته ای دوسه بار برای شرکت در مراسم قرآن خوانی، دعای ندبه و شرکت در برنامه های بسیج به محل قدیمی اش می آید. او از طریق پایگاه بسیج از این برنامه مطلع شده است؛ «من جمعه گذشته حرم بودم، اما وقتی خبر دادند که از بسیج محله می خواهند به زیارت بروند، راهی شدم. زیارت گروهی صفای دیگری دارد. »  دعا  برای عاقبت به خیری همه جوان های محله و آمرزش گناهان، درخواست همیشگی خانم کنعانی از آقا علی بن موسی الرضاست.

    شاید دستم به ضریح  رسد
    بتول شرفی 65 سال از خدا عمر گرفته و از اینکه همسایه امام رضاست، احساس غرور و افتخار می کند. او از طریق جلسه قرآنی که شنبه گذشته در پایگاه بسیج شهید سادات برگزار شد، از این برنامه شورای اجتماعی محله عیدگاه مطلع شده است. خانم شرفی امروز آمده تا با این گروه به زیارت برود، شاید دستش به ضریح برسد؛ «من، هفته ای دوبار توفیق زیارت صحن و سرای آقا علی بن موسی الرضا را دارم،ا ما هنوز نشده دستم به ضریح بخورد، امید دارم امروز که با این گروه همراه شدم، بتوانم ضریح حضرت را لمس کنم. »
    این هم محلی ما از پسر جوانش می گوید که چند سال قبل فوت کرده است؛ «دراین سال ها فقط زیارت امام رضا و رفتن به حرم، کمی از آتش درونم را کم می کند و مرهمی بر دل داغ دیده ام می گذارد. »
    افزایش برنامه برای سالمندان
    ناهید جلالی پور از خادمان افتخاری امام زادگان تبادکان است. وی، بهترین عبادت را خدمت به خلق می داند؛ «چه خدمتی بالاتر از حضور در اردوهای جهادی و خدمت به هم نوع از این طریق؟ »
    جلالی پور، این اقدام را حرکتی خوب و موثر می داند و خواستار دوام و تکرار چنین برنامه هایی به خصوص برای سالمندان و ناتوانان محله است.
    ازپا افتادگان واقعی را دریابید
    خانم صنعتی یکی دیگر از خانم هایی که از کوچه بهادر خان با این جمع راهی حرم شده است، می گوید: 70 درصد از حاضران این جمع توانایی رفتن به حرم را دارند و هفته ای چند بار راهی حرم می شوند. او ادامه میگوید: «این حرکت، حرکتی بسیار پسندیده است که هم امام رضا و هم خدا، به عاملان آن نظر می کند، اما اگر دوستان مسئول، اجرای این گونه برنامه ها را برعهده بگیرند و کسانی را که سال هاست خانه نشین هستند و حسرت زیارت امام رضا بر دلشان مانده ا ست، پیدا کنند و زمینه زیارت آن ها را فراهم کنند، بی تردید اجر بیشتری می برند. »
    ا ین عضو شورای پایگاه مقاومت بسیج شهید سادات می گوید: « دو نفرا ز همسایگان و آشنایانم تمایل زیادی به حضور دراین برنامه داشتند، اما دوری مسیر حسینیه برای آ نها و نداشتن ویلچر،  مانع آمدنشان شد و از من خواستند با شرکت در این برنامه نایب الزیاره آن ها باشم. »
    خانم صنعتی، یک پیشنهاد هم برای متولیان این امر دارد: «بهتراست پس از شناسایی سالمندان ناتوان محله که ازپاافتاده اند، برای انتقال آنها به حرم با خودروی ون یا مینی بوس به در منزلشان بروند، چون اگر سالمندی بتواند تا مسجد و حسینیه برود، خب تا حرم هم راهی نیست، می رود، پس باید کار را تمام کرد تا اجر کامل هم نصیبمان شود. »

      ما نیز هم نظر با این هم محلی عیدگاهی، ضمن تجلیل فراوان از حرکت نمادین اعضای شورای اجتماعی محله و جوانان پایگاه بسیج سادات، از اعضای شورای اجتماعی عیدگاه می پرسیم «بهتر نبود که زمان بیشتری را صرف اجرای این ایده خوب می کردید؟ ». همان طور که در گزارش آمده بود، با فراخوانی که در پایگاه بسیج و محله داده شده بود، از سالمندان خواسته بودند برای ثبت نام به پایگاه بسیج مراجعه کنند تا یکی از زائران امام باشند درا ین طرح اما «به نظر شما کسی که توانایی آمدن به پایگاه بسیج را دارد، توانایی رفتن به حرم را ندارد؟ »

    تعداد بازدید: 200
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر