• دوشنبه،13 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 198
    کد: 71809
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۲۳

    حرکت نمادین نوغانی ها در اعیاد شعبانیه؛ غبارروبی مسیر آمدن یار

    جاروها که به دستشان داده میشود، متواضعانه رو به حرم آقا می ایستند برای عرض ادب و سلام.
    حرکت نمادین نوغانی ها در اعیاد شعبانیه؛ غبارروبی مسیر آمدن یار

    صف منظمی است از ارادتمندان. یک سو آقایان ایستاد ه اند و در سوی دیگر بانوان. بوی عود و کندر فضای اطراف را پر کرده و نوحه خوانی و نیایش خوانی مداح، رهگذران به ویژه زائران را منقلب کرده است. خیلی هایشان با چشمانی نمناک، گوشی به دست سعی در ثبت این لحظات ناب دارند.
    روایت است که امامان ما به زیارت همدیگر می روند؛ به خصوص در ایام ولادت و شهادت یکدیگر. برپایه همین باور، سه شنبه گذشته مصادف با چهاردهم شعبان، گروهی از خادمان معنوی محله نوغان در خیریه بیت الصادق گردهم آمدند تا جاروبه دست با خواندن دعا و نیایش، گردوغبار از سر راه امام زمانشان حضرت ولی عصر بزدایند وقتی که به زیارت ثامن الحجج می آید.
    درا ین برنامه که برای نخستین سال و به همت شورای اجتماعی محله نوغان و معاونت فرهنگی واجتماعی شهرداری ثامن برگزار می شد، جمعی از خادمان موسسه خیریه بیت الصادق ، گلشن رضوی، بازاریان محله نوغان و همچنین جمعی از نمازگزاران مسجد الرضا حضور داشتند.

    دری برای شفاعت
    د ر میان زنان و مردانی که با خلوص نیت، هم زمان با جارو کشیدن آسفالت رینگ دور حر م مشغول زمزمه و دعا ونیایش هستند، التماس دختر بچه ای که با لهجه کرمانی جارو می خواهد، برایم جالب است. پس از آنکه مسیری را جارو می زند و آن را به حاجتمند دیگری می دهد، به طرفش می روم تا گپی کوتاه با او بزنم.
    فاطمه حسینی نام دارد و هفت ساله است. دو روز است که به همراه پدر و مادرش به مشهد آمده برای گرفتن شفای برادر بزرگش. فاطمه از این برنامه خیلی خوشش آمده است و می گوید: وقتی جارو می زدم، از امام زمان( خواستم برادرم را شفا دهد تا مثل گذشته بتواند من را سوار دوچرخه اش کند.
    منبع انرژی مثبت
    خانم جاوید نیز به امید گرفتن حاجتی با این جمع همراه شده است. او حضور درا ین برنامه ها را بسیار مفید می داند و میگوید: از بودن در چنین فضاهایی احساس سبکی و آرامش می کنم.این بانوی نوغانی که از ساکنان قدیمی محله است، هفته ای دوسه بار به حرم مشرف می شود.او می گوید: هیچ وقت از بودن در فضایی معنوی چون حرم آقا علی بن موسی رضا که پر از انرژی مثبت است، سیرنمی شوم و سعی میکنم در هربرنامه ای که این حضور را رقم بزند، شرکت کنم.

    حرف آخر
    شاید دیدن چنین صحنه هایی برای ما اهالی منطقه ثامن، آن صفا و دلنشینی را که برای یک گردشگر یا زائر دارد، نداشته باشد اما تاثیرش بر هر دوی ما انکارنشدنی است. دیدن زائری عرب که با شوق و اشتیاقی توصیف ناپذیر جارویی را به دست گرفته بود و اشک ریزان آن را بر زمین می کشید و وقتی آن را از دستش گرفتند، گوشه چادر خود را به عنوان جارو به کار گرفت و به کارش ادامه داد، گواه همین مدعاست.

    تعداد بازدید: 198
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر