اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 141
    کد: 71930
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۲۵

    این آرامستان ها در شأن شهیدان نیست

    چه کسی مسئول سامان دهی مزار شهدای قُرقی است؟
    این آرامستان ها در شأن شهیدان نیست

    امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر  از شهادت نیست؛ این فرموده مقام معظم رهبری که در یکی از سخنران یهای ایشان در گرامیداشت مقام شهدای هش تسال دفاع مقدس مطرح شد، تاکیدی در خود نهفته دارد. تاکید بر ناسپاس نبودن و قدر کارهای بزرگی را دانستن که اگر انجام نمی شد معلوم نبود امروز مجال آن را داشته باشیم که به راحتی از آزادی و استقلال کشورمان و عظمت باورهایمان بگوییم. و دفاع مقدس هشت ساله در برابر ابرقدرت های جهان و مزدورانشان که حق همسایگی را به هولناک ترین شکل به جا آوردند، یکی از مهمترین آن کارهای بزرگ بود. این دفاع را مردانی، جوانانی، دلاورانی از این مرز و بوم به ثمر رساندند تا امروز در جهانی پرآشوب و ناامن، به لطف خداوند، ایران اسلامی در اوج اقتدار و امنیت باشد. در این میان مسئولیتی نیز متوجه ما، مردم و مسئولان است که شاید به سنگینی عمل شهدا نباشد اما فضیلت آن، چنانکه رهبر انقلاب فرمودند، کمتر از برکت و ارزش شهادت نیست. همه این مقدمه ها را چیدیم تا برسیم به وضعیت مزار شهیدان در دو محله شهید شهریاری و شهید احمدی روشن در محدوده جمعیتی قرقی؛ دو مزاری که بهتر است آن ها را قبرستان رهاشده بنامیم؛ زیرا وضعیت ظاهری آن ها شباهتی به مزار شهدا ندارد. نه نرده و حصار شایست های به گرد آرامستان کشیده شده و نه خود قبرها حفاظ به دردبخوری دارند، سن گقبرها هم که در مواردی شکسته است و گرداگردشان علف روییده...

    آنکه کار را تمام نکرد!

    حسن اسداللهی از شهروندان منطقه میگوید: تنها ارمغان این دو آرامستان ایجاد آلودگی برای این دو محله است و متأسفانه هیچ نهادی تابه حال کار شایسته و درخوری برای آن انجام نداده است.
    او وضعیت آشفته آرامستان را با سنگ قبرهایی شکسته و سوراخ شده و میله های زنگ زده حفاظ آن، شایسته جایگاه شهدا نمی داند و عنوان می کند: چند سال پیش بنیاد شهید اقداماتی جزئی برای این قبور انجام داد اما این اقدامات نصفه و نیمه و بدون هیچ ثمره ای رها شد.


    موش های آدم خوار در آرامستان

    زهرا قاسمی یکی دیگر از اهالی محدوده قرقی می گوید: این محدوده مسکونی است اما متأسفانه وجود همین دو آرامستان در محلات شهید شهریاری و شهید احمدی روشن سبب شده است تا این محدوده به محله ای پر از جانوران موذی و وحشی تبدیل شود.
    او ادامه می دهد: آرامستان ها نه حصارکشی شده و نه دیواری دارند و همین سبب وجود حیواناتی همچون موش خرمای آدم خوار، مار، سگ، گربه در اطراف و داخل قبرستان و منازل نزدیک به آن شده است .

    طبق قانون، شهرداری مسئول آرامگاه ها نیست
    برای پیگیری مسائل پیش گفته به سراغ مسئولان می رویم و موضوع را با آن ها در میان می گذاریم. کارشناس فرهنگی ناحیه 4 منطقه 3 شهرداری مشهد در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: شهرداری قانونا برای ساماندهی آرامگاه های داخل در محدوده شهری از جمله دو محله شهید شهریاری و شهید احمدی روشن که به شهر پیوسته، وظیفه ای ندارد.
    مصطفی عباسی اضافه می کند: با وجود این، شهرداری در هفته های گذشته برای شکل دهی به آرامستان ها اقدام به نصب پرچم های جمهوری اسامی ایران در اطراف آن کرد و به همین دلیل، شهروندان گمان کردند سر و سامان دادن به آرامستان وظیفه شهرداری است و مطالباتی در این زمینه داشتند.
    او عنوان می کند: چند سال پیش به دنبال اعطای اعتباراتی بنیاد شهید سنگ های قبور جدید را جانمایی وطاقچه های همب رای قراردادن عکس در کنار خان ههای شهیدانا یجاد کرد که این حرکت به دلیل اتمام بودجه، نیمه کاره رها شد. با وجود مکاتباتی که شهرداری انجام داد، بنیاد شهید به دلیل اتمام اعتبار و سازمان فردوس ها با بیان اینکه ما متولی ساماندهی به این امر نیستیم از اقدام در این خصوص خودداری کردند.
    این کارشناس فرهنگی یادآور می شود: متاسفانه برخی سنگ های قبر مزار شهیدان شکسته است و در مواردی شاهد به سرقت رفتن سنگ قبر و پرچم هم بوده ایم.

    مسئولیت با بنیاد شهید، اعتبارات با شهرداری

    رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران منطقه 2 مشهد در گفتگو با شهرآرامحله اظهار می کند: همه مسئولیت ساماندهی این دو آرامستان به عهده بنیاد شهید است اما بودجه بندی و بحث اعتباری آن وظیفه شهرداری است نه بنیاد شهید! حجت الاسلام احمد ملکی اظهار می کند: آخرین پیگیری ما در این زمینه چند روز پیش بوده است و با مساعدت شهرداری و تأمین عمده هزینه آن، اقدامات برای سامان دهی و تکمیل آرامگاه شهدای محدوده مدنظر انجام خواهد شد.
    او زمان آغاز به کار تکمیل وضعیت قبور را تیر ماه عنوان می کند و می افزاید: تاکنون چندین آرامستان در روستاهای اطراف شهر شکلل دهی و سامان دهی شده اند و این کار را برای مزارهای شهیدان در محدوده قرقی نیز با همکاری شهرداری به زودی انجام خواهیم داد.
    شهرداری ابلاغ کند که محدوده شهری است، اقدام خواهیم کرد
    مدیر عامل سازمان فردوس های شهرداری مشهد نیز میگوید: محدوده قرقی، روستا و منفک از مشهد به شمار می آید،از این رو هر گونه اقدامی برای آرامستان های آن در حیطه وظایف سازمان فردوس ها نیست.
    حسن کریمدادی می افزاید: پس از ابلاغ شهرداری به سازمان فردوس ها مبنی برا ینکه محدوده یادشده جزو مناطق شهری تلقی می شود، این سازمان وارد عمل خواهد شد و اقدام به حصارکشی و ایجاد ممنوعیت برای دفن اموات خواهیم کرد.
    او تصریح میکند: در صورت رسیدن این ابلاغ به ما اقدامات برای دیوارکشی آرامستان ها حداکثر چهار ماه زمان خواهد برد یعنی نهایتا تا آبان سال جاری.
    آنچه مورد غفلت واقع شد
    با توجه به صحبت های مسئولان و اینکه بیش از دو سال از پیوستن محدوده جمعیتی قرقی به شهر می گذرد و از سویی منطقی نیست که این موضوع به دستگاه ها و نهادهای شهری ابلاغ نشده باشد، چیزی از لابه لای گفته ها نمایان نمی شود؛ اینکه کسی یا کسانی از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند. اهمیتی هم ندارد که مقصر کیست اما یک مسئله نباید مورد غفلت واقع شود؛ در جایی از منطقه ما مزار شهیدانی که جانشان را در راه دین و میهن فدا کردند، قرار گرفته است؛ مزاری که در شأن شهیدان نیست.

    تعداد بازدید: 141
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر