اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 133
    کد: 71936
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۲۵

    ظرف 24 ساعت، حامی مالی پیدا کردیم

    گفتگو با بانوان نیکوکار محله رسالت که به بیش از ۵۰۰ خانواده یاری رسانده اند.
    ظرف 24 ساعت، حامی مالی پیدا کردیم

    چندسالی است به صورت مخفیانه اما حساب شده به محرومان و مستضعفان  کمک می رسانند. کار آنها از فراهم ساختن جهیزیه برای دختران آبرومند در حال ازدواج آغاز شد اما به آن محدود نماند و یاری های انسان دوستانه دیگری را هم پوشش داد. در آستانه ماه مبارک رمضان، فرصت را غنیمت  شمردیم و با دوبانوی نیکوکار محله رسالت درباره اقداماتشان گفتگو کردیم؛ هرچند به اصرار آ نها ناچار شدیم نام و تصویر و نشانی دقیقی از آ نها درج
    نکنیم. بانوان نیکوکار محله، دلیل پذیرفتن این گفتگو را افزوده شدن احتمالی نیکوکاری به حلقه نیکوکاران، پس از خواندن مصاحبه عنوان کردند؛ باشد که گره از کار شهروندانی دیگر گشوده شود. گفتنی است؛ با توجه به حفظ نام و نشان گفتگوشونده ها ضرورتی در تفکیک پاسخ های هر دو نفر آنها به پرسش های شهرآرامحله ندیدیم.

    چه شد پا به عرصه خیر و اقدامات خداپسندانه گذاشتید؟
    فقط لطف خدا و عنایت ویژه اهل بیت.
    این وجه معنوی قضیه است؛ حتما عواملی دست به دست هم داده و شما را یاری کرده است؟
    بی شک همین طور است. ابتدا من و همکارم هریک در محله مان جلسه قرآنی داشتیم که البته قضیه به سال ها قبل برمی گردد. در این جلسات، مبالغی برای تهیه جهیزیه نوعروسان بی بضاعت جمع آوری می کردیم. آن زمان من و همکارم اصلا همدیگر را نمی شناختیم و فقط کارهایمان بدون آنکه خودمان بدانیم، مشابه هم بود. من در کوچه خودمان و او نیز در کوچه خودشان پنهانی از برخی افراد نیازمند حمایت می کردیم تا اینکه واقعا خدا خواست و سه سال قبل ما را به هم رساند. تا این لحظه خیلی در کارمان پیش رفته ایم و خدای مهربان خیلی گره ها را برایمان باز کرده است.
    درکل دونفرید؟
    ما دو نفر اجراکننده اقدامات نیکوکارانه ایم؛ اتفاقی شبیه معجزه باعث شد نیکوکار متمولی هم که در تهران زندگی می کند، سر راهمان قرار بگیرد. اوایل کارمان بود که من و  مکارم تیم دونفره مان را تشکیل دادیم و جهیزیه ای برای نوعروسی در محدوده جاده سیمان فراهم کردیم. وسایل را با وانتی به در منزل عروس بردیم؛ البته طوری که دیگران از جمله همسایه ها متوجه جریان نشوند. شیوه ما این است که مثلا می گوییم پدر یا مادر یا برادر عروس پول داده اند و ما فقط آن را تهیه کرده ایم و تحویل می دهیم. بگذریم. هنگام برگشت من و همکارم از دیدن خوشحالی نوعروس سر از پا نمی شناختیم. همان طور که پشت وانت نشسته بودیم، رو به آسمان کردم و گفتم خدایا! چه می شد که کسی کمک مالی درخوری می کرد تا بتوانیم جهیزیه و وسایل بیشتر و باکیفیت تری برای دختران محروم و مستضعف تهیه کنیم و کارهای خیر دیگر انجام دهیم. شاید باورتان نشود؛ ۲۴ساعت بعد، از طریق واسطه ای، فردی نیکوکار از تهران با ما تماس گرفت و برای کمک به نیازمندان اعلام آمادگی کرد. نذر کرده بودیم که اگر نیکوکاری پیدا شود، برای دختری که جهیزیه برده بودیم، عروسی هم در محل زندگی اش برگزار کنیم که توانستیم جشنی باشکوه و آبرومند برگزار کنیم. با کمک های این نیکوکار در کنار دیگر نیکوکاران تا حالا بیش از ۵۰۰خانواده را به شیوه های  گوناگون زیر پوشش گرفته و در زمینه های گوناگون به آن ها کمک کرده ایم.
    به جز فراهم کردن جهیزیه برای نوعروسان مستمند، چه کمک های دیگری انجام می دهید؟
    تهیه جهیزیه، بخشی از کار ماست و این جهیزیه درخور شأن دختر است؛ از ماشین لباس شویی بگیرید تا اجاق گاز و دیگر ملزومات زندگی در آن گنجانده شده است اما از فعالیت های دیگر می توانم به دوجشن عروسی اسلامی و آبرومندانه اشاره کنم که برای دو زوج برگزار کردیم. همچنین تهیه هزینه درمان بیماران، سب د کالای نوروز و ماه مبارک رمضان، مقرری برای مستمندان، مبلغ کمکی برای رهن منزل تازه دامادها و خیلی برنامه های دیگر. حتی دوست داریم اشتغال زایی هم بکنیم اما فعلا برایمان مقدور نیست.
    یعنی اشتغال زایی دشوارتر از فراهم کردن جهیزیه ای آبرومند است؟
    در تهیه جهیزیه نوعروسان هم مشکلات خاص خودمان را داریم. مسئله اصلی اش نداشتن جای کافی برای نگهداری وسایلن وعرو س هاست. اشتغال زایی هم نیازمند داشتن همین امکان است و دست کم باید فضایی باشد که خود ما نظارتی بر شغل ایجادشده داشته باشیم. ما حتی چند چرخ خیاطی و داوطلب بی بضاعتِ کار هم داریم اما مکانی نداریم که این افراد در آن به صورت هدایت شده مشغول کار شوند.
    شما برای هرکسی که بگوید نیازمند یا ناتوان از تهیه جهیزیه برای دخترش است، دست به جیب می شوید؟
    این طور نیست. ما برای هریک از خانواده های زیرپوشش خودمان پرونده داریم. یک نسخه از پرونده این افراد که شرح تحقیقات و اقدامات و کمک های اهداشده نیز در آن درج شده، در اختیار خودمان است و یک نسخه در دست خیّر اصلی.

    تعداد بازدید: 133
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر