اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 227
    کد: 71946
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۲۵

    کار خوب، بیکاری ندارد

    علی پروانه » کاسب و کارآفرین موفق منطقه چهار از کسب و کارش میگوید:
    کار خوب، بیکاری ندارد

    در ادامه سلسله گزارش های معرفی کاسب های باانصاف و موفق منطقه چهار،  در این شماره به سراغ کسی رفته ایم که بازار کارش داغ داغ است. او طوری رضایت مشتریان را جلب کرده است که حاضرند ماشین شان بیش از یک هفته درنوبت باشد تا علی جلوبندی ساز 39 ساله جلوبندی ماشین شان را دست بگیرد. ما  برای انجام مصاحبه با این کاسب و کارآفرین موفق بارها با وی تماس گرفتیم اما او هر بار اعلام می کرد وقتش پراست. تا این که در هفته گذشته برای انجام مصاحبه به محل کارش در محله پنج تن رفتیم که حاصل این گفتگوی شیرین و کوتاه را در ادامه می خوانید.

    توجه به سفارش پدر
    علی پروانه متولد سال 1355 است. او در شهرتهران متولد می شود و در سن ده سالگی به اتفاق خانواده برای ادامه زندگی به شهر مقدس مشهد می آید. خانواده پروانه در همین محله پنج تن ساکن می شوند. علی با اتمام دوره ابتدایی به دلیل مشکلات اقتصادی و کمک به امرار معاش درس را رها می کند. از آن جایی که او علاقه به کارهای فنی داشته است به سراغ حرفه جلوبندی سازی ماشین  تعمیر شاسی و بدنه می رود و به سفارش پدرش این شغل را رها نمی کند تا به نتیجه برسد. او هفت سال از عمر خود را در یکی از گاراژهای محله طلاب شاگردی می کند تا این که در سن 17 سالگی با سختی های بسیار استاد کار می شود.
    علی پروانه حالا بیش از 25 سال است که در منطقه ما جلوبندی ساز است.
    اوستا علی برروی ماشین های مختلفی کارکردها ست؛از ژیان وفلوکس گرفته تا ماشین های امروزی. او از سختی کارش این چنین می گوید: در کار ما به دلیل حمل اجسام سنگین درتعمیرجلوبندی ماشین به قدرت بدنی بالایی نیاز است که در این مدت براثر فشار کاری پاهایم آرتروز گرفته است.
    تربیت نیروی کارآمد
    علی آقا سعی می کند آن چه را فراگرفته است به شاگردان خود نیز منتقل کند. او هم اکنون پنج شاگرد نزد خود دارد که تعداد دیگری از شاگردانش این حرفه را از او فراگرفته اند و برای خود کار و کاسبی راه انداخته اند. یکی از آن شاگردها برادر کوچک ترش حسین است. اوستا علی زمانی که متوجه می شود برادرش حسین تمایلی به ادامه تحصیل ندارد او را بر سر این کارمی آورد تا مهارتی یاد بگیرد. حسین هم پس از هیجده سال اوستای کار می شود
    و حالا در فاصله چند قدمی اوستا علی پروانه، مغازه ای زده است و کاسبی اش را می کند. اوستا علی برای جذب شاگرد حساسیت زیادی به خرج می دهد و هر کسی را به عنوان شاگرد قبول نمی کند. علی آقا شاگردی می خواهد حرف شنو، سالم، باایمان و بااستعداد.

    می خواهم مثل اوستام شوم
    ابراهیم بابایی که نوجوانی اش از ظاهرش پیداست یکی دیگر از شاگردان علی پروانه است. ابراهیم تا سال اول دبیرستان درس خوانده و به پیشنهاد دامادشان از مهرماه سال گذشته نزد علی آقا شاگردی می کند. او درباره کارش می گوید: زمانی که وارد این کار شدم هیچ چیزی یاد نداشتم. اما علی آقا تجربیاتی که داشته به من انتقال داده است و من هم توانسته ام اعتماد او را جلب کنم تا برخی از کارهای تعمیر را به من واگذار کند. بابایی از برنامه آینده خود می گوید: دوسال دیگر باید به خدمت مقدس سربازی بروم. از ابتدای کارعزم خود را جزم کرده ام تا در کارم حرفه ای بشوم. می خواهم در سربازی هم برای کسب تجربه بیشتر از این حرفه استفاده کنم و سپس با کمک علی آقا مغازه ای مستقل برای خودم فراهم کنم. می خواهم در آینده مثل او کارکنم.
    دقت بالا، عملکرد خوب، قیمت ارزان
    آقای پروانه از ساعت نه صبح تا هشت شب سرکار است و سرش حسابی شلوغ است. او علت موفقیت خودش را دقت زیاد بر روی کار، تحویل رضایت بخش کار به مشتری و قیمت ارزان می داند. مشتریان کار این کاسب م وفق را حسابی قبول دارند و زمانی که به سراغش می آیند او بدون دریافت بیعانه برای هفته و یا هفته های بعد به آن ها نوبت می دهد. اوستا علی پروانه دراین باره می گوید: خداراشکر کارم رونق گرفته است و توانسته ام اعتماد  مشتریان را جلب کنم. وقتی آن ها به من مراجعه می کنند طبق نوبت دهی، زمان بازدید و تعمیر ماشین شان شاید برای هفته های آینده بیفتد ولی
    آن ها با روی باز قبول می کنند و در ساعت مشخص شده در تعمیرگاه حضور می یابند.
    سر خدارا نمی توان کلاه گذاشت

    علی آقا ادامه می دهد: یک کاسب باانصاف در کنار اخلاق خوب باید با خدای خودش رفیق باشد. همه می دانیم اگر کسی بتواند سر بنده خدا را کلاه بگذارد سر خدا را نمی تواند. کاسب جماعت باید در کارش وجدان داشته باشد و کاری که بر روی خودرو یا هر وسیله دیگری انجام می دهد فرض
    کند آن وسیله متعلق به خودش است. علی پروانه در کارش بسیار صداقت دارد و هنوز پس از گذشت بیست وپنج سال از خدمت به مردم، وسیله ی زیر پایش موتورسیکلت است.

    تعداد بازدید: 227
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر