• یکشنبه،31 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 144
    کد: 72259
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۲۸

    ازدواج را آسان بگیریم

    شناسایی ظرفیت های محلی برای رفع مشکلات محلی ازدواج را آسان بگیریم.
    ازدواج را آسان بگیریم

    در جلسه شورای اجتماعی محله جاهدشهر که در محل خیریه مسجد امام خمینی  برگزار شد، اعضای شورا بر شناسایی و معرفی ظرفیت های محله برای حل مشکلات و ایجاد زمینه برای ازدواج آسان تاکید کردند.همکاری بیشتر، زندگی بهتر درا بتدای جلسه، رئیس شورا با اشاره به ظرفیت ها وامکانات خوبی که در محلات مختلف وجود دارد، گفت:با توجه به شرایط ویژه کشور و دستور مقام معظم رهبری بر پیروی و اجرای اقتصاد مقاومتی، همه باید برای عبور از این بحران تلاش کنیم. مومنی با اشاره به ظرفیت های محلی در کنار سیاست های کلان دولتی افزود: در هر محله، افراد بااستعداد، نخبه و کارآمدی هستند که علاقه بسیار به پیشرفت و توسعه محله خود دارند. ما باید با شناسایی و جهت دهی صحیح از توانایی آنها استفاده کنیم.
    وی سپس با اشاره به ظرفیت مکان های عمومی به تکمیل صحبت های خود پرداخت و گفت: مساجد، پار کها و... در هر محله وجود دارد که از همه ظرفیت آن ها استفاده نمی شود، مثلا مساجد تنها هنگام نماز مورد استفاده قرار می گیرند اما با برنامه ریزی صحیح می توان کلاس های آموزشی و تربیتی مفیدی را در مساجد محله برگزار کرد. وی در پایان خاطرنشان کرد:با افزایش همکاری بین اهالی محله، مشکلات نیز زودتر حل خواهد شد.
    در ادامه جلسه، اعضای شورا با مطرح کردن مشکل ازدواج در محله، دلایل تاخیر ازدواج و راه حل های آن را بررسی کردند.

    مشکلات اقتصادی ازدواج
    نماینده جوانان با اشاره به مشکلات اقتصادی گفت: یکی از مشکلات اصلی جوانان برای دیر ازدواج کردن، نداشتن پشتوانه مالی و شغل دائمی است. جوانی که شغل دائمی ندارد و در هفته یک روز کار می کند، با چه امیدی می تواند ازدواج کند؟ امان پور افزود: از طرف دیگر،بسیاری از خانواده ها به دنبال پسری هستند که دارای خانه، ماشین و حساب بانکی خوب باشد. درکنار این موضوع، اعتقاد به تجمل گرایی توقع خانواده ها را بیشتر کرده است. تامین جهیزیه های پرزر ق وبرق، برگزاری مراسم عروسی در هتل با چند نوع غذا، خرید سرویس طلای چندمیلیونی و... هزینه سنگینی بر دوش خانواده ها می گذارد و سبب می شود جوانان تمایل چندانی به ازدواج نداشته باشند.
    خطرات ناشی از زندگی مجردی را گوشزد کنیم

    نماینده دادگستری با قبول وجود مشکلات مالی ازدواج گفت: افراد بسیاری هم هستند که باوجود داشتن شغل مناسب و درآمد کافی هنوز ازدواج نکرده اند و در خانه های مجردی زندگی میکنند. این موضوع نشان دهنده آن است که جوان امروز به ازدواج به عنوان یک امر مقدس نگاه نمی کند؛ به همین دلیل است که نیازهای غریزی خود را از راه های دیگر تامین می کند. خاتمی افزود: در همین محله جاهدشهر، خانه هایی مجردی وجود دارد که افراد در آن ها کنار یکدیگر زندگی می کنند و حتی به ازدواج فکر هم نمی کنند.
    متاسفانه این طرز فکر غلط بین جوانان ونسل امروز رسوخ پیدا کرده و در حال تبدیل شدن به هنجاری اجتماعی است. وی در پایان اظهار داشت: ما باید با برگزاری کلاس های آموزشی و تربیتی درزمینه لزوم ازدواج و زندگی سالم برای جوانان محله، خطرات و عواقب ناشی از زندگی مجردی و انحرافات اخلاقی را گوشزد کرده و آن ها را از این راه بازگردانیم.
    در فیلم های ما، جوانان مجرد شاد و متأهل ها غمگین هستند!
    سعیدی، میهمان ویژه جلسه با انتقاد از کم کاری مسئولان فرهنگی درزمینه ازدواج گفت: یکی از دلایلی که امروز باعث افزایش سن ازدواج شده این است که ما درزمینه ازدواج تبلیغات نکرده ایم. در بیشتر رسانه ها مشکلات و نزاع های زناشویی دستمایه موضوع فیلم قرار می گیرد، جوانان مجرد شاد و مردان متاهل مضطرب و غمگین هستند.
    وی سپس با اشاره به تأکید قرآن و احادیث بر ازدواج آسان و بموقع، این پیشنهادها را برای تشویق جوانان به ازدواج مطرح کرد: کارشناسان مذهبی و امامان جماعت مساجد باید زندگی ساده و موفق حضرت علی و حضرت فاطمه را برای اهالی بیان کنند، احادیث موجود درباره اهمیت ازدواج باید بر روی بنرها و تابلوها و... نوشته شده و در کوچه و معابر نصب شود، افراد محلی که زندگی موفقی داشته اند، معرفی شده و در صورت امکان از آن ها
    تقدیر شود.برگزاری کلاس های آموزشی و تربیتی درزمینه ازدواج وا همیت آن نیز موثر خواهد بود.
    افراد هم سطح را با هم آشنا کنیم
    نماینده امامان جماعت با نگرانی از افزایش تعداد جوانان مجرد در هر خانه گفت: در برخی از خانه ها دو یا سه جوان مجرد و دم بخت وجود دارد که تنها به دلیل آن که فرد موردنظر و هم سطح خود را پیدا نکرده اند، هنوز مجرد هستند. رضایی افزود: ما می توانیم با ایجاد ارتباط و گفتگو در گروه های محله، این افراد و علایق آنان را شناسایی کرده وا و را با فردی که معیارهای مشابهی دارد، آشنا کنیم.
    با این روش هم افراد همکف و زودتر یکدیگر را پیدا کرده و ازدواج می کنند، هم به دلیل هم سطح بودن زندگی شان آرامش و دوام بیشتری خواهد داشت.

    تعداد بازدید: 144
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر