• یکشنبه،31 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 139
    کد: 72481
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

    اولویت با غبارروبی خاطرات و یادگارهای فرهنگی مساجد است

    معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری در جمع فعالان فرهنگی و اجتماعی منطقه 3:
    اولویت با غبارروبی خاطرات و یادگارهای فرهنگی مساجد است

    دومین نشست فعالان فرهنگی و اجتماعی ساکن در منطقه 3 شهرداری با حضور معاون فرهنگی اجتماعی شهردار مشهد در مسجد ابوالفضل (ع ) محله رسالت برگزار شد.
    در این نشست معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: به گمان ما بهترین الگو برای مساجد و محلات، سبک دهه ۶۰ است که مشارکت خودجوش اهالی، پیش برنده موازین اسلامی و ملی و انقلابی بود.
    وحید جلیلی، کارکردهای مساجد را گوناگون دانست و تصریح کرد: امروزه گروه هایی از روشنفکران یا غرب زده های افراطی در کشور هستند که کوچک ترین اقدامات شان را درجریان رسانه ای وسیعی تبلیغ می کنند اما بسیاری از افراد محلات که دهه ۶۰ فعال و درا نقلاب شاخص و تاثیرگذار بوده اند ، امروز حتی یک خط مطلب درباره آ نها وجود ندارد.
    وی تاکید کرد: نمونه های فراوانی از گروه های فعال در مساجد در همین محلات طلاب، طبرسی، رسالت، دروی و... داشته ایم امروز که حتی یک برگ کاغذ از آنها موجود نیست.
    معاون فرهنگی اجتماعی شهردار، دوری از الگوهای واقعی امروزی را ناشی از غفلت ها دانست و یادآور شد: امروز الگوهای جامعه از کشورهای شرقی و غربی وارد می شود؛ در حالی که بسیاری از همین مادران شهید که تا چند فرزند به این مرز و بوم اهدا کرده اند، در غربت به فراموشی سپرده
    شده اند. کتاب پرفروش «دا » بهترین نمونه عبور از تنگ نظری ها و خاطرات مادر و دختری از دوران جنگ است که رهبر انقلاب نیز روایت صادقانه و انقلابی و نثر زیبا و بی تکلف آن را تایید کرده اند. جلیلی، حمایت حوزه زیرمجموعه اش را از تولید آثار در مساجد ای نگونه تشریح کرد: امروز ما در معاونت فرهنگی شهرداری از فعالان مسجدی خواسته ایم به ثبت رویدادها و خاطرات آن دوران بپردازند. نگارش و ثبت خاطرات امروزه باوجود شمار فراوان فناوری ها و امکانات دیداری و شنیداری، کار آسانی است. وی غبارروبی مساجد را در حد شستشوی قالی و پرده و فضای داخلی مسجد رد کرد و گفت: غبارروبی از خاطرات و یادگارهای فرهنگی مساجد از اولویت برخوردار است.
    معاون فرهنگی اجتماعی شهردار، هدف گذاری کلان زیرمجموعه اش را بازیابی همین ارزش ها عنوان کرد و افزود: ما به دنبال خلق نهضت تولید محتوایی با محوریت تجربه زندگی جامعه ایران در ۴۰ سال گذشته در شهر علی بن موسی الرضا (ع) هستیم.
    وی با اشاره به نگاه فراموش شده انقلابی به مساجد اظهار کرد: دهه ۶۰ در مساجد، گروه هایی هنری از بین بچه های مسجدی داشتیم که سرود و نمایش و تواشیح و... اجرا و مواضع انقلابی را به بهترین نحو با زبان هنر منتقل می کردند اما متاسفانه به تدریج این ها از مساجد دور شدند و برخی گفتند که اسلام، آن را تایید نمی کند.
    جلیلی ادامه داد: خروج این گونه هنرهای برآمده از تفکر جهادی وا نقلابی از مساجد همراه با خروج طراوت و شادابی و به تبع آن خروج جوانان از مساجد است. وی در پایان از همه فعالان مسجدی خواست شهرداری را در هشتادمین سالگرد گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مسجد گوهرشاد یاری کنند تا اندکی از مظلومیت مظاهر حفظ عفاف و حجاب در شهر مذهبی امام رضا کاسته شود.

    تعداد بازدید: 139
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر