اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 182
    کد: 72532
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۱

    برای تمام موکلانم قرآن می خوانم

    وکیل محله فلسطین، کلام خدا را با شغلش پیوند زده است
    برای تمام موکلانم قرآن می خوانم

    احمد حاجی زادگان را جدا از مشغله های کاری خود درزمینه وکالت و سمت هایی همچون مشاور حقوقی فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران و عضو هیئت رئیسه فدراسیون آسیایی آلیش کشتی سنتی ، باید بچه محله قدیمی و صمیمی سعدآباد دانست. همان پسرک ریزنقش، لاغراندام و بسیار
    مظلومی که از هشت سالگی هم پای جلسات هفتگی قرآن منزل و مسجد محله شان الزهرا  قد کشید و با فراگرفتن قرائت قرآن در کودکی، در سنین جوانی و تا همین الان قرائت قرآن آموزش میدهد. او تحصیلاتش را در رشته حقوق تا رسیدن به دکترای این رشته ادامه داد و همچنان جایگاه قرآن را در کار و دلش حفظ و تقویت کرد. از آنجا که یک قاری قرآن طبیعتا باید بر معانی کلام نور نیز اشراف داشته باشد، او نیز فراوان در شغلش و برای موکلانش از آیات قرآن بهره میبرد و بر غنای حرفش میافزاید. در این میان، حاجی زادگان که حالا شهروند محله فلسطین شده است، باتوجه به نزدیکی محل کارش به محله قدیمی و مسجد الزهرا  هر روز نماز جماعت ظهر را در این مسجد اقامه می کند و برای هممحلها ی های قدیم با صدای خوش قرآن تلاوت می کند. از طرفی او با حضور در شورای اجتماعی محله فلسطین به عنوان نماینده فرهیختگان، کلاس های مشاوره خانواده نیز در مسجد المهدی  این محله به راه انداخته است. حاجی زادگان میگوید قرآن مسیر زندگیاش را تغییر داده و با افتخار اقرار میکند که زندگی، آبرو و عزتش از قرآن است.

    لطفا خودتان را معرفی کنید.
    احمد حاجیزادگان هستم. متولد یک شهریور سال 1347 در خیابان تربیت محله سعدآباد. درکنار 14 سال شغل وکالت، از کودکی قرآن آموختم و سالهاست قاری قرآن هستم و به آموزش قرائت قرآن نیز مشغول.

    گفتید از کودکی قرآن آموختید. آیا همین دلیل انس شما با قرآن شد؟ بله، به واسطه لطف خدا و باتوجه به فضای خانوده ای که در آن بزرگ شدم، قرآن از همان کودکی ب ا وجود من آمیخته شد. پدرم، مسجدی بود و هیئت هفتگی «متوسلین به امام هادی  » که هنوز هم شنبه شب ها در خانه ها می چرخد، بیشتر در منزل ما برگزار می شد. از هشت سالگی در جلسات این هیئت قرآن می خواندم و با روخوانی و روان خوانی قرآن آشنا شدم. سطح جلسات بالا
    نبود و بیشتر افراد مسن که قرائتشان ضعیف بود، شرکت می کردند. همین موضوع باعث شد با جسارت بیشتری در جلسات قرآن بخوانم و برای من بهتر شد. بعد هم در ده یازده سالگی به صورت جدی قرائت قرآن را در مسجد محله مان الزهرا  زیرنظر محمدرضا مکرمی پور که آن زمان معاون مخابرات استان خراسان و قاری قرآن بود، آموختم. جلسات قرآن مسجد با جمعیت زیادی برگزار می شد. روخوانی و روا نخوانی را در جلسات پدرم یاد گرفته بودم و تجوید و بعدل حن و صوت را در جلسات مسجد آموختم. استاد مکرمی پور به من میگفتند که تن صدای توبه ا تاد « شحات محمد انور »نزدیک است.

    از رتبه های قرآنی خود بگویید؟
    باتوجه به حضورم در دانشگاه، در مسابقات قرآنی شرکت کردم. چندین رتبه قرآنی از اداره اوقاف در بحث صوت و لحن به دست آوردم. بعد هم در مسابقات قرآن و عترت دانشگاه رتبه آوردم و همچنین نفر اول مسابقات اذان آموزش و پرورش ناحیه، استان و کشور در سال های بین 65 تا 67 شدم اما به طور کلی خیلی اهل شرکت در مسابقات نیستم.
    باتوجه به اشرافی که بر معانی قرآن دارید، در کار وکالت و متناسب با موضوعات حقوقی از آیات قرآن بهره می برید؟
    بله، خیلی به استفاده از آیات در وکالت علاقه دارم. در این میان، آیه 282 سوره بقره را که بزرگترین آیه قرآن هم هست، برای تمام موکلانم می خوانم. آیه ای که نام آن را «ایزوی » قرآن گذاشته ام. دانستن و عمل به این آیه برای همه مردم واجب است و از بسیاری اختلافات جلوگیری می کند.یکی از طرح های ارائه شده ازسوی شما در شورای اجتماعی محله فلسطین کلاسهای مشاوره خانواده است که یک دوره آن در مسجد المهدی برگزار شده است. درباره این طرح و لزوم اجرای آن بگویید.
    عادت اشتباهی بین ما وجود دارد که در مسائل مادی، معنوی و جسمی بیشتر از این که به فکر پیشگیری باشیم، به فکر درمان هستیم. حضور فراوان پزشکان، وکلا و روانشناسان مؤید این حرف است. پس پیش از درمان به پیشگیری نیاز است. متأسفانه آمار طلاق در شهر ما درحال افزایش است و بیشتر خانواده ها به عادت همیشگی پیش و حین ازدواج مشاوره نمی بینند. درحالی که مشاوره، رکن اصلی درازدواج و هر معامله ای است. مشاوره ستون بناست.
    امروز یک بقال هم که میخواهد جواز کسب بگیرد، ساعت ها آموزش درباره امور مالیاتی، استفاده از دستگاه پز و... می بیند اما هنوز بر اساس فرهنگ سنتی و غلط رایج دربین ما ایرانی ها، دختر و پسر فقط در مرکز درمانی هنگام دادن آزمایش خون، مشاوره کوتاهی میبینند. به نظر بنده همان طورکه در محضرهای ازدواج، ارائه گواهی سلامت پزشکی واجب است، ارائه گواهی مشاوره هم باید واجب شود وبدون آن ازدواج انجام نگیرد اما اجرای چنین
    طرحی،نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی است. حال ما در مرتبه پایین تر و در محله فلسطین یک دوره کلاس های آموزشی ویژه خانواده ها و زوجین در مسجد المهدی برگزار کردیم که اتفاقا بسیار نتیجه بخش بوده است و دوره دوم آن را هم بعد از ماه مبارک رمضان برگزار خواهیم کرد.
    مردم برای ثبت نام می توانند به اداره ناحیه 2 واقع در فلسطین 18 مراجعه کنند.
    و حرف پایانی شما به مخاطبان نشریه ما؟

    نماز اول وقت و ترجیحا نماز جماعت را بگذارید کنار روزی یک تا دوصفحه قرآن خواندن. ماه مبارک رمضان شروع شده است و بهترین زمان و بهترین خط شروع است؛ چون بستر برای فعالیتهای قرآنی در این ماه پربرکت فراهم ا ست.

    تعداد بازدید: 182
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر