• سه شنبه،21 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 223
    کد: 72543
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۱

    حق مطلب ادا نشده است

    شهروندان از دیوارنویسی احادیث در سطح منطقه می گویند
    حق مطلب ادا نشده است

    برای اجرای طرح «استقبالاز بهار فاطمی در سال گذشته 21 حدیث از امام رضا(ع) با خط نستعلیق روی دیوارهای شهر مشهد نگاشته شد. منطقه 1 نیز به عنوان یکی از مجریان طرح تاکنون احادیثی را روی 32 دیوار خود دیده است. آن طورکه هنرمند خوش نویس این آثار می گوید، آنچه در این دیوارنویسی ها منطقه ما را از مناطق دیگر متمایز می کند، کارکردن این کارشناس هنرهای تجسمی با قلم مو به جای پمپ رنگ است. گزارش پیش رو نظر شهروندان و یک کارشناس ارشد هنرهای اسلامی درباره دیوارنوشته های احادیث است.

    برخی احادیث ایهام دارد
    احسان رستگارمقدم، یکی از شهروندان ساکن در خیابان مطهری جنوبی و دانشجوست. می گوید: نقص بزرگ دیوارنویسی ها در سطح شهر، احادیث تکراری است. ازطرفی در بسیاری از آن ها شاید به دلیل این که می خواستند حدیث کوتاه باشد، مطلب طوری عنوان شده که ایهام دارد؛ به طوری که اگر کسی روایت مربوط به حدیث را نداند، نمی تواند آن را درک کند.


    فرمول های زندگی روی دیوار

    منا مونسیان، شهروند خیابان ابوذر که در حال خواندن و یادداشت برداری از روی یکی از احادیث است، می گوید: خیلی وقت ها می بینم شهروندان از کنار این احادیث با بی توجهی عبور می کنند و نهایت لطفشان این است که تصور می کنند که این ها را فقط برای رنگی و زیباشدن آن دیوار خاص نوشته اند؛ در حالی که اگر مردم به مفهوم احادیث توجه کنند، فرمول های خوبی برای زندگی به دست می آورند.


    این احادیث بسیار ساده است


    ابوالفضلن جاتیان از شهروندان خیابان راهنمایی درباره حدیثی به نقل ازامام رضا که انجام کار نیک را با پاداش همراه میداند، میگوید:ا ین احادیث را یک بچه 10 ساله هم می داند؛ پس چه لزومی دارد که به جای نوشتن احادیثی که مردم را به فکر و ادارد،ازاین احادیث بسیار ساده استفاده کنند! با این کار فقط وسایل انجام این کار به هدر رفته است.
    او می افزاید: با این شکل کار، بیشتر به نظر می رسد که قصد زیبا کردن و رنگی شدن دیوارها را داشته اند تا تکیه بر احادیث که به نظر من می توانستند به طریقه دیگری دیوارها را زیبا کنند.


    نعمت خط خوش


    مریم برومند از شهروندان محله سناباد است و دانش آموز مقطع دبیرستان.نظر او درباره دیوارنویسی احادیث مثبت است. می گوید: این خطوط، زیبایی خاصی به دیوارهای شهرمان داده اند و هر یک برای عابران درسی دارد. او ادامه می دهد: دیدن هر روزه این خط خوش باعث شده که تصمیم بگیرم در آینده در کنار اهداف دیگرزندگی ام به سراغ خوش نویسی بروم و خط خوشم علاوه بر نعمت زندگی ام، منبع درآمدم هم باشد.


    متفاوت از مناطق دیگر


    محمدابراهیم قدرتی، خوشنویسی است که دیوارنویسی احادیث منطقه ما را به ا و سپرد ه اند. او می گوید: تفاوت دیوارنویسی در منطقه یک با مناطق دیگر شهراین است که من این خطوط را با دست نوشته ام و دیگران با پمپ این کار را انجام می دهند. این کارشناس هنرهای تجسمی با اشاره به ابلاغیه شهرداری که باید احادیث را روی دیوارهای  2متر در 4 متر نوشت، ادامه می دهد: یکی از مشکلات طرح ارائه شده این بود که تصویر حرم امام رضا  را در پایین قرار داده بودند. این امر سبب می شد اگر عابری به رسم استراحت در کنار دیوار، پایش را روی دیوار می گذاشت، بی حرمتی پیش بیاید؛
    بنابراین، عکس حرم رضوی را به صورت دوشمسه در دو سوی احادیث قرار دادیم و با چسب خاصی، آن را نقاشی کردیم که یک لایه محافظت کننده داشته باشد.
    وی با اشاره به این که این احادیث روی دیوارهای سطح 2 با ارتفاع 2 تا 3 متر و جنس سیمانی نوشته شده، یادآور می شود: در این بین روی بعضی دیوارهای سیمانی که قبلا طرحی داشتند، پس از انجام زیر سازی های لازم، کار را انجام دادیم.

    تعداد بازدید: 223
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر