• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 181
    کد: 72572
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۱

    جوادیه ای به دست « معمار مسجد»

    مروری بر تاریخ پنجاه وشش ساله مسجد جوادیه در خاندانی که «معمارِ مسجد » نام گرفتند.
    جوادیه ای به دست « معمار مسجد»

    ماجرا به سال 1338 برمی گردد. درست زمانی که حاج محمد جواد از پس اندازهای شخصی خود، قطعه زمین کوچکی را در محله می خرد تا اهالی از
    این به بعد مرکز ثقلی برای انجام فعالیت های دینی و معنوی خود داشته باشند. حاج محمد جواد تمام پس انداز شخصی خود را سرجمع می کند و قطعه زمین کوچکی را با همان پس انداز اندک می خرد و چون خودش دستی در کار بنّایی و مهارت ساختمان سازی دارد، سنگ بنای مسجد را بنا می کند و خودش معمار مسجد می شود.
    از همان روزهای اول، هم نام با نام خودش و به دلیل ارادت خاصی که به امام نهم، فرزند گرامی امام رضا (ع )  دارد، نام مسجد را «جوادیه » می گذارد و اتفاقا مشتاقان حضرتش هم پای کار می آیند و او را همراهی می کنند.حاج جواد کار را به دست می گیرد و قطعه زمین خریداری شده از مرحوم برومند را وقف مسجد می کند و هم زمان کار احداث مسجد پیش می رود. مرحوم برومند که با پول فروش زمین به سفر حج می رود، زمانی که از سفر بازمی گردد، متوجه می شود حاج محمد جواد زمین را وقف مسجد کرده است. حاجی برومند هم در این امر خداپسندانه شریک می شود و به اندازه دو ستون فاصله از ملک شخصی خود که همجوار مسجد در حال احداث است، به زمین مسجد اضافه کرده و کار ساخت وساز در مسجد با مساحت افزوده شده ادامه پیدا می کند.
    و این گونه پایه های استوار اولین مسجد در محله کریمی در منطقه ما، با همت «حاج محمد جواد معمارمسجد » بالا می رود.چه نیک به این واقف بزرگ فامیل داده اند؛ «حاج محمد جواد معمار مسجد »؛ چراکه او یکی از معماران اصلی تعمیرات در مسجد گوهرشاد حرم مطهر بوده و حالا دیگر در کارنامه افتخاراتش علاوه برکار ساخت و تعمیر و معماری مسجد گوهرشاد حرم مطهر، مسجد جوادیه را هم به ثبت رسانده است و اساسا همین موضوع باعث شد که در سرشماری سا ل 1296 شمسی به وی فامیل ثبتی «معمارمسجد » را نسبت دهند و اتفاقا خوب نسبتی را به وی برای نام خانوادگی عنوان دادند، تاآنجاکه وقتی فر شهای مسجد را بالا م یزنی تا سنگ مقبره او را ببینی، این نام و فامیل «حا جمحمدجواد معمارمسجد » کاملا جوادیه معمارمسجد را برایت تداعی می کند.

    نیم قرن+ 6سال قدمت
    « محمد جواد معمارمسجد »، واقف و سازنده مسجد جوادیه در سا ل 1338 در کریمی 30 ا ست. زمانی که قرار بود برای اطلاع از برنامه های ماه مبارک رمضان به این مسجد برویم، هیچ خبر نداشتیم که قداست و معنویت این مسجد با دستان سازنده کسی به اوج رسیده که روزگاری از هزینه های زندگی و خورد وخوراک خود کاسته و سرمایه ای اندک پس انداز کرده و برخلاف خیلی ها همین اندک سرمایه را برای ساخت مسجد وقف نموده است و حالا بعد از گذشت بیش از نیم قرن از احداث این مسجد، همچنان نام و یاد و خاطره اش به عنوان معمار مسجد گوهرشاد و جوادیه، در روح و فکر و دل و جسم و جان همه اهالی و شهروندان و زائران ریشه دارد.
    مسجدی با مقبره واقف
    از ورودی آقایان که به مسجد وارد میشوی، درست سمت راست بر روی دیوارهای سنگ مرمر مشخصات بانی و متولی مسجد درج شده و اتفاقا روی این دیوار نیز وجه تسمیه فامیل حاج محمد جواد به نام «معمارمسجد » با ساخت مسجد گوهرشاد ذکر شده است.

    تاریخ مسجد
    از زمان احداث تاکنون را علی اکبر مردانی، متولی، صندوقدار و عضو هیئت مدیره مسجد روایت می کند؛ کسی که شاید بعد از خود واقف به عنوان بانی و فرزند پسرش، علی اکبر معمارمسجد به عنوان متولی، حالا دیگر از قدیمی های این مسجد است

    چراغ مسجد را روشن نگه می دارم
    فاطمه معمارمسجد،نوه حاج محمد جواد، ده سالی می شود که خادم مسجد است. او که تقریبا همه امور داخلی مسجد را به عهده دارد، در این باره می گوید: ده سالی می شود که کارهای داخلی مسجد را برعهده دارم. همین که چراغ مسجد را روشن نگه می دارم، برایم کافی است. من مزدم را از خود ام ام جواد گرفته ام.
    ا و ادامه میدهد: کار کردن در مسجد، متفاوت از کارهای دیگر است. بارها وبارها جنبه های عملی و عینی کار در عبادت گاه مومنان را به چشم دل دید ه ام.
    شفای برادرم؛ بهترین خاطره
    ا و که در خانواد ه ای مسجدی تربیت شده ا ست، درا دامه بیان می کند: پدربزرگ و بعد از او پدرم همواره در امور مسجد و کارهای مسجد فعالیت می کرده اند. روزی نبود که پدرم بعد از پدربزرگ به امور مسجد رسیدگی نکند و از مسجد حرف نزند. همین موضوع باعث شد که علاقه زیادی به مسجد در من شکل بگیرد؛ به همین دلیل خودم پیشنهاد کردم خادم مسجد باشم و تا زنده ام، دوست دارم در مسجد کار کنم.
    خانم معمارمسجد اذعان می دارد: تمیزکاری و مرتب کردن سجاده ها، توزیع چای و نذری ها، مهیا کردن نمازگزاران و آماد ه کردن همه امور مسجد با من است و در این زمینه خود خداوند حمایتم می کند وبا توکل بر خدا و ارادت به حضرت جواد  هیچ گاه از کارهای روزانه مسجد خسته نمی شوم.
    ا و در ادامه، به گرفتن مزد خود از حضرت جواد اشاره می کند و می گوید: یک سال کلیه های برادرم از کار افتاد و تقریبا دکترها جوابمان کرده بودند. در همان سال، با کوچک ترین قدمی که در مسجد برمی داشتم، اشک می ریختم و شفای برادرم را از حضرت می خواستم. من مزدم را گرفتم و در همان سال برادرم شفا پیدا کرد.

    اطعام و افطاری در شب های احیا
    او در ادامه به افطاری های هرشب مسجد با همت اهالی و نمازگزاران و نذری های مردم اشاره می کند و می گوید: معمولا افطارهای ماه مبارک را خودم می پزم. علاوه بر آن، در سحرهای ماه مبارک آبگوشت نذری برای 50 تا 100 نمازگزار را برای مراسم احیا خودم می پزم. خداوند توانش را به من می دهد تا از روزه دارانش پذیرایی کنم. این یک نعمت الهی است که شامل حال همه نمی شود. مراسم قرآن خوانی؛ هر شب بعد از افطار اما حجت الاسلام حسنی، امام جماعت این مسجد هم که سال های زیادی است نمازجماعت را در مسجد برپا می دارد، از برنامه های ویژه ماه مبارک در مسجد می گوید وا ینکه هر شب بعد ازا فطار، تلاوت آیات قرآن کریم جزء به جزء برگزار می شود.
    او تاکید می کند: دو روحانی ویژه نیز برای بیان احکام و معارف اسامی میان دو نماز ظهروعصر برای 15 روز اول و دوم ماه مبارک دعوت شده اند تا به سوالات احکام شهروندان و نمازگزاران پاسخ دهند.

    برگزاری مراسم احیا از ساعت 0 1شب
    او در ادامه، از برگزاری مراسم شهادت حضرت علی در شب های احیا سخن به میان می آورد و می گوید: در این سه شب نیز با تاوت دعاهای خاصِ خود مراسم قرآن سر گیری، در خدمت نمازگزاران هستیم. این مراسم با صرف سحری همراه خواهد بود.

    صدای اذان ا ز بلندگوهای مسجد پخش می شود. اهالی و کسبه محل با سرعت بیشتری گام بر می دارند. برخی آقایان در حوض کوچک مقابل در ورودی آستین ها را بالا زده و وضو می گیرند. خیلی ها هم گروهی به داخل مسجد وارد می شوند. در میان خانم ها، زنان و دختران جوان دوشادوش مادران خود به مسجد وارد می شوند. فاطمه خانم، خادم مسجد، همه چیز را سامان دهی کرده. سجاده ها پهن شده است و میزهای نماز برای مسن تر ها آماده است.  همه  در صف قرار می گیرند. چادرهای سفید، تمام صفوف را آراسته است.

    تعداد بازدید: 181
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر