• چهارشنبه،27 شهریور 1398
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 183
    کد: 72633
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۲

    28 گردان برای قرآن

    درباره حسینیه رهروان رو ح ا... که توسط فرزندان شهدا راه اندازی شده
    28 گردان برای قرآن

    شهید حسن غلامی، رزمنده   لشکر 5 نصر، تیپ 21 امام رضا، گردان الحدید، شهید قربان رمضانی، رزمنده لشکر 77 پیروز خراسان، گردان یک و هزاران رزمنده شهید دیگر از ده ها لشکر و  گردان که امروز نامشان را می شنویم؛ بدون اینکه از روزهای دشواری که سپری کردند،بدانیم. حتی از نام لشکر و گردانی که پسوند اسم هایشان شده سر در نمی آوریم. دست کم به اندازه فرزندان شهدا. آنها بهتر می فهمند حرکت در لشکر چیست و گردان جنگی چه صیغه ای است. حضور پدرهایشان در لشکر و گردان را می فهمند و آن قرآن های کوچک جیبی که با صفحات خونی برگردانده شده را اگر توی جیب لباسشان نگه نداشته باشند، هم خوب به یاد دارند. قرآن های کوچکی که با جنازه پدرشان برگردانده شد و همان ها امروز راهی شده اند برای تشکیل دوباره لشکر و گردان برای مبارزه با دشمنان امروز. حسینیه رهروان روح ا...، سال هاست میعادگاه همه خانواده های شهدا ودیگر  مردم شهر است. مکانی که اصل انجام هر کار فرهنگی و تشکیل هر هیئتی را حضور قرآن می داند.
    فرزندان شهدا از سال 74 این حسینیه را با متراژ بیش از دو هزار متر برای برگزاری ویژه برنامه های مناسبتی و مذهبی دایر کردند و حالا در ماه مبارک رمضان ویژه برنامه هیئت رهروان روح ا... با عنوان لشکرهای قرآنی رونق بیشتری گرفته است.

    جای خالی قرآن در هیئت های مذهبی

    خود افتخار فرزند شهید بودن دارد؛ افتخاری که او را ملزم کرده یاد پدر شهیدش را زنده نگه دارد و همین است که امروز صدها فرزند شهید دیگر در کنار اویند تا یاد پدرانشان را زنده نگه دارند. همین زنده نگه داشتن ها او را به جایی رسانده که امروز مدیر حسینیه و هیئت رهروان روح ا... باشد و ده ها کار فرهنگی ریز و درشت را با همت دیگر فرزندان شهدا دراین مکان انجام دهد. او دوست دارد درباره غنی سازی اوقات مردم در هیئت های مذهبی حرف بزند: «اصل دین، توجه به قرآن و عترت است و هر کدام از این دو اصل چنانچه در برنامه های هیئت ها فدای دیگری شود، انحراف و بیراهه خواهد بود. » رضا احمدی از دغدغه اش درباره جایگاه قرآن در هیئت های مذهبی می گوید که برخی از این هیئت ها تک بعدی عمل کرده وبه قرآن آن طور که باید نمی پردازند، این درحالی است که در هیئت رهروان روح ا... از سالیان پیش، توجه به آموزش قرآن در مقاطع سنی مختلف و در رشته های متفاوت برای خانم ها و آقایان اهمیت داده می شده است. همین دغدغه اوست که امروز طرح بزرگ «لشکرهای قرآنی » برای اولین بار در کشور و در این مکان اجرا می شود.

    دو لشکر قرآنی
    این طور که احمدی به ما توضیح می دهد در این طرح، دو لشکر تشکیل شده است؛ یک لشکر قرآنی ویژه همسران شهدا به سرپرستی عماد الاسلامی همسر شهید کاوه  و لشکر دیگر ویژه فرزندان ایثارگران و عموم مردم که ا صغری پور یکی از فرزندان جانبازان آن را مدیریت می کند.
    28 گردان از همسران و فرزندان شهدا هر لشکر نیز از 14 گردان تشکیل شده که سرپرستی هر گردان را نیز یکی از فرزندان یا همسران شهدا به عهده
    دارد. هر یک از گردان ها یک مربی و استاد قرآنی دارند که هر کدام خود، صاحب شناسنامه قرآنی هستند. این شناسنامه کاغذی نیست و درواقع آیات یک صفحه مشخص از قرآن به نام آن ها و همراه و مانوس آن هاست؛ به طور یکه معلوم است هر کس را با چه آیاتی بشناسیم.
    این آیات همراه همیشگی آن هاست که اعضا آن را حفظ و مفاهیم آن را بهتر درک می کنند. احمدی می گوید: اصل کار فعالیت گردان های قرآنی، آموزش قرآن در تمام سطوح و رشته ها و همچنین مفاهیم آن و از سوی دیگر پرداختن به رشته های ورزشی برای تفریح و شادابی هر چه بیشتر است.
    همین طور است که همسران شهدا و دیگراعضای گردان ها در سایه سار آیات الهی به آرامش می رسند و از فیوضات بیشتر بهره می گیرند.
    ساختار قرآنی متفاوت این مجموعه، به خاطر به یاد ماندن حرکت جهادی شهداست که هر یک درل شکر و گردانی رزم کردند و امروز فرزندانشان با همان ساختار و تقسیم بندی و با پشتوانه قرآن قصد دارند راه پدرانشان را ادامه داده و یادشان را زنده نگه دارند.

    قرعه کشی و وام برای سفر کربلا
    فضای حسینیه رهروان روح ا... پرا ز خاطره ا ست، خیلی ها سفر کربلایشان را از دعای توسل این حسینیه گرفته اند؛ چر اکه هر هفته سه شنبه شب ها، دعای توسل یادبود یک یا چند شهید مشهدی در حسینیه برگزار می شود، خیلی ها به خاطر ارادتشان به شهدا از راه های دور و نزدیک به اینجا می آیند و با خواندن دعای توسل شفاعت شان را از ائمه طلب می کنند. در پایان هر دعای توسل و به واسطه کمک های خانواده های شهدا و به خاطر یادبود شهدا یک سفر کربلا از میان همه شرکت کنندگان قرعه کشی می شود. فردی که این سفر به نامش می افتد نیز با وامی که از همین حسینیه می گیرد، به یک سفر زیارتی خاطره انگیز می رود تا آرزوی زیارت کربلا در این حسینیه هر هفته دست یافتنی تر از پیش شود.


    ارادت به امام (ره)

    همان طور که از اسم حسینیه رهروان روح ا... پیداست، هیئتی های این حسینیه ارادت خاصی به امام خمینی دارند. برای همین است که هر ساله مصادف
    با رحلت امام  مراسم بزرگی برگزار می کنند. احمدی دراین باره می گوید: هر ساله مصادف با رحلت امام  جمعیت درخور توجهی برای شرکت در این
    برنامه حضور پیدا می کنند، سخنرانی امام جمعه مشهد و مداحی مداحان کشوری از جمله حاج منصور ارضی، حاج صادق آهنگران، حاج سعید حدادیان، سید مجید بنی فاطمه، سیدمهدی میرداماد و... از جمله برنامه های این مراسم ویژه است.

    مشاوره قرآنی به دنبال معنویات جامانده
    امروزه پیشرفت و تکنولوژی در کنار رفاهی که به ارمغان  آورده، مشکلات و اختلافاتی هم رقم زده است؛ اختلافاتی که بیشتر بنیان خانواده ها را تهدید می کند. این درحالی است که کارشناسان دینی، دلیل اصلی این معضل را جاماندن از معنویات می دانند؛ موضوعی که گویا توجه به آن در حسینیه رهروان روح ا...از قلم نیفتاده و به آن توجه ویژه می شود. همچنان که احمدی بخشی از صحبت هایش را به این موضوع اختصاص می دهد و می گوید: بیشتر اختلافات خانوادگی که شرایط زندگی را سخت می کنند، به دلیل بهره گیری از مشاوره های غربی است.
    مشاوره با بهره از آیات قرآن و روایات معصومین (ع) بهترین مشاوره و مطابق با زندگی اسلامی و ایرانی است که ما سعی کردیم آن را در قالب طرحی
    «مشاوران قرآنی » اجرا کنیم.

    ماه رمضان در حسینیه رهروان رو ح ا...
    حسینیه رهروان روح ا... که در تمام طول سال به برنامه های قرآنی می پردازد، برای ماه مبارک رمضان نیز برنامه ریزی ویژه ای دارد، ساع ت 13 تا 15 هر روز آموزش قرآن و ترتیل خوانی ویژه خانم ها و همین برنامه در 17:30 تا 19:30 ویژه آقایان دایر است. احمدی با بیان این برنامه در ماه مبارک رمضان ادآور می شود: از بهترین اجتماع های معنوی  خانواده های شهدا در ماه مبارک و کسب فضائل این ماه، شرکت در برنامه های قرآنی و حضور در مراسم ویژه شب های قدر است. برای همین است که آن طرح لشکر قرآنی و 28 گردان قرآنی مان در این ماه فعال تر از پیش هستند و چندین بار قرآن را دوره میکنیم.

    تعداد بازدید: 183
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر