• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 238
    کد: 72690
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

    نماز و کتاب در رستوران

    گفتگو با رستوران داری که می خواهد روح مشتریانش را نیز تغذیه کند.
    نماز و کتاب در رستوران

    اگر هنگام اذان ظهر و مغرب از میدان امام خمینی (ره) عبور کنید، صف نماز جماعت توجه شما را به خودش جلب خواهد کرد. برخی می ایستند و نگاه
    میکنند، برخی از مردم به آنها می پیوندند و عده ای نیز گلایه می کنند که چرا این ها سد معبر کرده اند و کسی چیزی نمی گوید.
    محسنی که به عنوان رهگذر از آنجا رد می شود، می گوید: من ساکن این محله نیستم از اینجا رد می شدم که دیدم این چند نفر به نماز ایستاده اند، با خودم گفتم چه بهتر که من هم نماز اول وقت را در اینجا بخوانم. به نظرم کار جالبی است اگر فرهنگسازی شود، خیلی خوب است.
    احمدی نیز می گوید: « هرچند که مسجد با این مکان فاصله چندانی ندارد اما مزیت اینجا در این است که ناخودآگاه جذب می شوی و به نماز می ایستی، من که هر بار از این مسیر عبور کنم، اگر هنگام نماز باشد با این ها به نماز می ایستم. »
    جوان 9 1ساله ای که خودش را زنگنه معرفی می کند، معتقد است: این ها راه را مسدود می کنند و برای ریا در این مکان به نماز می ایستند وگرنه برای خواندن نماز چرا به مسجد نمی روند، از نگاه او این ها به دنبال دریافت مزایایی هستند. پس از شنیدن نظر رهگذران به سراغ صاحب رستوران رفتیم تا حرف های او را هم دراین باره بشنویم.

    درگذشته نمازهای مان قضا می شد
    امیرامیریان 33 ساله که در حال حاضر در مغازه پدر مشغول به کار است و به جای پدر کارها را انجام می دهد، درباره کارش می گوید: مدت  6 1سال است در این رستوران کار می کنم و به واسطه شغل مان و گرفتاری که داریم نمی توانیم نماز ظهر را زودتر از ساعت 4 بخوانیم و اگر فصل زمستان هم باشد که نمازمان قضا می شود.
    آن قدر نمازهای مان قضا شد تا اینکه در ماه رمضان سال گذشته تصمیم گرفتیم با شنیدن صدای اذان، نماز اول وقت را در همین جا به جماعت بخوانیم تا دیگر کسی نمازش قضا نشود. ابتدا همسایه ها می گفتند سد معبراست و راه را روی مردم می بندید، برای همین از شهرداری مجوز این کار را گرفتیم تا برای کسی دردسرنباشد. هر چند که ما عرض کمی از پیاده رو را می گیریم و راه رفت وآمد مردم را تاکنون نبسته ایم. در واقع هدف ما از خواندن نماز اول وقت، خشنودی امام زمان (عج ) است.

    غذای روح در کنار جسم
    علاوه بر نماز جماعتی که در اینجا خوانده می شود  کتابخانه کوچکی در راه پله این رستوران خودنمایی می کند، وی درباره آن می گوید: در این کتابخانه همه جور کتاب برای مخاطب وجود دارد، از نگاه من رستورانن باید فقط مکانی باشد که شما بیایید، غذا بخورید و بروید، علاوه بر غذای جسم، روح هم باید تغذیه شود برای همین سعی می کنیم در حد توان مان در اینجا فعالیت های فرهنگی انجام دهیم که روح مشتری نیز تغذیه شود. من هم مانند دیگران به دنبال سود رستورانم هستم اما به این فکر می کنم که باید جنس خوب به دست مشتری بدهم و ارتباط نزدیکی با آنها داشته باشم. همیشه ترجیح می دهم از مال من به سمت مشتری ها برود، البته این شعار نیست من خیر و برکت کارم را در زندگی دیده ام.


    افرادی که با ژتون بیایند میهمان پدربزرگم هستند
    همان طور که صحبت می کردیم متوجه کارت هایی شدیم که امیریان تعداد زیادی از آنها را شمرد و داد و تاکید کرد حتما این ها را در مراسم کوهسنگی در بین مردم توزیع کنید. ابتدا تصور کردیم مانند بسیاری از کارت های تبلیغاتی است اما پس از کمی صحبت متوجه شدیم این ها ژتون های غذاست که دربین مردم توزیع میشود. وقتی ماجرای ژتون ها را پرسیدیم، امیریان درباره آن ها این چنین توضیح می دهد: ما رستوران داریم و کارمان با غذاست هر فرد نیازمندی که از اینجا رد شود، به طور مسلم درخواست غذا نمی کند از طرفی هم اگر کسی درخواست کمک کند ترجیح می دهیم به او غذا بدهیم؛
    به همین دلیل ژتون هایی را طراحی کردیم به نیت اموات و با عکس پدربزرگم که به مردم می دهیم. هرکس که این ژتون ها را بیاورد انگار میهمان پدر بزرگم است و صندوق دار موظف است به بهترین شکل از او پذیرایی کند.

    تعداد بازدید: 238
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر