• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 189
    کد: 72833
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۵
    طیبه خانم، دیده بان سلامت محله

    کارکردن برای محله را دوست دارم

    طیبه خانم، دیده بان سلامت محله؛
    کارکردن برای محله را دوست دارم
    کارکردن برای محله را دوست دارم

    حالا دیگر بیشتر اهالی محله وکیل آباد طیبه خانم را می شناسند، خانمی که داوطلبانه و بدون دریافت هی چگونه پولی همه تلاش و کوشش خود را برای آبادانی و زیباترشدن محله انجام میدهد. او بدون درنظر گرفتن ساعت و روز، مراقب همه چیز هست به ویژه بهداشت و پاکیزگی محله. اهالی هم او را قبول دارند و اولین مرجعی که برای حل مشکلاتشان می شناسند، اوست.معلمی در نهضت سوادآموزی طیبه عباس پوران، رابط سلامت و عضو شورای اجتماعی محله وکیل آباد است. او برای زندگی بهتر و با نشاط تر اطرافیانش تلاش و کوشش زیادی انجام داده، تلاشی که با خدمت به محرومان در
    نهضت سواد آموزی آغاز شده است.
    «در آن سال ها معلمی نهضت با کمترین امکانات، کار ساده این بود که هرکس قادر به انجام آن باشد، کلاس، تخته سیاه، صندلی و... وجود نداشت، شاگردها روی زمین می نشستند و درس می خواندند.
    با این وجود من به دلیل علاقه ای که به خدمت داشتم، معلمی در محلات و روستاهای مشهد را به عهده گرفتم. یک ماه پیش از شروع کلاس ها به در خانه اهالی می رفتم و از طریق صحبت و گفتگوهای طولانی افراد بیسواد را برای درس خواندن راضی می کردم. بسیاری از افراد بی سواد به دلیل سن و سال زیاد میلی برای علم آموزی نداشتند، دختر بچه های زیادی هم به خاطر کار در مزرعه و خانه، بی سواد مانده بودند اما برای آن ها هنوز دیر نشده بود. من بارها و بارها به دیدن پدر و مادر آنها می رفتم و می خواستم با دادن فرصتی دوساعته بچه های خود را روانه کلاس نهضت سواد آموزی کنند.با این پیگیری ها افراد زیادی طعم دانایی و سواد را چشیدند. حتی تعدادی از آنها موفق به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و دانشگاهی شدند. هنوز هم این رابطه دوستی و محبت بین من و شاگردانم ادامه دارد و هرگاه مشکلی برای آن ها پیش می آید، با هم فکری همدیگر آن را حل می کنیم. »
    رابط بهداشت محله
    طیبه عباس پوران بعد از معلمی نهضت سواد آموزی، بیشتر وقت و نیروی خود را صرف خدمت به ساکنان محله خود میکند. 15« سال پیش به صورت داوطلبانه به عنوان رابط بهداشت محله همکاری با مرکز بهداشت را شروع کردم. همکاری ای که هنوز هم ادامه دارد. محله وکیل آباد به دلیل بافت سنتی و قدیمی اش وضعیت بهداشتی مناسبی ندارد. مشکلات مختلفی از قبیل: نخاله های محلی، پساب خانگی و... وضعیت بهداشت این محله را بحرانی و آن را به کانون شیوع بیماری هایی مانند سالک تبدیل کرده است. بیشترین دلیل آن هم نبود اطلاعات و آگاهی به قوانین و مقررات بهداشتی بود. برای رفع این مشکل در اولین اقدام با پیگیری هایی که انجام دادم از مسئولان مرکز بهداشت خواستم که کلاس های آموزشی و اطلاعاتی را در زمینه زباله، فاضلاب خانگی و... در محله برگزار کنند، از طرف دیگر با اطلاعاتی که داشتم به درِ خانه اهالی مراجعه می کردم و از آن ها می خواستم با رعایت اصول بهداشت فردی و عمومی به تمیزی محله کمک کنند. اگر چه در ابتدا اهالی همکاری چندانی نداشتند، اما سرانجام با من همراه شدند. در آن زمان من از هر فرصتی برای آموزش نکات بهداشتی استفاده می کردم، تا جایی که حتی در جلسات روضه خوانی خانگی هر زمان که فرصتی دست می داد، نکات   بهداشتی و مراقبت های فردی را بیان می کردم. اوایل خانم های جلسه با این کار مخالف بودند و مانع می شدند، اما هنگامی که برخی از همین خانم ها با
    رعایت اصول بهداشتی موفق به مهار سالک در خانواده خود شدند، به ارزشمند ب ودن مطالب من پی بردند و بعدها به مبلغان سلامت تبدیل شدند. »
    نگهبان سلامتی در محله
    امروز بعد از 15 سال کار مستمر و تلاش پیگیر برای سلامتی و بهداشت محله بیشتر اهالی طیبه عباس پوران را میشناسند و برای حل مشکلات مختلف محله به او مراجعه میکنند. «همه اهالی من را به نام طیبه خانم می شناسند و هرگاه احساس کنند مشکلی در محله به وجود آمده است، موضوع را با من  طرح کرده و از من میخواهند که پیگیر ماجرا باشم. یکی از آخرین مشکلاتی که پیگیری آن با موفقیت انجام شد،نصب توری بر پنجره منازل برای جلوگیری از ورود پشه سالک و جمع آوری سگ های ولگرد محله بود، چون حیوانات یکی از عوامل اصلی بیماری هایی نظیر سالک هستند.با مکاتبات و گفتگوهایی که انجام دادیم، طرح جمع آوری سگ های ولگرد با حمایت شهرداری و مرکزبهداشت منطقه به اجرا در آمد و فقط نگهداری سگ های شناسنامه دار با مراقبت و نگهداری ویژه مجاز شناخته شد. در طرح شناسایی و مداوای افراد مبتلا به بیماری سالک نیز، با مراجعه به تک تک خانه های محله، افراد بیمار شناسایی و تحت درمان رایگان قرار گرفتند. کلاس های آموزشی و تربیتی در زمینه شناسایی بیماری سالک و علل شیوع آن نیز برای اهالی محله برگزار شد. »

    تعداد بازدید: 189
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر