• چهارشنبه،22 مرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 215
    کد: 72834
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۴/۰۵

    هر شب به نام یکی از شهدای محله

    برگزاری طرح نسیم وحی در بوستان آرامش، هر شب به نام یکی از شهدای محله
    هر شب به نام یکی از شهدای محله

    «کسی که در ماه رمضان آیه ای از کتاب خداوند بخواند همانند کسی است که در ماه های دیگر قرآن را ختم کرده « ،» هر چیزی را بهاری است و بهار
    قرآن ماه رمضان است « ،» و قرآن در شب اول ماه رمضان نازل گشته، پس با قرآن از این ماه استقبال کن. » روایات و آیات فراوانی که به خواندن قرآن در ماه رمضان توصیه کرده، سبب شده جمع زیادی از مسلمانان در این ماه به خواندن قرآن روی آورند. چند سالی است که شهرداری ها نیز برای بهره مندی بیشتر مردم از این ماه معنوی، بستری را برای قرائت دسته جمعی قرآن فراهم کرده اند. برگزاری ویژه برنامه نسیم وحی در ماه مبارک رمضان یکی از این برنامه هاست که همزمان با سراسر شهر مشهد در منطقه ما نیز برگزار شده است. این مراسم هر شب یک ساعت بعد از اذان مغرب در بوستان آرامش واقع در امیریه 31 برگزار می شود.

    شرکت فعال اهالی محله 

    با اینکه هنوز در روزهای ابتدایی ماه مبارک رمضان قرارداریم، اما استقبال اهالی از طرح نسیم وحی چشم گیر به نظر می آید. چند کودک و نوجوان در حال پهن کردن فرش ها و چیدن مهرها و قرآن ها هستند، دختربچه های 6 و 7ساله که با چادرهای رنگی کوچک کنار مادر خود نشسته و منتظر  شروع مراسم قرآن خوانی هستند جلوه معنوی خاصی به ا ین مراسم داده اند. قاریان باسابقه و قدیمی محله نیز حضور دارند. در گوشه ای دیگر تعدادی از نوجوان های بسیجی در حال نصب عکس شهدای محله هستند، شهیدانی که برای سربلندی ایران و حفظ قرآن جان خود را از دست داده اند. مشارکت همگانی و بی ریای شهروندان جلوه ای از مهربانی و ارادت به قرآن و رمضان را به نمایش گذاشته است.

    قرآن خوانی با یاد شهدا
    علیرضا فارسی، کارشناسا جتماعی معاونت  فرهنگی منطقه 12 در بیان چگونگی اجرای مراسم هرشب می گوید: این مراسم با رویکرد زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا در سی شب  اه مبارک رمضان برگزار می شود. هر شب، به نام یکی از شهدای محله یک جزء از قرآن خوانده و ثوابش به روح شهید هدیه می شود. عکس ها و قسمت هایی از وصیت نامه شهیدن یز در قالب بنر، تابلو و... در مراسم نصب شده است. در ادامه مراسم نیز یکی از اعضای خانواده شهید  پدر، مادر، برادر و... به بیان خاطرات و ویژگی های اخلاقی و شخصیتی شهید می پردازند. در این مراسم اهالی علاوه بر آشنایی با شهدای محله، با فداکاری و از جان گذشتگی آن ها برای انقلاب وا یرانن یز آشنا می شوند و قدرنعمت استقلال، آزادی، آرامش و... را بیشتر درک خواهند کرد.
    همچنین با یادآوری خاطرات جنگ، جوان ها و نوجوان هایی که در آن سال ها هنوز به دنیا نیامده بودند با حال و هوای جنگ آشنا خواهند شد.

    غرفه ویژه کودکان محله
    در کنار این مراسم برنامه های دیگری نیز  پیش بینی و اجرا می شود. فارسی در ادامه با بیان فعالیت غرفه کودکان محله می گوید: در این غرفه که به نام شهید نوجوان، شهید زارع نام گذاری شده با مشارکت یکیا ز مهدهای قرآن منطقه، مفاهیم قرآنی و دینی در قالب بازی به کودکان آموزش داده می شود. در برنامه نقاشی کودکان، داستان هایی از زندگی پیامبرانن قاشی شده است و مربی با بیان داستان از کودکان می خواهد تصاویر را رنگ آمیزی کنند یا در قبال خواندن صحیح سوره و آیه جایزه دریافت کنند.  برگزاری جشن و تقدیر از روزه اولی ها با همکاری والدینشان یکی دیگر از برنامه های خاص
    این غرفه است.
    غرفه نذورات و مشارکت های مردمی
    یکی دیگر از برنامه های  جانبی این مراسم، دریافت نذورات و مشارکت های مردمی برای برپایی سفره های نذری ساده و کم هزینه است. فارسی با عبور از غرفه جمع آوری نذورات می گوید: هرکدام از اهالی که دوست داشته باشند می توانند با توجه به نذر و توان مالی که دارند در برپایی سفره های آسمانی ساده و مختصر در پذیرایی از حاضران در جلسه شریک شوند.این مشارکت حتی می تواند اهدای یک بسته چای، قند و... باشد. مهم این است که
    اهالی خود را در ثواب این ضیافت آسمانی سهیم کنند.ا لبته هدایای شرکت ها و موسسات نیز با مشارکت و نظارت خود آن ها در میان نیازمندان توزیع خواهد شد. متاسفانه چند سالی است که با باب شدن افطاری های سنگین و رنگین، سنت حسنه افطاری در حال فراموشی است. هدف ما از انجام این مراسم ترویج دوباره افطاری های ساده و کم هزینه است.
    غرفه شورای اجتماعی محله
    فارسی در ادامه با بیان برنامه های خاص برای معرفی شورایا جتماعی محله و فعالیت های آن تاکید می کند: در حال حاضر تنها مرجعی که با مشارکت و پیگیری نمایندگان خود مردم رسیدگی به مشکلات آن ها را برعهده دارد شورای اجتماعی محلات است. با این وجود هنوز بسیاری از اهالی با این  وضوع آشنایی چندانی ندارند، به همین منظور غرفه شورای اجتماعی محله با هدف معرفیا عضای شورا و عملکرد آن افتتاح شده است. در کنار این هرشب یکی از مشکلات محله که توسط شورا پیگیری و حل شده توسط رئیس، دبیر یا یکی از اعضای شورا بیان می شود. اهالی نیز می توانند به بیان مشکلات محله پرداخته و از طریق شورا پیگیری کنند.ا لبته در مراسم امسال ازاعضای شورای شهر، شهرداران و دیگر مسئولان شهری نیز دعوت شده است و جلسه پرسش و پاسخ با شهروندان نیز انجام خواهد شد.
    برگزاری کلاس های شهروندی
    فارسی همچنین با بیان فعالیت های آموزشی  و تربیتی در غرفه شورا می گوید: با همکاری آقای جهانشاهی کلاس های مشاورها جتماعی در زمینه های مختلف: رفتار با فرزند،ا عتیاد، پرخاشگری و... هر شب برگزار خواهد شد. کلاس های توجیهی در زمینه حقوق شهروندی، فرهنگ آپارتمان نشینی و.... نیز برگزار خواهیم کرد.
    تقدیر از چهره های معرفی شده در شهرآرامحله
    فارسی در پایان با تاکید بر محوریت محله و اهالی می گوید: در همین راستا مراسم تجلیل ازنخبگان محلی که در شهرآرا محله معرفی شده اند، برگزار
    می  شود. خادمین و قاریان قرآن و مسئولان جلسات قرآنی خانگی نیز معرفی و از آنها تجلیل خواهد شد.
    درا دامه این گزارش نظر دو نفر از شهروندان محله را درباره مراسم نسیم وحی جویا شدیم.
    علاقه و نشاط محلی
    زهرا محمدی، مادری است که به همراه  خانواده اش دراین مراسم شرکت کرده است. او با ابراز خوشحالی از برگزاری این مراسم می گوید: با توجه به زندگی آپارتمانی که در محله وجود دارد، همسایه ها کمتر همدیگر را می بینند و ارتباط کمتری دارند، این مراسم و جشنها فرصت خوبی برای دوستی و نشاط بین همسایه ها ایجاد می کنند و من از این بابت خیلی خوشحال هستم.
    رسیدگی و پیگیری مشکلات
    محمد شریعتی، نیز با تشکر از تلاش هایی که  توسط اعضای شورا برای رفع مشکلات محله انجام شده است، می گوید: شورا حلقه مفقود شده بین مسئولان و شهروندان بود. از زمانی که شورا به وجود آمده است مسئولان بیشتر به فکر ما هستند و همین که آن ها در این مراسم حاضر می شوند و در یک گفتگوی رودررو به درددل اهالی گوش می دهند جای شکر دارد و درخور تقدیر است.

    تعداد بازدید: 215
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر