اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 224
    کد: 117864
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
    اولین جشنواره مهدکودک ها در مشهد با استقبال والدین در حال برگزاری است

    ترویج الفبای شهروندی در جشنواره‌ای کودکانه

    جشنواره مبتکرانه «خوب مثل بچه‌ها» که به همت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 10 و برای اولین بار در شهرمشهد برگزار می شود کودکان از 40 مهدکودک این منطقه در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن به رقابتی هنرمندانه می پردازند.
    ترویج الفبای شهروندی در جشنواره‌ای کودکانه

    به گزارش فرهنگشهر، نوگلان زندگی همانگونه که آینه پدر و مادرند، بازتابی از آموزه‌های اجتماعی فراگرفته در خانه دوم خود نیز هستند، چه بسا والدینی که در تنهایی خود هنجارشکن باشند ولی در مقابل دیدگان فرزند خود نه تنها مبادی آداب و رعایت قوانین باشند بلکه در صورت عدم رعایت هنجارهای اجتماعی با اعتراض و تذکر فرزندان خود نیز روبرو شوند. مثلی که خیلی از خانواده‌ها ممکن است در سال‌های اخیر با آن مواجه بوده باشند همین همیاران پلیس هستند که با زبان شیرین و کودکانه خود همواره تخلفات راهنمایی و رانندگی خانواده‌ها را یادآور شده و حتی گاهی جریمه آن را نیز دریافت می کنند.

    آموزش هنجارهای اجتماعی و رفتارهای پسندیده شهروندان از عمده مسائلی است که این روزها نهادها و ارگان‌های دست اندرکار تلاش می نمایند تا از همان دوران کودکی و آغاز تحصیل کودکان در مدارس بر روی آن متمرکز شوند تا شهروندان آینده با الفبای شهرنشینی از همین دوران کودکی آشنا شوند. این شهروندان کوچک امروز و آینده سازان فردا نه تنها خود در این فرآیند آموزش شهروندی قرار می گیرند بلکه خانواده‌ها را نیز با خود همراه می‌سازند، تاثیرگذاری این قشر از اجتماع و این پتانسیل‌های به ظاهر کوچک سبب شد تا خادمان فرهنگی شهر مشهد در منطقه 10 شهرداری مشهد در حرکتی جدید و پرهیجان اجتماعی کودکان مهدکودک‌های این منطقه را در اولین جشنواره" خوب مثل بچه ها" گرد هم آورند تا در رقابتی آموزنده در رعایت آداب اجتماعی و شهروندی از یکدیگر پیشی گیرند.

    در این جشنواره مبتکرانه که به همت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 10 و برای اولین بار در شهرمشهد برگزار می شود کودکان  از 40 مهدکودک این منطقه در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن به رقابتی هنرمندانه می پردازند.

    یوسف اسماعیل زاده معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 10 در این خصوص می گوید: این جشنواره که از 28 دی ماه و با مشارکت فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن و مدیریت پسماند آغاز شده است، به مدت 8 روز شاهد رقابت شادمانه کودکان پیش دبستانی با اجرای یک نمایش و یک سرود است.

    وی می افزاید: این جشنواره را با هدف ارتقاء فرهنگ شهروندی از سنین کودکی و همچنین انتقال مفاهیم شهروندی از طریق اثرگذاری کودکان بر خانواده‌ها کلید زدیم و در این دوره کودکان را به صورت تخصصی با مضامینی چون تفکیک زباله از مبداء، ترافیک و نگهداری از فضای سبز آشنا می‌کنیم.

    معاون فرهنگی شهرداری منطقه 10 با اشاره به تلاش خستگی ناپذیر همکاران این مجموعه در دعوت و انسجام بخشی مهدهای کودک می‌افزاید: در جشنواره" خوب مثل بچه ها"مهدکودک‌ها همکاری مطلوبی داشتند و در مدت کمتر از یک ماه اقدام به آماده سازی کودکان با اجراهای تعیین شده، نمودند که خوشبختانه با استقبال کم نظیر خانواده‌ها نیز روبرو شد.

    وی با اشاره به ارزیابی برنامه های اجرا شده از جنبه‌هایی چون هماهنگی در اجرای مضمون و محتوای ارائه شده، هارمونی لباس، رعایت زمانبندی در اجرا، نظم و ترتیب کودکان و حضور والدین توسط داوران می‌گوید: مهد کودک‌های برگزیده در اختتامیه اولین دوره این جشنواره که در ایام ا... دهه فجر با حضور کودکان، مربیان و والدین از 40 مهدکودک برگزار می شود، معرفی و تقدیر می شوند.

    طیبه غلامی کارشناس فرهنگی و داور این جشنواره با اشاره به تجربه چندین ساله خود در برنامه های فرهنگی، برگزاری این جشنواره و استقبال از آن را فوق العاده خوب عنوان می کند و می گوید: هماهنگی مهدکودک ها کار بسیار سختی است که خوشبختانه با تلاش های معاونت فرهنگی منطقه 10 مهدکودک ها پای کار آمدند و خانواده ها نیز از این جشنواره استقبال نمودند.

     وی با اشاره به دشواری های گام اول اجرای برنامه می گوید: با توجه به رسالت فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن در اشاعه فرهنگ شهروندی در نظر داریم این برنامه را گسترش دهیم و با جلساتی که با معاونین فرهنگی مناطق می گذاریم، این جشنواره را در همه مناطق شهری برگزار نماییم.

    ارتقاء فرهنگ شهروندی از سنین کودکی

    زهره فریمانی کارشناس و داور دیگری است که از مدیریت پسماند به ارزیابی اجراهای کودکانه می پردازد، او می گوید: ما در سطح شهر فعالیت‌های زیادی در راستای معرفی چرخه بازیافتی انجام می دهیم ولی این برنامه با توجه به سن کودکان و مضامین ارائه شده کار فوق العاده‌ای است چرا که کار با  بچه‌‌ها تاثیرگذارتر است و آن‌ها پس از آموزش خانواده‌های خود را نیز درگیر آموزه‌های خود می‌کنند.

    محمد رنجبر کارشناس فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 10 و یکی از داوران این جشنواره می گوید: هدف این جشنواره ارتقاء فرهنگ شهروندی از سنین کودکی است و در این جشنواره سعی شده است از طریق کودکان امروز که تاثیرگذاری بالایی بر والدین در انعکاس آموزه‌های اجتماعی دارند استفاده شود که با حضور پدر و مادرها در این جشنواره صد در صد هدف آن محقق شده است.

    این برنامه در حالی برگزار می‌شود که انگار برای اولین بار است مهد کودک‌ها در چنین جشنواره‌ای گردهم می‌آیند و سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن این روزها مملو از کودکانی می شود که با لباس های یکرنگ و اشتیاقی وصف نشدنی پا به عرصه اولین رقابت اجتماعی اما شاد و پرهیجان می گذارند. اگر چه برای کودکان شاید رقابت معنایی جدی نداشته باشد اما توجه به مضامبن اشعار و نمایش‌هایی که می‌بینند برای یک عمر الگوی زندگی آنان می شود و چه جشنواره‌ای بهتر از جشنواره"خوب، مثل بچه ها" برای آینده سازان فردا.

    تعداد بازدید: 224
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر