• پنج شنبه،06 اردیبهشت 1397
 • ورود
اوقات شرعی
13°C آفتابی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 90
    کد: 141633
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۹/۱۲

    همکاری همدلانه

    پاسداری از محلات برای مقابله با تلاش‌هایی که می‌خواستند به نا‌امنی دامن بزنند، یکی از اولین کارهای گروهی فراگیر به‌شمار می‌رفت.
    همکاری همدلانه

     حرکت‌های جمعی در هر نوع و هر سطح آن، قطعا از نتایجی مناسب‌با تلاشِ انجام‌گرفته برخوردار می‌شود و برکات همراهی دست خداوند با جماعت را در پی خواهد داشت. هرکس در هر جایگاه اجتماعی و شأن و مرتبه در طول سال‌ها، یا به‌عنوان رهبر و لیدر یا به‌عنوان عضوی از یک تلاش دسته‌جمعی، خاطرات بسیاری دارد و شیرینی و حلاوت شرکت در تلاش گروهی و ثمر‌بخش را همواره در خاطر نگه خواهد داشت.

    آخرین ماه‌های حضور شاه در کشور بود. انقلاب پر‌جوش‌و‌خروش جریان داشت و طومار ٢۵٠٠سال حکومت شاهنشاهی به دست مردم همدل و انقلابی در آستانه برچیده‌شدن در آتش خشم زخم‌خوردگان حکومت پهلوی می‌سوخت. مردم، مجسمه‌های شاه را در شهرهای مختلف پایین می‌کشیدند و راهپیمایی‌های سرنوشت‌ساز درمی‌نوردیدند. مزدوران شاه با تلاش‌هایی مذبوحانه مثل راه‌انداختن آتش‌سوزی و سرقت‌های شبانه، می‌کوشیدند چهره انقلاب را مشوش کنند و با نسبت‌دادن این قبیل کارها به مردم انقلابی هرج‌و‌مرجی ساختگی را فراگیر سازند، شاید مردم را از راهشان بازدارند و تب انقلاب را پایین بیاورند؛ تلاش‌هایی که صد‌البته راه به جایی نبرد، اما باعث شد حرکت‌هایی خود‌جوش و مردمی برای مقابله با این تلاش‌های ضد‌انقلاب در شهر‌ها شکل بگیرد و مردم در مرحله اول به نگهبانی از محلات و مساجد اقدام کنند و بعد به حراست از فرودگاه‌ها، راه‌آهن، بیمارستان‌ها و همکاری در حفظ امنیت شبانه شهرها بپردازند.

    مساجد، مراکزی شدند که جوانان محلات را سازمان‌دهی کنند و در گروه‌های دو‌نفره در کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف به حراست از محلات شهر بگمارند. سرمای استخوان‌سوز شب‌های یخ‌بندان زمستان‌۵٧ و نگهبانی‌دادن در محله‌مان را که اولین نگهبانی‌های نسل ما به شمار می‌رفت، از یاد نمی‌برم. در هر رفت‌و‌برگشت به چهارراهی می‌رسیدیم که با چند پیت پر از آتش به‌نوعی پایگاه به شمار می‌رفت و پاس‌بخش و هماهنگ‌کننده کشیک را با چند‌نفری از بچه‌های نگهبان که جذب گرما شده بودند، گرد هم آورده بود. برای لحظه‌ای چوب‌دست‌ها را به دیوار تکیه می‌دادیم. چای گرمی را که نزدیک‌ترین همسایه برایمان آورده بود، هورت می‌کشیدیم و دوباره راه می‌افتادیم تا امنیت برقرار بماند، که برقرار ماند و نقشه‌های ضد‌انقلاب را برای ایجاد هرج‌و‌مرج نقش بر آب کرد.

    پاسداری از محلات برای مقابله با تلاش‌هایی که می‌خواستند به نا‌امنی دامن بزنند، یکی از اولین کارهای گروهی فراگیر به‌شمار می‌رفت؛ حرکتی خود‌جوش که در همه محلات و همه شهر‌ها شکل گرفت و مردم آن نسل، در تلاشی جمعی و صمیمانه اولین کار گروهی ثمر‌بخش را تجربه کردند.

    این تلاش‌ها را شاید بتوان زیر‌بنای تشکل‌هایی دانست که طی سال‌های پس‌از انقلاب در مقاطع مختلف و اتفاقات متعدد، مردم را جمع کرد و با همکاری همدلانه به پیروزی‌های متعدد رهنمون شد و مشکلات بسیاری را رفع کرد یا در مواجهه با اتفاقات و بلایای طبیعی به تسکین آلام هم‌وطنان مصیبت‌زده پرداخت. امروز، کاربردهای بسیار و منافع بی‌شمار کارگروه‌‌ها و تشکل‌های جمعی، آن‌چنان روشن و بی‌بدیل است که ضرورت این‌گونه همراهی‌ها نیازی به اثبات ندارد.

    مجید نظافت

    منبع: شهرآرا

    تعداد بازدید: 90
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر