اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 126
    کد: 147298
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
    6 هزار آسیب‌دیده اجتماعی چهره کوچه خیابان‌های شهر را نازیبا کرده‌اند؛

    دستِ خالی شهرداری مشهد برای ساماندهی معتادان

    از آنجا که این مسئله دغدغه شهروندان است، شهرداری مشهد از زیر بار این مسئله شانه خالی نکرده و به دنبال راه حلی برای این معضل است تا جلوه‌های خشن این معضل چون کارتن‌خوابی، زورگیری و غیره را تغییر دهد و اوضاع را سامان بخشد.
    دست خالی شهرداری مشهد در ساماندهی معتادان

     6 هزار آسیب‌دیده اجتماعی چهره کوچه خیابان‌های شهر را نازیبا کرده‌اند؛

    اینجا مشهد الرضا(ع) است. جایی که 3 میلیون شهروند مشهدی در آن زندگی می‌کند و مضجع منور رضوی هر سال میزبان بیش از 25 زائر و مسافر از اقصی نقاط جهان و ایران اسلامی است.
    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهدمقدس، در حالی این میزبانی صورت می‌گیرد که بیخ گوش شهر، تنها چند قدمی آن طرف‌تر، حضور افرادی که مردم از آن‌ها به عنوان معتاد، و روان‌شناسان و جامعه شناسان از آن‌ها به عنوان آسیب دیدگان اجتماعی یاد می‌کنند، حسابی نگرانی‌ها و گلایه‌ها را برانگیخته است.
    در امان نیستیم
    پای صحبت مردمی که همجوار با این افراد زندگی می‌کنند، می‌نشینیم، انبوهی از گلایه‌ها و مشکلات سر باز می‌کند. یکی از ساکنان محله رسالت 74 به خبرنگار ما می‌گوید: «تردد معتادان در داخل محله، امنیت را از اهالی گرفته است و در ساعات پایانی شب هیچ‌یک از شهروندان جرات تردد در معابر تنگ و باریک محله را ندارند و اموالشان نیز از دست این افراد در امان نیست.»
    در جوار حرم، مامنی امن برای استعمال مواد مخدر وجود دارد
    شهروندی ساکن محله طبرسی در منطقه ثامن مشهد در گفتگو با خبرنگار ما، اظهار می‌کند: با اینکه در چند صدمتری حرم مطهر هستیم، اما شاهدیم معتادان در محوطه باز پاتوق می‌کنند. گاه برای استعمال مواد مخدر در خانه‌هایی رفت و آمد دارند، که صاحب خانه آن‌ها یا مرده و خانه در دست ورثه است، یا خالی از سکنه و یا مخروبه است و صاحبی ندارد. هر بار که به نیروی انتظامی‌ اطلاع داده می‌شود، این افراد چند روزی از محل متواری می‌شوند و دوباره سر و کله‎شان پیدا می‌شود.
    در شان مشهد نیست
    یکی از کسبه محله بولوار توس 45 نیز که جمع معتادان در حال استعمال مواد را نشانمان می‌دهد، اینگونه می‌گوید: «هرزگاهی می‌آیند، معتادان را جمع‌آوری می‌کنند و می‌روند. دوباره آن‌ها را بعد از مدتی رها می‌کنند و باز هم همین آش است و همین کاسه. کاش می‌شد همه معتادان را برای همیشه جمع می‌کردند و دیگر این صحنه‌های زشت و چندش‌آور تکرار نمی‌شد. این وضعیت در شان مشهد که هر سال انبوهی از زائر و مسافر دارد، نیست.
    شهرداری مشهد شانه خالی نکرده است
    رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه قانون صراحتا مشخص کرده که در حوزه آسیب‌دیدگان اجتماعی چه نهادهایی باید ورود کرده و مشارکت کنند، بیان می‌کند: اما آنچه طی سالیان اتفاق افتاده و سال‌ها است بر این مدار حرکت می‌شود، آن است که عمده بار بر دوش شهرداری است.
    احسان اصولی با بیان اینکه شهرداری مشهد نیز در شرایط حاضر که اقتصاد کشور با رکود و کمبود منابع مواجه است، فشار زیادی را تحمل می‌کند، اظهار می‌کند: اما از آنجا که این مسئله دغدغه شهروندان است، شهرداری مشهد از زیر بار این مسئله شانه خالی نکرده و به دنبال راه حلی برای این معضل است تا جلوه‌های خشن این معضل چون کارتن‌خوابی، زورگیری و غیره را تغییر دهد و اوضاع را سامان بخشد.
    وی در پاسخ به این سوال که راهکار رفع این معضل چیست، می‌گوید: در این راستا استفاده از ظرفیت ان.جی.اوها و سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند تا حدی راه‌گشا باشد.
    رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد خاطر نشان می‌کند: چه اینکه همواره مردمان خیراندیش و نیک اندیش همیاری خود با همنوعان را داشته و دارند.
    اصولی در عین حال تاکید می‌کند: مشارکت گروه‌های مختلف نیز در دستور کار قراردارد. ضمن اینکه شورای شهر در حال رایزنی با بخش‌های دولتی است تا از محل منابع دولتی چاره‌ای اساسی برای رفع این مشکل صورت گیرد.
    معتادانی که باید شسته رُفته باشند
    مدیر امور اجتماعی و مناطق سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد می‌گوید: ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها اعم از قوه قضائیه، نیروی انتظامی، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، سازمان فنی و حرفه‌ای، فرمانداری، معاونت درمان، بهزیستی و کمیته امداد است.
    رضا دانایی با اشاره به اینکه بر اساس آمار ارائه شده در حال حاضر 6 هزار آسیب دیده اجتماعی در مشهد وجود دارد، بیان می‌کند: مرکز رسیدگی و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی( خانه سبز) ظرفیت پذیرش 300 نفر را دارد. با توجه به اینکه مدت زمان نگهداری افراد در این مرکز حداقل 3 روز و حداکثر 3 ماه است، می‌توان گفت در طول سال 1200 نفر تحت پوشش خدمات خانه سبز قرار می‌گیرند.
    وی سرانه نگهداری هر نفر معتاد را روزانه 25 هزار تومان دانسته و بیان می‌کند: این در حالیست که اگر قرار باشد شهرداری به تنهایی زیر بار مسئولیت جمع‌آوری و ساماندهی معتادان برود، نیاز به احداث 5 مرکز دیگر همانند خانه سبز و اختصاص اعتبارات گزاف برای نگهداری این افراد است.
    مدیر امور اجتماعی و مناطق سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری با اشاره به وضعیت بغرنج جسمی، روحی و روانی عمده معتادان، بیان می‌کند: بسیاری از دستگاه‌های متولی موضوع ساماندهی معتادان، فاکتورهایی را برای پذیرش فرد معتاد اعلام می‌کنند که بیشتر آن‌ها چنین ملاک‌هایی را ندارند.
    دانایی در توضیح بیشتر می‌گوید: در واقع معتاد نباید معلول بوده، بیماری عفونی نداشته باشد، کمتر از 60 سال سن داشته و مشکلات مربوط به بیماری‌های اعصاب و روان را نداشته باشد. در این صورت است که نهادهای دست‌اندرکار امر نسبت به پذیرش آنان اقدام می‌کنند.
    وی خاطر نشان می‌کند: این در حالی است که بسیاری از معتادان دارای مسائل و مشکلات متعدد بهداشتی و روحی هستند و به همین دلیل است که دستگاه‌های متولی از پذیرش آنان سر باز می‌زنند. از سوی دیگر شهروندان خواهان برقراری امنیت و جمع‌آوری و ساماندهی معتادان هستند و ضرورت دارد اقدامی قاطع در این خصوص صورت گیرد.
    مدیر امور اجتماعی و مناطق سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری با اشاره به ماده 15 و 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، بیان می‌کند: بر اساس این مواد، معتادان متجاهر، با دستور مقام قضایی برای مدت یک تا سه ماه در مراکز دولتی و مجاز درمان و کاهش آسیب نگهداری می‌شوند.
    دانایی با تاکید بر اینکه شهرداری تنها ظرفیت نگهداری تعداد محدودی از این افراد را در مرکز رسیدگی و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی(خانه سبز) دارد، تصریح می‌کند: نهادهایی که به واسطه قانون وظیفه همکاری با شهرداری در ساماندهی معتادان را دارند، ضرورت دارد با قوت بیشتری وارد عمل شوند.
    تهدید جان کودکانمان با سرنگ‌های آلوده
    بخشی از تماس‌های شهروندان با مرکز ارتباطات مردمی شهرداری 137 را موضوع جمع‌آوری معتادان به خود اختصاص داده و گلایه‌های بسیاری در این رابطه به ثبت رسیده است.
    جمعی از اهالی کال دروی و اسماعیل‌آباد شکایت خود را به مرکز 1377 اعلام کرده و گفتند: شب و روزمان شده دیدن صحنه‌های استعمال مواد مخدر، پاتوق‌های معتادان و خماری کشیدن آن‌ها. سرنگ‌های آلوده نیز در کوچه و خیابان به وفور دیده می‌شود و جان کودکانمان را با تهدید جدی رو به رو کرده است. کاش مسئوولان سری به این محلات نیز بزنند و فکری به حال این اوضاع کنند».

                                                                                        ***
    شهرداری مشهد از زیر بار مسئولیتی که قانون در ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی دیده، شانه خالی نمی‌کند. اما در این رابطه 6 دستگاه و نهاد دیگر نیز مسئولیت و وظیفه مستقیم دارند و باید به جای سنگ پیش پا انداختن، گره از کار بگشایند. ساماندهی معتادان در مشهد مقدس ضرورتی است انکار ناپذیر که باید برای آن همین امروز اقدام کرد.

    تعداد بازدید: 126
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر