اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 73
    کد: 152249
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۳/۰۴

    شهروندان از بهار جانها می گویند

    به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد، همزمان با ماه مبارک رمضان، برنامه بهار جان ها به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهردای مشهد مقدس در عرصه میدان شهدا مشهد مقدس هر روز پس از افطار با حضور علاقه مندان و مردم روزگار و زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی برگزار می شود.
    شهروندان از بهار جانها می گویند
     
    در این برنامه بخش های مختلفی مانند تلاوت قرآن کریم، شعر خوانی، خوانش داستان ها و نمایشنامه های قرآنی، مناجات خوانی و برنامه های متنوع دیگر با حضور اساتید و چهره های برجسته ملی و بین المللی اجرا می شود.
    این برنامه تقریبا برای اولین بار در ماه مبارک رمضان در مشهد مقدس برگزار می شود که باعث جذب تعداد زیادی از زائرین و مجاورین به این محفل فرهنگی و هنری گردیده است.
    این برنامه که از شب اول ماه مبارک رمضان در حال برگزاریست، با استقبال نسبتا چشمگیر مردم مواجه شده است به گونه ای که بیش از هزار نفر هر شب در این محفل معنوی و روحانی حضور می یابند. در همین راستا گفتگویی را با تعدادی از مخاطبان برنامه بهار جان ها ترتیب دادیم تا با نظرات پیشنهادات  انتقادات مردمی در این حوزه بیشتر آشنا شویم.
    یکی از مخاطبان برنامه با 32 سال سن و تحصیلات کارشناسی ارشد علوم و معارف اسلامی در خصوص این برنامه عنوان کرد: همه ما می دانیم که انتقال مفاهیم و تعابیر مختلف، به واسطه هنر و ابزار هنری بسیار موثرتر و بانفوذتر است، در این برنامه ما مشاهده کردیم که بسیاری از مفاهیم و آموزه های دینی در قالبهای متنوع و جذاب هنری به مردم ارائه می شود و از این رو هم میتواند معارف دینی و انسانی را بهتر به مردم منتقل نماید و هم مردم را با قالبهای مختلف هنرهای فاخر بیشتر آشنا کند.
    حقیقتا باید در شهر مشهد مقدس که پایتخت معنوی ایران اسلامی است، از این دست برنامه ها بیشتر داشته باشیم چرا که با این برنامه هاست که میتوان ذات و ریشه واقعی اسلام را که سراسر رحمت و مهربانی است به جهانیان به درستی نشان داد و در برابر هجمه های مختلف فرهنگی که امروز از جوانب مختلف دین مبین اسلام را تهدید می کنند، ایستادگی کرد.
    البته باید در برنامه ریزی قاب این برنامه های هنری که با آموزه های دینی و الهی در ارتباط هستند باید حتما حساسیت کافی به کار گرفته شود و از نخبگان و کارشناسان امر، مشاوره های لازم اخذ گردد تا خدای نکرده جسارت یا توهینی به ارزش های دینی و اعتقادات معنوی مردم وارد نگردد.
    یکی از دیگر از مخاطبان برنامه بهار جان ها با 58 سال سن و تحصیلات دیپلم و شغل آزاد، از اجرای این برنامه اظهار خرسندی کرد و گفت: این برنامه و خصوصا بخش مناجات خوانی آن بنده را به یاد دوران کودکی من که در ان دوره در مساجد یا محافل دینی و معنوی، آوازخوانان و مداحان به مناجات خوانی می پرداختند، انداخت. در گذشته این داستان خوانی ها و مناجات خوانی ها جزیی از زندگی مردم در ماه مبارک رمضان بود و همواره در نیمه های شب یا سحرگاهان، صدای مناجات خوانان را از جای جای روستا و شهر می شنیدیم.
    مناجات خوانان همواره با خواندن اشعار معنوی شعرای بزرگ مانند حافظ، سعدی، مولوی، عطار و ... فضایی بسیار روحانی و معنوی را برای مردم روزه دار ایجاد می کردند که با صدایی روحانی و ملکوتی نوایی آسمانی سر می دادند و مردم را به تفکر و نیایش دعوت می کردند، متاسفانه امروزه این امر در جامعه ما رو به فراموشی است که همین مسئله می تواند آسیب زیادی به بدنه نسل جوان جامعه وارد کند، نسلی که با ندیدین و نشنیدن هنر متعالی و عرفانی، ناخودآگاه و ناخواسته به سمت هنرهای مبتذل و سطحی کشیده می شوند.
    من از متولیان برگزاری این برنامه بسیار تشکر میکنم که این فضای هنری و معنوی را ایجاد کرده اند چرا که سالها بود چنین فضایی را تجربه نکرده بودم و برای فرزندان و نوه های من نیز که تاکنون چنین فضایی را تجربه نکرده بودند، دیدن هنرهایی مانند مناجات خوانی بسیار جذاب بود. البته بنظر من باید فضا دادری متانت و سنگینی بیشتری می بود و بخشی از برنامه ها مانند نمایشنامه خوانی، زیاد جذاب نبود و میتوانست سخنرانی یا نمایش دینی جایگزین این برنامه باشد.
    یک روحانی 40 ساله از دیگر مخاطبان این برنامه بود که بنظرش این برنامه ها اگر با محتوای خرافه زدایی و پیشگیری از نفوذ انحرافات به دین اسلام برگزار شود می تواند مفید واقع شودو در غیر این صورت باید اصل دین و آمزه های واقعی دین را به مردم آموزش دهد.
    وی اضافه کرد: هنر در شرایطی میتواند فاخر و ارزشمند باشد که فقط انتقال دهنده آمزه های دینی قرار گیرد و وسیله نزدیک شدن انسان ها به معبود باشد، در این برنامه دیدیم که هنرها همه به خدمت درآمدند تا مردم به خداوند نزدیک تر شوند و مطالبی از قرآن سیره بزرگان و اولیای الهی به مخاطبان معرفی گردید.
    نهادهای فرهنگی و هنری در کشور ما باید در شرایط کنونی جهانی که آسیب های زیادی متوجه دین مبین اسلام است، برنامه های مختلف و متنوعی را با
     
    استفاده از هنرهای فاخر ملی، در راستای معرفی اسلام واقعی به مردم جهان اجرا نمیاند که البته همین برنامه نیز با توجه به حجم زیاد استقبال مردمی که از آن شد، نشان داد تا حد زیادی به هدف والای تولید برنامه های هنری فاخر دست یافته است. بنظر من خیلی خوب است که این برنامه ها در طول سال و مقاطع مختلف به صورت مستمر و برنامه ریزی شده برگزار گردد.
    مخاطب دیگر این برنامه خانمی 22 ساله و دانشجوی مدیریت بازرگانی بود که از دیدن این برنامه متعجب شده بود و می گفت: من تاکنون در این چند سالی که روزه گرفته ام چنین برنامه هنری را ندیدم، برنامه ای که در آن در کنارحفظ تمام شئون و معنویات، نمایشنامه خوانی، مناجات خوانی و جشن و شادی اجرا گردد و همه مردم از همه اقشار نیز لذت کافی را ببرند، برای من جای سوال است که چرا چنین برنامه هایی به صورت اینچنین گسترده و وسیع در سال های گذشته برگزار نمی شده و چرا مردم از دیدن هنرهایی با این سطح کیفیت و معنویت محروم بوده اند؟
    حقیقتا شهرداری مشهد بنظر من به عنوان شخصی از نسل جدید، با اجرای این برنامه توانست باب جدید از اجرای برنامه های فرهنگی و هنری با محتوای دینی و معنوی را به روی جامعه بگشاید و نسل جدید نیز که خواهان هیجانات بیشتری در تمامی مسائل روزمره هستند را بیشتر از پیش به آموزه های مذهبی و دینی نزدیک کند.
    البته انتقادی هم به این برنامه داشتم که آن هم نبود اطلاع رسانی کافی و وسیع است، این برنامه با این سطح کیفیت و وسعت باید اطلاع رسانس قوی تر و بهتری در سطح جامعه و خصوصا فضای مجازی داشته باشد.
    تعداد بازدید: 73
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر