اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 69
    کد: 154482
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۴/۱۴
    در نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهرهای کشور مطرح شد؛

    تلاش برای همسویی و هم‌افزایی کلان شهرهای کشور در حوزه فرهنگی و اجتماعی

    نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی شهرداری کلانشهرهای کشور با حضور معاونان این حوزه از شهرهای قم، اصفهان، تبریز، تهران، مشهد، کرج، شیراز و اهواز با هدف هم افزایی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در سطح کلانشهرهای کشور در سالن شهدای شهرداری مشهد برگزار شد.
    تلاش برای همسویی و هم‌افزایی کلان شهرهای کشور در حوزه فرهنگی و اجتماعی

    به گزارش روابط عمومی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد مقدس، در این نشست معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به تغییرات ساختاری که در حوزه فرهنگی اجتماعی شهرداری‌ها رخ داده، گفت: این تغییرات عوارض و مشکلاتی نیز در این حوزه ایجاد کرده است. بر این اساس تبادل نظر در جلسات در دستور کار قرار گرفته تا میزان تاثیرات عوارض یاد شده را کاهش داده و در همسویی و همگامی بین حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی شهرداری‌ها موثر واقع شود.

    هادی بختیاری هدف دیگر برگزاری این نشست را برنامه‌های دهه کرامت و ولادت امام رضا(ع) دانست و اظهار داشت: مشهد به عنوان شهری که مضجع شریف رضوی در آن قرار دارد و افتخار میزبانی و خادمی بارگاه رضوی را دارد، می‌تواند برکات معنوی و آثار این میزبانی را با سایر شهرداری‌ها به اشتراک بگذارد.

    وی افزود: چه اینکه بنیاد ملی امام رضا(ع) نیز تمایل به برقراری تعامل در این حوزه را با سایر کلانشهرها دارد.

    معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ادامه داد: تعامل بر مبنای گرامیداشت دهه کرامت و سنت و سیره رضوی از دستور کارهای دیگری است که مورد بررسی قرار دارد.

    توجه به اقتصاد خلاق برای رسیدن به توسعه پایدار

    در ادامه معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان گفت: ضرورت دارد سیستم‌های فرآیند محور و مرتبط با توسعه را پیگیری کنیم. برای این منظور مدیران باید پا را از شهرهای خود بیرون بگذارند و تلاش کنند شاخص‌های بومی خود را تبدیل به امر جهانی نمایند.

    محمد عیدی در ادامه اظهار کرد: امروز شهرداری‌ها با کمبودهای مالی مواجه هستند و برای رسیدن به فضاهای جدید باید به اقتصاد خلاق نظر افکنند.

    راهکارهای فرهنگی و اجتماعی، حلال مشکلات موجود

    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران نیز در این نشست با اشاره به اینکه وضعیت کلانشهرهای کشور مناسب نیست، گفت: برای برون رفت از این وضعیت باید ابتکارات فرهنگی و اجتماعی را بکار گرفت و از این حوزه بهره جست.

    شجاع پوریان بیان کرد: در موضوعات و معضلاتی مانند ترافیک نباید به دنبال راه کارهای مهندسی گشت. بلکه راه کارهای این معضلات، راهکارهای اجتماعی و فرهنگی است و باید تجارب را مبادله کرد و گفتگو نمود تا مشکلات حل شود.

    وی خاطر نشان کرد: باید با استفاده از تجربیات شرکت‌های دانش بنیان و ان. جی.او ها از زمان بهره برد و مسائل را حل و فصل نمود.

    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران خاطر نشان کرد: چه اینکه مشکلات موجود حیات اجتماعی را به مخاطره انداخته و باید برای رفع آن اقدامات عاجل نمود. پس نیاز به عزمی جدی داریم تا شرایط زندگی در کلانشهرها را بهبود بخشیم.

    غفلت از زیرساخت های مردم محور

    در ادامه این نشست، طباطبائی‌نژاد معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری قم با اشاره به اینکه زیرساخت‌های مردم محور مورد غفلت واقع شده، اظهار کرد: اگر قرار باشد شهرداری ورود پیدا کند، روند کار حاکمیتی می‌شود. اما اگر از سوی مردم این ظرفیت‌ها فعال شود، مردم دلگرم‌تر و فعال‌تر می‌شوند و ثمره مفیدتری خواهد داشت.

    مردمی شدن آموزش های شهروندی برای تاثیرگذاری بیشتر

    معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز به مشکلات این روزهای اهواز اشاره کرد و توضیح داد: اهواز گرچه درگیر مسائلی چون گرد و غبار هوا و کم آبی است، اما با این حال پایتخت دفاع مقدس و دروازه ورود تشیع شناخته می شود.

    گشتاسبی‌راد هویت‌های ملی را با محوریت شهرهای مختلف مورد تاکید قرار داد و گفت: شهرداری می‌تواند ترویج سبک زندگی فرهنگی و اجتماعی را عهده‌دار شود و هر قدمی که در این زمینه بردارد، موثر است.

    وی با بیان اینکه سلایق بسیاری در این حوزه اثرگذار است و مردمی کردن آن تاثیرگذاری را افزایش می‌دهد، خاطر نشان کرد: آموزش‌های شهروندی مورد استقبال مردم با هر سلیقه و نگرشی قرار می‌گیرد. پس هرچه این حوزه مردمی‌تر شود، تاثیر‌گذاری آن نیز بیشتر است و هم‌اندیشی در این حوزه می‌تواند اثربخشی خاص خود را داشته باشد.

    ضرورت بهره گیری از ظرفیت کلانشهرها در تدوین برنامه های کلان ملی

    معاون فرهنگی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهری و روستایی وزارت کشور نیز در این نشست، ضرورت یکپارچه‌سازی فعالیت‌ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: این امر می‌تواند به تحول در این حوزه و بهبود فرآیندها کمک شایانی کند.

    حجتالله غلامعلی بیان کرد: 40 سازمان فرهنگی و اجتماعی در کشور فعال است و باید از ظرفیت‌های تجربی آنان برای تدوین برنامه‌های کلان ملی بهره گرفت.

    وی گفت: هر شهر دارای لقب و عنوانی است و می‌تواند این عناوین به تدوین رویدادهای ملی کمک کرده و به هم‌افزایی شهرداری‌ها یاری رساند.

    غلامعلی به اقدامات انجام شده در دولت برای شهرها و کلانشرهای کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات انجام شده تشکیل کمیسیون کلانشهرها و شهرهای کشور است که در دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرده است.

    وی تصریح کرد: همچنین تدوین لایحه مدیریت شهری، تهیه و ابلاغ سند آسیب شناسی فرهنگی و اجتماعی کلانشهرها توسط هیات وزیران با رویکردهای گردشگری شهری، معرفی و ترویج میراث فرهنگی و معنوی شهرها با مشارکت شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهر، سلامت شهروندی، تدوین اساس نامه شرح وظایف سازمان های فرهنگی و اجتماعی، تدوین صلاحیت‌های حرفه‌ای مدیران فرهنگی و اجتماعی کلانشهرها و... از دیگر اقدامات است.

    وی در پایان اظهار کرد: از شهرداری مشهد که اولین گام را برداشت و میزبانی را پذیرفت، تشکر می‌کنیم و امیدواریم این نشست‌ها به نتایج خوبی منتج شود.

    تعداد بازدید: 69
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر