• چهارشنبه،07 خرداد 1399
 • ورود
اوقات شرعی
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 152
    کد: 158459
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۰
    به مناسبت روز خانواده برگزار شد

    «مهر و امید» در خانواده ها فصلی جدید رقم زد

    به مناسبت روز خانواده رویداد مهر و امید با هدف آگاهی رسانی و ایجاد مهارت های صحیح ارتباطی و گفتمان صحیح دربین اعضاء خانواده به عنوان کوچک ترین و تاثیر گذارترین نهاد اجتماعی برگزار گردید
    رویداد مهر و امید

     به گزارش روابط عمومی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، این برنامه که به همت معاونت فرهنگی شهرداری منطقه11 و همکاری معاونت اجتماعی و مشارکت‌های  سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد و موسسه فرهنگی شهرآرا برگزار گردید، یکی از بزرگترین برنامه‌های روانشناسی مشهد بود، این رویداد روانشناسی و مشاوره با حضور معتبرترین مراکز روانشناسی مشهد در بوستان ملت اجرا شد.

    رویداد مهر و امید از 15 شهریور به مدت 4 شب با تاکید بر روانشناسی علمی و ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی  رایگان به مراجعه کنندگان برگزار گردید.

    رویداد مهر و امید که در این قالب به نوعی اولین همایش تخصصی مشاوره و روانشناسی شهر مشهد محسوب می‌شد با هدف ایجاد آگاهی در مردم و جامعه جهت استفاده از روانشناسی علمی صورت گرفت.

    مشاوره رایگان

    اختصاص غرفه به مراکز مشاوره و روانشناسی جهت ارائه خدمات رایگان به مراجعه کنندگان و به تبع آن فرصتی برای دیده شدن این مراکز، هدف اولیه‌ی اجرای رویداد مهر و امید بود و آنچه به چشم می‌آمد ؛ استقبال مردم از این این برنامه و رضایت از ارائه خدمات مذکور بود.

    مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره زناشویی، مشاوره خانواده، زوج درمانی، مشاوره تحصیلی، مشاوره شغلی و مشاوره مددکاری موضوعاتی بود که جهت ارئه خدمات به غرفه‌ها واگذار شده بود و هر کدام خود مجموعه‌ای از موضوعات مختلف بود.

    بخش دیگری از برنامه رویداد مهرو امید به پخش فیلم‌های سینمایی روانشناسی اختصاص یافته بود، ملی و راه‌های نرفته‌اش، جدایی نادر از سیمین، رگ خواب، سعادت‌آباد و برادرم خسرو فیلم‌هایی بودند که در غرفه نمایش فیلم برای مردم به نمایش درآمدند.

    تئاتر لبخند گرگ‌ها

    "لبخند گرگ‌ها" تئاتری با موضوع روانشناسی است که توسط معاونت فرهنگی شهرداری منطقه 11 و به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا رنجبر کارشناس اجتماعی این معاونت تولید شده  که پخش فیلم آن یک غرفه را در رویداد مهر و امید به خود اختصاص داده بود.

    یکی از بخش‌های جذاب رویداد مهروامید همایش جانبی این رویداد بود که در درب سنگی پارک ملت برگزار شد، همایش مهر‌و‌امید در بخش‌های سخنرانی تخصصی در حوزه روانشناسی علمی، اجرای موسیقی سنتی، اجرای نمایش عروسکی، نقالی داستان‌های قدیمی و اجرای سرودهای آئینی برگزار شد.

    سخنرانی‌های همایش مهر‌و‌امید در شب اول توسط کریم علمائی با موضوع فرزند پروری، شب دوم از سوی رضا صابری با موضوع مهارت‌های ارتباطی، شب سوم توسط رمضانعلی قادری با موضوع صبر و تاب‌آوری در خانواده و در شب چهارم و پایانی توسط مهنوش مخبر با موضوع مهارت‌های ازدواج برگزار گردید.

    شهر هوشمند و شهروند سالم

    محمدحسین ودیعی رئیس کمیسیون ایثارگران شورای اسلامی شهر مشهد پس از بازدید از رویداد مهروامید درباره این برنامه گفت: به گمان من یکی از زیرساخت‌های شهر هوشمند که یکی از شعارهای شورای پنجم بوده است، شهروند سالم است و این سالم بودن جنبه‌های مختلف دارد که یک جنبه آن، سلامت روان است.

    ودیعی در ادامه بیان داشت: در خیلی از مواقع خود ما انسان‌ها نمی‌دانیم چه مشکلی داریم و باید به چه پزشکی مراجعه کنیم، در بحث روانشناسی و مشاوره هم همین اتفاق افتاده است و بعضا مردم بخاطر عدم آشنایی ، به مراکز غیرقانونی مراجعه می‌کنند که در برخی موارد عواقب خوبی هم ندارد، رویداد مهروامید فرصت خوبی برای معرفی مراکز قانونی و آشنایی مردم با این موسسات را فراهم کرد که در نتیجه به ارتقای فرهنگ مشاوره کمک می‌کند.

    این عضو شورای شهر درباره ادامه ضمن تاکید بر برگزاری برنامه‌های مشابه مهروامید بیان داشت: این  رویداد یکی از بعدهای ارتقای فرهنگی در جامعه است و باید در حوزه‌های حقوق و هنر و مانند آن هم وارد شد تا خدمات بهتری به مردم ارائه شود.

    نشاط شهروندی

    هادی بختیاری ریاست سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد ضمن بازدید از رویداد مهر و امید درباره نحوه برگزاری برنامه بیان داشت: یکی از برنامه‌های جدی که در دوره فعلی شهرداری مشهد مدنظر است، پرداختن به موضوع نشاط روحی و حال خوب شهروندان است. این موضوع در دین ما هم بوده که به دوری از حالات اندوه توصیه شده است و نظر صاحب‌نظران هم هست که اگر حالات روحی مهیا نباشد بسیاری از اتفاقات مثبت دیگر رقم نمی‌خورد.

    وی عنوان کرد: سعی می‌کنیم طراحی برنامه‌ها در سازمان فرهنگی به گونه‌ای باشد که یکی از خروجی‌های نشاط در جامعه باشد در همین راستا برنامه‌های ورزشی و فرهنگی برگزار شده و ادامه خواهد داشت ، بحث مشاوره در فرهنگسراها را هم دنبال می‌کنیم و تدوین برنامه‌های آموزشی برای انطباق بیشتر افراد با جامعه هم در دستور کار قرار گرفته است.

     

     

    بهداشت روان

    سعید ریخته گر شهردار منطقه 11 شهرداری مشهد در بازدید از رویداد مهرو امید گفت: شهرداری نباید فقط به فکر بهداشت محیطی باشد و باید به فکر بهداشت روانی مردم هم باشد، ما در زمینه‌های فرهنگی هزینه‌های بسیاری می‌کنیم که خوب هم هست اما نباید از جنبه‌های بهداشت روانی جامعه غافل شد، ریخته گر ادامه داد: برخی از مشکلات بهداشت روانی در جامعه ناشی از سوءمدیریت شهری و مشکلات این حوزه مانند ترافیک و اقتصاد شهری است ، پس شهرداری باید در این حوزه‌ها هم برنامه ریزی کند.

    ریخته‌گر ادامه داد: رویداد مهر و امید و برنامه‌های مشابه آن خوب و تاثیرگذار است ولی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های حداقلی هستند.

    شهردار منطقه 11 مشهد با تاکید بر اینکه شورای شهر می‌تواند قوانینی را تصویب کند تا دسترسی مردم به روانشناس‌های عمومی راحت‌تر انجام شود، گفت: مفید خواهد بود اگر شهرداری در حوزه اورژانس اجتماعی ورود کند و مراکزی را برای این کار فراهم آورد.

    سعید ریخته‌گر در ادامه درباره برگزاری برنامه‌هایی از جنس مهروامید گفت: من این قول را می‌دهم که برنامه‌هایی شبیه به این را در دیگر بوستان‌های منطقه و همین بوستان ملت تکرار کنیم ولی انجام این کار در ابعاد بزرگتر مثل اورژانس اجتماعی، حمایت شورای شهر را طلب می‌کند.

    مهر‌و‌امید، مقدمه‌ای برای نشاط

    معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد یکی دیگر از بازدیدکنندگان رویداد مهروامید در بوستان ملت بود، رضا دانایی در حاشیه این بازدید درباره این برنامه گفت: اجرای این برنامه برای اولین بار هم به لحاظ تجربه و هم به لحاظ بازخورد اجتماعی و روانشناختی موثر و مفید است، دانایی ادامه داد: زندگی در فضای شهری مشکلاتی برای مردم به وجود می‌آورد که می‌توانند با مراجعه به این مراکز روانشناسی و مشاوره برای بهبود وضعیت خود و زندگی در فضای بانشاط‌تری کمک بگیرند.

    دانایی در ادامه با تاکید بر توسعه برنامه‌هایی مانند مهروامید گفت: رویداد مهروامید و نمایشگاه‌هایی از این دست مقدمه‌ای برای نشاط و زندگی بهتر مردم است، باید هم برای تداوم این برنامه‌ها و هم در جهت تسهیل‌گری ارتباط مردم با مراکز مشاوره برنامه‌ریزی داشته باشیم، دانایی در ادامه بیان افزود: در بازدید از این رویداد آنچه دیدم نشان از نظم برنامه و استقبال خوب مردم داشت و تعاملات خوبی رقم خورده است.

    دانایی در پایان تصریح کرد: با توجه به ابعاد برنامه و استقبال خوب می‌توانیم این کار را در مناطق دیگر هم انجام دهیم، البته باید در محتوا ، شکل و تعاملات کار را توسعه دهیم و رویداد مهر و امید می‌تواند یک نمونه خوب در این راستا باشد.

     

    فرهنگسازی برای مشاوره

    رمضانعلی قادری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی تهران که سخنران شب سوم همایش مهر‌و‌امید هم بود حین بازدید از این رویداد روانشناسی و مشاوره گفت: اگر اشتباه نکنم این اولین بار است که چنین اتفاقی در مشهد رقم می‌خورد، فرصت خوبی جهت آشنایی بیشتر مردم با فرهنگ مشاوره فراهم شده است و افراد و مراکزی که در این رویداد به مردم خدمات ارائه می‌دهد جزء بهترین‌ها در کار خودشان در مشهد هستند.

    قادری ادامه داد: از نظر اجرایی رویداد مهروامید به شکل ایده‌آلی برگزار شد و متوجه شدم که مراجعه‌کنندگان برگزاری برنامه‌های مشابه را مطالبه می‌کردند.

    این استاد روانشناسی و مشاوره در ادامه درباره تداوم برنامه‌های روانشناسی مشابه بیان داشت:باید کار از اجرای صرفا نمایشی خارج شود و به سمتی برویم که مردم شماوره واقعی و حقیقی دریافت کنند، قادری درباره نقش روانشناسی علمی در زندگی مردم بیان داشت: روانشناسی علمی مانند سایر علوم پزشکی است شبیه پرستاری و گفتاردرمانی و می‌تواند همانند این  علوم هم در پیشگیری از بیماری‌ها و هم درمان بیماری‌ها موثر باشد.

     

     

    یک رویداد فصلی

    آرش رمضانی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه 11، هدف از اجرای رویداد مهر و امید را آشنایی بیش از پیش جامعه با روانشناسی علمی و آکادمی بیان کرد و ادامه داد: با توجه به نوسانات اقتصادی و فشارهای اجتماعی بسیار بر زندگی روز‌مره مردم، نیاز بیشتری به حضور مشاوران و درمان‌گران در زندگی مردم است.

    وی درباره اجرای این برنامه گفت: همکاری مشترک معاونت فرهنگی منطقه 11، شهرآرا محله منطقه 11 و معاونت اجتماعی و مشارکت‌های سازمان فرهنگی شهرداری مشهد تجربه ارزشمندی در راستای برنامه‌های روانشناسی علمی بود، رمضانی ادامه داد: تلاش می‌کنیم به صورت فصلی این رویداد را تکرار کنیم، البته امیدواریم در این راه سازمان بهزیستی و نظام روانشناسی و کلینیک‌ها هم ما را یاری کنند.

     

     

     

     

     

     

    تعداد بازدید: 152
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر