اوقات شرعی
2°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 92
    کد: 158600
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
    مشاور حقوقی شهردار مشهد در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی خبر داد؛

    پایان یافتن تدوین منشور حقوق شهرنشینی تا 4 ماه آینده

    بحث عدالت و انصاف موضوع دیگری است که باید در این منشور به آن پرداخته شود. در طرح‌های تفصیلی شهر مشهد معمولا این عدالت رعایت نشده است، مثلا یک سمت یک خیابان تراکم کم و سمت دیگرش تراکم زیاد است و این مخالف با عدالت و انصاف است و بنا بر یک اتفاق، یکی از شهروندان دارای ملک تجاری شده و دیگری ملکش کاربری فضای سبز پیدا می‌کند که باید آن را به شهرداری واگذار کند.
    پایان یافتن تدوین منشور حقوق شهرنشینی تا 4 ماه آینده

    رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد گفت: در منشور حقوق شهر نشینی، بدنبال ایجاد تعادل بین تکالیف و حقوق شهروندان هستیم.
    به گزارش روابط عمومی سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، سید محسن حسینی پویا در دومین همایش منشور حقوق شهر نشینی با موضوع حقوق شهر نشینی، مبانی فقهی و ظرفیت‌های حقوقی که در تالار شهر برگزار شد، اظهار داشت: کمیسیون حقوقی شورای شهر و شهرداری مشهد، تدوین منشور حقوق شهرنشینی را در دستور کار قرار داده‌اند که برگزاری اینگونه همایش‌ها برای غنا بخشیدن بیشتر به این منشور مفید است.
    وی با اشاره به اینکه تقارن این همایش با محرم را باید به فال نیک بگیریم زیرا مبنای قیام امام حسین(ع) این بود که یک شهروند بدون مسئولیت به یک شهروند مسئول تبدیل شود، ادامه داد: شهروند باید فعال و مسئول باشد و در مقابل جامعه احساس مسئولیت کند.
    حسینی پویا اضافه کرد: فلسفه قیام عاشورا امر به معروف و نهی از منکر بود و حقوق شهروندی نیز غیر از این نیست و باید در ساختن جامعه همه مشارکت فعال داشته باشند.
    وی تاکید کرد: بدنبال این هستیم بین تکالیف و حقوق شهروندی تعادل ایجاد کنیم. حق داشتن شهر سالم با عبور و مرور آسان را برای شهروندان می‌خواهیم و در مقابل آن‌ها نیز تکالیفی در مقابل مدیریت شهری دارند.
    رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد عنوان کرد : مردم حق دارند بدانند بودجه شهرداری چقدر است و چگونه هزینه می‌شود و در مقابل هم باید عوارض خود را به موقع پرداخت نماید. این منشور به تکالیف و وظایف شهرداری و دستگاه‌ها و همچنین حقوق این سازمان‌ها در مقابل مردم و همینطور حقوق و تکالیف مردم در مقابل شهر و شهرداری اشاره می‌کند.
    وی اظهار امیدواری کرد که بتوانیم مشهد را به عنوان شهری جلودار در حقوق شهروندی و شهر نشینی داشته باشیم.

    مشاور حقوقی شهرداری مشهد مقدس گفت: تدوین منشور حقوق شهرنشینی تا 4 ماه آینده پایان خواهد یافت و در مراحل بعدی این منشور به روزرسانی و تکمیل خواهد شد.
     عباس شیخ الاسلامی، مشاور حقوقی شهردار بیان داشت: برگزاری این نشست‌ها یقینا موجب تدوین منشوری قوی تر خواهد شد که در این راستا علاوه بر اساتید و نخبگان مشهدی از اساتید و نخبگان همه کشور نیز استفاده خواهد شد.
    وی افزود: ابتدا منشور اولیه نوشته شد سپس با حضور رئیس شورا و شهردار در جلسات مختلف، تاکید شد که ما کار تئوری نمی‌خواهیم بلکه می‌خواهیم منشور حقوق شهرنشینی جنبه اجرایی داشته و در مشهد اجرایی شود، لذا ما نیز از مباحث نظری گذر کرده و در این مرحله وارد فاز اجرایی منشور می‌شویم تا شاهد اجرایی شده منشور حقوق شهرنشینی در همین دوره مدیریت شهری باشیم.
    داشتن مبانی فقهی و حقوقی قوی و پرهیز از آرمان گرایی از اصول تدوین منشور حقوق شهرنشینی است
    شیخ‌الاسلامی ابراز کرد: دبیرخانه منشور حقوق شهرنشینی هر هفته تشکیل جلسه می‌دهد که تا کنون بیش از 15 جلسه در این خصوص برگزار شده است و تیمی، سیاستگذاری این موضوع را بر عهده دارند.
    وی با اشاره به اینکه در تدوین این منشور 8 اصل مورد توجه قرار می‌گیرد، خاطرنشان ساخت: مبانی فقهی و حقوقی قوی داشتن، شامل تکالیف و حقوق شهروندان شدن، کلیت داشتن منشور و شامل همه شهر و دستگاه‌ها بودن و پر هیز از آرمانگرایی در این منشور مورد توجه قرار گرفته است.
    انصاف و عدالت در طرح‌های تفصیلی رعایت نشده است
    مشاور حقوقی شهردار مشهد تصریح کرد: توقع داریم از ظرفیت قوانین موجود استفاده شود زیرا کمبود قوانین نداریم و بسیاری از مردم از قوانین موجود مطلع نیستند. شورای شهر نیز وعده داده است تا این منشور را در صورت نیاز تصویب کند زیرا شورا را شورای شهر می‌دانیم نه مربوط به شهرداری و مصوباتش در همه شهر لازم‌الاجراست.
    شیخ‌الاسلامی سایر موارد مورد توجه در این منشور را شامل توجه به اقشار آسیب‌پذیر مانند سالمندان و کودکان و آنهایی که پارتی ندارند و باید دستشان گرفته شود دانست و عنوان کرد: بحث عدالت و انصاف موضوع دیگری است که باید در این منشور به آن پرداخته شود. در طرح‌های تفصیلی شهر مشهد معمولا این عدالت رعایت نشده است، مثلا یک سمت یک خیابان تراکم کم و سمت دیگرش تراکم زیاد است و این مخالف با عدالت و انصاف است و بنا بر یک اتفاق، یکی از شهروندان دارای ملک تجاری شده و دیگری ملکش کاربری فضای سبز پیدا می‌کند که باید آن را به شهرداری واگذار کند.
    گنجاندن نگاه مردم و متخصصین در منشور حقوق شهرنشینی
    وی گفت: نگاه مردم و مجریان این منشور هم در آن گنجانده می‌شود و منشور حقوق شهرنشینی بر اساس دیدگاه مردم و متخصصین تدوین می‌شود.
    مشاور حقوقی شهردار مشهد در پایان اظهار داشت: زمان نیز آخرین موضوع مورد توجه در این منشور است که تاکید داریم این منشور هر چه سریعتر به نتیجه برسد زیرا عمر مدیریت‌ها در کشور ما بخاطر انتخابات‌ها، محدود است لذا امیدوارم بتوانیم در 3 تا 4 ماه آینده این منشور را به نتیجه برسانیم تا در فازهای بعدی تکمیل گردد .
    تعداد بازدید: 92
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر