اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 100
    کد: 160775
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۷/۲۵

    «خانه گفتگو» گامی برای توسعه و تعالی شهر

    عیار توسعه‌یافتگی و تعالی جامعه نسبت و ارتباط مستقیمی با عیار عقلانیت دارد و این عیار عقلانیت نیز با میزان گفتگو در جامعه همسو است.
    «خانه گفتگو» گامی برای توسعه و تعالی شهر

    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد،عصر امروز 25 مهرماه 1397 در محل سالن جلسات شورای اسلامی شهر مشهد نشست هم‌اندیشی برای راه‌اندازی خانه گفتگو تشکیل شد.در این نشست با حضور اصولی رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر، رمارم عضو هیأت رییسه شورا، رییس و معاونان سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد و صاحبنظران و مشاوران مدعو، حاضران به ارائه دیدگاه‌های خود برای تشکیل این نهاد در بدنه مدیریت شهری پرداختند.

     «خانه گفتگو» باید معطوف به ماموریت های مدیریت شهری باشد

     رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر مشهدمقدس گفت: انتظار داریم که خانه گفتگو معطوف به ماموریت و مجموعه خدماتی باشد که درصدد هستیم آنها را به شهروندان ارائه کنیم.

     

    احسان اصولی با اشاره به راهکارهایی برای سیاست‌گذاری ایجاد این خانه پرداخت و گفت: پرداختن صرف به موضوعات فکری و ذهنی به خیر و صلاح خانه گفتگو نیست.
    وی با بیان اینکه فرصت، زمان و منابع ما برای پرداختن به مباحث پیرامون حوزه های تئوریک بسیار محدود است، گفت: پرداختن به مسائل این چنینی سبب می‌شود با چالش هایی زمان‌بر درگیر شویم.
    اصولی تصریح کرد: انتظار داریم که خانه گفتگو معطوف به ماموریت و مجموعه خدماتی باشد که درصدد هستیم آنها را به شهروندان ارائه کنیم؛ سطح و ارتفاع ورود به عمق مطالب را باید تنظیم و با نیازهای جامعه نزدیک کنیم.
    وی با اشاره به اینکه در بخش هایی از جامعه سطح بالای خشونت و پرخاشگری در جامعه، گفت: جو حاکم بر شهر نیازمند تلطیف است و فضا باید برای تحمل یکدیگر، پذیرش افکار مختلف و ... آماده شود؛ لذا لازم است کارهایی با اهمیت بالاتر انجام دهیم و با عمق بیشتری وارد جامعه شویم.
    رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی تصریح کرد: امروز همه ما جامعه‌ای را تجربه می‌کنیم که به شدت در زمینه های تحمل، صبر، مدارا و پذیرش دیگران با مشکل روبروست؛ خانه گفتگو اگر از ابتدا به فضاهای فکری، اندیشه‌ای و تئوری محض برود، مجموعه‌ای ابتر خواهد بود و در برخی نقاط ممکن است اثر معکوس نیز داشته باشد که نتوانسته بازده بیرونی داشته باشد.
    اصولی خاطرنشان کرد: امیدواریم این مجموعه ما را به یک هدفگذاری مبتنی بر تغییر رفتار برساند؛ در این راستا شورای سیاستگذاری باید شکل گیرد و هدفگذاری‌های شفاف باشد و تاثیرگذاری و تغییر در رفتار جامعه را هدف قرار دهیم.

    گفتگو، مقدمه لازم برای توسعه و تعالی جامعه است

    رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری عنوان کرد: عیار توسعه‌یافتگی و تعالی جامعه نسبت و ارتباط مستقیمی با عیار عقلانیت دارد و این عیار عقلانیت نیز با میزان گفتگو در جامعه همسو است.

     

    هادی بختیاری به تشریح رویکردها و اهداف مدیریت شهری برای این مجموعه پرداخت و اظهارکرد: تشکیل خانه گفتگو با چند پیش‌‍فرض کار خود را آغاز کرده است؛ پیش‌فرض اول این بوده که گفتگو می‌تواند مسیر و راهی برای بهبود حال جامعه می‌تواند باشد.

    وی با بیان اینکه عیار توسعه‌یافتگی و تعالی جامعه نسبت و ارتباط مستقیمی با عیار عقلانیت دارد و این عیار عقلانیت نیز با میزان گفتگو در جامعه همسو است، گفت: گفتگو یک مقدمه لازم برای توسعه و تعالی است و باید به این نکته توجه جدی شود.

    بختیاری افزود: فضای شهر مشهد دچار فقر گفتگو است و هنوز به اهمیت و جایگاه گفتگو اشراف پیدا نکرده‌ایم؛ خانه گفتگو فضایی است تا درصدد رفع این نقیصه برآید و این خلاء را پر کند.

    وی خانه گفتگو را جایگاهی دانست که باید تکثیر یابد و جامعه را با اهمیت گفتگو آشنا سازد و ضمن این رویکرد، به مسائل و چالش های جامعه با رویکرد گفتگو بپردازد.

    خانه های گفتگو به نهادهای مدنی سپرده شوند

    عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد بااشاره به نقش حمایتی شهرداری عنوان کرد: خانه های گفتگو باید به نهادهای مدنی سپرده شوند و شهرداری می‌تواند برای هر محله پاتوق هایی را باعنوان خانه گفتگو پیش‌بینی و آنها را در اختیار شوراهای اجتماعی محلات قرار دهد.

     

    شهناز رمارم با بیان اینکه مقوله گفتگو، حلقه گمشده امروز جامعه ماست، اظهارکرد: این مهم، نباید به صورت یک نمایش واجرای صرف به منصه ظهور برسد، در وهله اول، هدف از گفتگویی که شهرداری درصدد راه اندازی آن است باید روشن و جامعه هدف و مخاطبان آن مشخص شوند؛ آیا بواسطه این مجموعه‌ بدنبال جهت‌دهی به رفتار و حقوق شهروندی هستیم؟

    رمارم، تشکیل انجمن های مدنی را یکی از وظایف شوراهای شهر دانست و افزود: خانه های گفتگو باید به نهادهای مدنی سپرده شوند و شهرداری می‌تواند برای هر محله پاتوق هایی را باعنوان خانه گفتگو پیش‌بینی و آنها را در اختیار شوراهای اجتماعی محلات قرار دهد.

    وی با تاکید بر اینکه موضوع گفتگو باید مشترک باشد تا بدین ترتیب رفتار شهروندان را بتوان اندازه گرفت، تصریح کرد: تغییر ساختارها را باید از خودمان شروع کنیم و تجربه نشان می‌دهد که مدارس، مساجد، شوراهای اجتماعی محلات، فرهنگسراها، پاتوق محله‌ها و ... بهترین مکانها برای برگزاری خانه های گفتگو هستند؛ شهرداری باید از تصدیگری این خانه‌ها خارج شود.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    تعداد بازدید: 100
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر