اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 93
    کد: 161975
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
    مشهد مقدس دهه آخر ماه صفر

    زمانی برای شنیدن از هیئتی ها

    نشست صمیمی اعضای شورای اسلامی مشهد و مدیران شهرداری با پیشکسوتان و مسئولان هیأت های مذهبی
    نشست هیئات مذهبی مشهد با اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری

    دوشنبه 14 آبان 97 بعد از نماز مغرب، مجتمع پذیرایی کوهسنگی شاهد جلسه ‌ای صمیمانه بین اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و مدیریت شهری با اعضای شورای هیئات مذهبی بود. جلسه‌ ای به میزبانی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد و زمانی برای شنیدن ایده‌ها، نقدها و دغدغه ‌های پیشکسوتان و مسئولان هیأت ‌های مذهبی.

    به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، ﺍﺣﺴﺎﻥ ﺍﺻﻮﻟﻰ ﺭییس ﻛﻤﻴﺴﻴﻮﻥ ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ اجتماعی ﺷﻮﺭﺍﻯ اسلامی مشهد، ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺟﻠﺴﻪ ﺑﺎ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﺳﻴﺎﺳﺖ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﻭ ﮔﻔﺖ ﻭﮔﻮﻯ ﺷﻮﺭﺍﻯ ﺷﻬﺮ، ﺑﺮ ﺍﻫﻤﻴﺖ ﻫﻴﺌﺎﺕ ﻣﺬﻫﺒﻰ ﻭ ﻧﻘﺶ ﺁﻥ ﻫﺎ ﺑﺮ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ ﻣﺸﻬﺪ ﺗﺄﻛﻴﺪ ﻛﺮد

    حجه‌ الاسلام علی کریم‌پور رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان مشهد شب گذشته و در نشست رئیس و جمعی از اعضای شورا و مدیران شهرداری با مدیران هیات ‌های مذهبی، ضمن تسلیت فرارسیدن ایام عزاداری دهه آخر ماه صفر، از تعامل بین‌دستگاهی و شورای شهر مشهد با مجموعه هیات ‌های مذهبی شهر تشکر و قدردانی کرد

    وی با بیان اینکه این جلسه می‌تواند فصل مشترکی برای خدمت‌رسانی بیشتر به فرهنگ تشیع و اهل بیت(ع) و همچنین گسترش درک متقابل مجموعه مدیریت شهری و هیئات مذهبی باشد، گفت: این تعامل بسیار سازنده است و در این عرصه هرچه بیشتر درکنار یکدیگر گفتگو و همکاری داشته باشیم، نتایج بهتری شاهد خواهیم بود.

    کریم‌پور گفت: از شورای شهر و مجموعه مدیریت شهری برای برگزاری این نشست سپاس گزاریم؛ بدون شک حاکمیت از بدنه جامعه جدا نیست و فارغ از جریان‌های سیاسی و با دیدن اصل دین، باید تعاملات را در راستای مباحث فرهنگی میان مدیران شهری و هیئات تقویت کرد.

     در ادامه این نشست، سید مهدی طباطبایی، رئیس شورای هیئات مذهبی مشهد با بیان اینکه فلسفه وجودی هیئات مردمی بودن آنهاست، تصریح کرد: تحت هیچ شرایطی علاقه‌ای به حکومتی شدن آنها نداریم چرا که مردم اقداماتی انجام می‌دهند که دولت‌ها از انجام آن عاجزند.

    وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری نیز توصیه داشتند که هیئات مذهبی با همت و اراده دینی مردم اداره شوند؛ در بحث فرهنگی علاقه‌مندیم که دستگاه‌های فرهنگی استان توجه خاصی به هیئات مذهبی داشته باشند.

    طباطبایی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست توسط مدیریت شهری در دهه پایانی ماه صفر، گفت: مشهد مقدس در طی چند روز آینده میزبان میلیون‌ها زائر و عزادار اهل بیت‌(ع) است و میزبانی خوب از زائران رضوی وظیفه همه ماست؛ در طول سال همه ما از برکات و نعمات امام‌رضا(ع) بهره‌مند هستیم و در این ایام هم با این امام همام پیمان بسته و نیت می‌کنیم با تمام وجود آماده خدمت‌رسانی به ایشان باشیم.

    وی در بخش پایانی به همکاری هیئات مذهبی با سازمان اجتماعی‌فرهنگی شهرداری مشهد که نقطه عطف و حرکت بی نظیری بود اشاره کرد و گفت: از مسئولان مربوطه در مدیریت شهری مشهد بابت برپایی جشن‌های این دهه قدردانیم و امیدواریم در مناسبت های مذهبی شاهد اجرای مراسم و برنامه‌های با شکوهی باشیم.

     در ادامه برنامه تعدادی از مسوولان هیئت های عزاداری به بیان نظر و دغدغه ‌های خود پرداختند. از درخواست ‌های ترافیکی در خط سیر هیأت‌ های عزاداری تا کمک‌ های مالی و پشتیبانی، از تقدیر به خاطر همراهی مدیریت شهری تا مشکلاتی که برای برپایی خیمه‌ ها دارند؛ مواردی بود که نمایندگان این هیأت‌ ها با مسئولان شهری و اعضای شورای شهر مطرح کردند.

    هیات‌ های مذهبی و گروه ‌های مردم‌ نهاد که مجامعی اصیل تلقی می‌ شوند، میتوانند به عنوان بازو در پیش برد اهداف مدیریت شهری در مسائل فرهنگی عمل کنند.

    هادی بختیاری معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست که با حضور بیش از ۲۰۰ مسوول هیأت مذهبی مشهد مقدس برگزار شد با تاکید بر نقش اساسی هیأت های مذهبی در حل مشکلات فرهنگی شهر، عنوان کرد: مشهد به عنوان دومین کلانشهر کشور با جمعیت بالغ بر ۳ میلیون نفر، ﻣﺴﺎﺋﻞ ﻭ ﻧﻴﺎﺯﻫﺎﻯ ﻓﺮﺍﻭﺍﻧﻰ ﺩﺍﺭﺩ ﻛﻪ دراین خصوص ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﻳﻰ ﻧﻤﻰ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﺮﻃﺮﻑ ﻛﻨﺪ، هیئت‌های مذهبی نقش پررنگی در برطرف کردن این خلأ دارند که به دلیل کوتاهی در روابط و تعامل بین مدیریت شهری و هیأت ها تاکنون از آن به درستی استفاده نشده است.

     بختیاری ادامه داد: برای رفع خلأهای ارتباطی، نیازمند یک نماینده اجرایی در هر منطقه هستیم تا با برگزاری جلسات و همفکری، مشکلات و معضلات فرهنگی را حل و به تقویت هویت شهری و نشاط شهر بپردازیم.

    مردمی بودن فلسفه وجودی هیئات مذهبی است

    رییس شورای شهر نیز رمز ماندگاری هیئات مذهبی را مردمی بودنشان دانست و گفت: امام حسین(ع) به شهادت رسید تا مردم را از جهالت نجات بدهد و اگر ما هم غیر از این کاری را انجام دهیم عزاداری نکرده ایم.

    محمد رضا ﺣﻴﺪﺭﻯ ﺑﺎ ﺗﺄﻛﻴﺪ ﺑﺮ ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺍﮔﺮ ﺁﮔﺎﻫﻰ ﺍﺯ ﻋﺰﺍﺩﺍﺭﻯ ﻫﺎ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﻮﺩ ﻣﺸﻜﻼﺕ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺣﻞ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ، اظهار کرد: ﺧﻄﺮﻯ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺭﺍ ﺗﻬﺪﻳﺪ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ ﺟﺪﻯ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺩﺭ ﺭﺍﺳﺘﺎﻯ ﺁﮔﺎﻫﻰﺑﺨﺸﻰ ﻭ ﺟﻬﻞ ﺯﺩﺍﻳﻰ ﻫﻤﺖ ﻧﻜﻨﻴﻢ، ﻣشکلات ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ ﺑﻪ ﻣﺼﻴﺒﺖ ﻫﺎﻳﻰ ﻣﻨﺠﺮ ﻣﻰ ﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺭﺍ ﺩﭼﺎﺭ ﻣﺸﻜﻞ ﻣﻰﻛﻨﺪ.

    مدیریت شهری مشهد موجبات سفری خاطره‌انگیز را برای زائران رضوی فراهم می‌آورد

    شهناز رمارم در نشست جمعی از اعضای شورا و مدیران حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با مدیران هیئات مذهبی اظهارکرد: شهر مشهد، شهر امام‌رضا (ع) و شهری مذهبی، دینی و با هویت شیعی است و همه ما مفتخریم که مجاور و خادم این بارگاه منور هستیم که بالاترین توفیق است، اقدامات ما باید در شأن و درخور مشهدالرضا(ع) باشد، همه ما میزبان این بزرگواران هستیم و باید موجبات سفری خاطره‌انگیز و توام با آسودگی خاطر به ارمغان آوریم.

    عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد افزود: جوانان ما نیازمند برنامه‌هایی هستند که ضمن اینکه دین ایشان حفظ شود، دنیای آنها نیز تامین گردد؛ انتظار یکسویه از آنها نمی‌توان داشت و لذا شورای شهر و شهرداری باید نسبت به تمامی مسائل نگاهی همه جانبه داشته باشد.

     اثرگذاری مناسبت‌های ملی و مذهبی در گرو برگزاری مردمی آن است

    علیرضا شهریاری، عضو هیئت رئیسه شورای شهر مشهد در این جلسه اظهار کرد: مشهد هرساله در دهه پایانی ماه صفر میزبان میلیون‌ها عزادار اهل‌بیت(ع) است و لذا امیدواریم بتوانیم خدمت‌گذاران صدیقی برای زائران و مجاوران رضوی باشیم.

    وی با بیان اینکه علم عزاء ائمه معصومین 1400 سال است که برافراشته شده و هر روزه این بزرگداشت نمود بیشتری پیدا کرده است، گفت: راهپیمایی اربعین حسینی(ع) مصداق بارز این مهم است و شاهد بودیم که مردم با وجود همه مضیقه‌های ایجاد شده از سوی دشمنان این مرزوبوم، حضور پررنگ‌تری در این گردهمایی دینی و مذهبی داشتند.

    تعداد بازدید: 93
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر