اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 23
    کد: 165824
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
    در نشست فصلی شوراهای اجتماعی محلات منطقه یک مشهد عنوان شد

    افزایش اختیارات و وظایف شوراهای اجتماعی محلات با اجرای اساسنامه جدید

    نشست فصل شوراهای اجتماعی محلات منطقه یک با حضور محمدهادی مهدی نیا رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد، رضا دانایی معاون اجتماعی و مشارکت‌های اجتماعی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد و جواد اصغری شهردار منطقه یک به همراه اعضای شورای اجتماعی محلات یازده گانه این منطقه در فرهنگسرای انتظار برگزار شد.
    نشست فصلی شوراهای اجتماعی محلات منطقه یک مشهد
    به گزارش پایگاه خبری روابط عمومی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد، محمدهادی مهدی‌نیا رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد در نشست فصلی شوراهای اجتماعی محلات منطقه 1 با اشاره به ساز و کار جدید کمیته‌های نظارتی، گفت: در چارچوب فعلی مقرر شده هرعضو شورای شهر در کمیته نظارتی یک منطقه برخوردار و یک منطقه کم برخوردار حضور داشته باشد تا بتوانیم در طول هفته یا هر 15 روز به تمامی مناطق مشهد سرکشی کرده و پاسخگوی درخواست ها و مطالبات شهروندان باشیم.
     
    وی با تاکید بر اهمیت اقتصادی منطقه یک، افزود: این منطقه جزو یکی از مناطق مرکزی و مهم مشهد است که به لحاظ درآمدی نیز  قلب تپنده اقتصادی است که این نکته می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی در پی داشته باشد. مهدی‌نیا ادامه داد: متاسفانه نگاه صرف درآمدی به یک منطقه موجب می‌شود مراکز شهر دچار زوال گردیده که این موضوع به مرور زمان آسیب‌های جدی را به شهر و منطقه وارد می‌کند.
     
    رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه مسئولان شهری علاوه بر اقدامات روزمره باید نگاهی کلی به تحولات شهر داشته باشند، تصریح کرد: لایحه‌ای تهیه شده تا با استفاده از مشوق‌های سرمایه‌گذاری بتوانیم کاربری‌های خدماتی مانند فضای سبز، سالن‌های ورزشی، استخرهای سرپوشیده، سالن‌های سینما و...  را در پروژه‌های بزرگ جانمایی کنیم.
    مهدی‌نیا اضافه کرد: با تصویب این مصوبه سرمایه گذاران پروژه های بزرگ می‌توانند با جانمایی کاربری‌های خدماتی در پروژه‌های خود از  تخفیف بسیار ویژه برای صدور پروانه بهره‌مند شوند.
     
    رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس افزود: با توجه به چارچوب و بدنه شهرداری سیاست بر این شد که با چابک و کوچک‌سازی اداری، ارتباط با محلات و محله‌محوری در اولویت مدیریت شهری قرار گیرد، تصویب اساسنامه جدید شوراهای محلات نیز در این راستا بوده است.
     
    رضا دانایی معاون اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در این نشست از تصویب آیین‌نامه شورای اجتماعی محلات در شورای اسلامی شهر مشهد خبر داد و افزود: پس از پیگیری‌های صورت گرفته اساسنامه شورای اجتماعی محله، در صحن علنی مطرح و مورد تأیید اعضای شورای اسلامی شهر مشهد قرار گرفت.
     
    وی با تاکید بر رویکرد مردمی در اساسنامه جدید، افزود: در این اساسنامه تا حد زیادی تصدی‌گری بخش اداری به اعضای شورای اجتماعی محلات واگذار شده و  با هدف مردمی‌ترشدن این نهاد مسئولیت انتخاب رئیس و نایب رئیس شورا بر عهده اعضای شورای اجتماعی محله گذاشته شده است و تنها یک کارشناس فرهنگی به عنوان دبیر شوراها انتخاب خواهد شد تا مصوبات و کارهای اداری شوراها را پیگیری کند.

    دانایی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اعضای شورای اجتماعی محلات عدم آشنایی شهروندان هر محله با نمایندگان خود است که در اساسنامه جدید با توجه به فرآیند مردمی انتخابات، شهروندان مستقیم با نمایندگان خود در ارتباط هستند که این موضوع تاثیر بسیار مثبتی در افزایش مشارکت و همراهی آنان با شوراهای اجتماعی محلات دارد.
     
    وی افزود: در این اساسنامه اعضا شوراهای اجتماعی محلات علاوه بر ارتباط مستقیم با مدیریت شهری می‌توانند با سایر نهادهای مربوطه مانند فرمانداری، پایگاه‌های سلامت وزرات بهداشت و...  نیز ارتباط برقرار کرده و نقش تاثیرگذاری در انتقال درخواست‌های مردمی به این سازمان‌ها داشته باشند.

    معاون سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به حضور فعال‌تر اعضا شوراهای اجتماعی محلات در تصمیم‌گیری‌های شهری، بیان کرد: با توجه به ظرفیت ایجاد شده برای شوراهای اجتماعی محلات اعضا باید علاوه بر پیگیری مسائل و دغدغه‌های شهروندان، بر ایجاد تحول و افزایش نوآوری و خلاقیت با مشارکت شهروندان نیز تاکید داشته باشند.
    دانایی خاطرنشان کرد: با استفاده از این ظرفیت و  با ایجاد مجموعه ای مردمی، می توانیم شاهد تاثیرات مثبت و بهبود وضعیت مناطق باشیم؛ ما تلاش کرده ایم به معنای واقعی کلمه شورای اجتماعی محله داشته باشیم و شرایط رضایت عمومی از این شورا را ایجاد کنیم.
     
    وی با تاکید بر لزوم اختصاص 5 درصد از بودجه عمرانی به منظور اجرای طرح ها و مصوبات شوراهای اجتماعی محلات، افزود: لایحه ای تصویب شده و به زودی در صحن علنی و در جلسه اصلاح بودجه مطرح خواهد شد تا با مشارکت 6 مجموعه تاثیرگذار شهرداری و با ایجاد سازوکاری جدید بتوانیم این بودجه را برای شوراهای اجتماعی محلات هزینه کنیم.

    معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد با بیان اینکه تاکنون برای تمامی موضوعات فرهنگی و اجتماعی در سطح فرهنگسراها و مناطق تصمیم گیری می شد، گفت: در اساسنامه جدید مسئولیت تولید محتوا و اجرای برنامه های مختلف به شوراهای اجتماعی محلات واگذار گردیده تا با انجام نیاز سنجی و اولویت بندی بتوانند دغدغه ها و پیشنهاد های  فرهنگی اجتماعی مردمی را در سطح محلات شناسایی کرده و با حمایت ها و مشارکت شهروندان این اقدامات را اجرایی کنند، مدیریت شهری نیز به عنوان پیگیری کننده، پیشنهاد دهنده و تاحدی ناظر بر روند اجرای اقدامات نظارت خواهد کرد.

    دانایی از افزایش محلات به 172 محله در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: امیدواریم با ایجاد این تغییرات شاهد فعالیت شوراهای اجتماعی محلات به عنوان کانون های فرهنگی اجتماعی که از حمایت های مردمی برخوردار هستند؛ باشیم. 

     

    تعداد بازدید: 23
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر