اوقات شرعی
5°C 
     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 66
    کد: 165906
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
    در بازخوانی الگوی مدیریت اجتماعی امام موسی صدر، توسط صاحبنظران مطرح شد

    مدیریت اجتماعی با گفتگو، مدارا و همزیستی

    عصر روز پانزدهم دی ماه 97 تالار شهر مشهد میزبان اندیشمندان، صاحبنظران، علمای مذاهب و اساتیدی بود که برای بازخوانی الگوی مدیریت اجتماعی امام موسی صدر در همایش «گفتگو، مدارا، هم‌زیستی» شرکت کرده بودند. این گردهمایی بزرگ با سخنرانی معاون شهردار مشهد گشایش یافت و در ادامه آن اساتیدی چون محمد رضا زائری، محمدمهدی مجاهدی، رسول رسولی‌پور، محسن مدیرشانه‌چی و مهدی فرخیان پیرامون زندگی و شیوه مدیریت اجتماعی امام موسی صدر با علاقمندان سخن گفتند.
    گفتگو مدارا همزیستی

    به گزارش پایگاه خبری سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد عصر روز شنبه پانزدهم دی ماه همایش گفتگو، مدارا، همزیستی درباره بازخوانی شیوه مدیریت اجتماعی امام موسی صدر در تالار شهر مشهد برگزار شد.

    هادی بختیاری معاون شهردار و رییس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد در ابتدای این گردهمایی به مشی و منش امام موسی صدر در طول حیات سیاسی اجتماعی‌اش اشاره کرد و  از راه‌اندازی خانه گفتگوی مشهد تا پایان سال جاری خبر داد.

    بختیاری گفت: شورای شهر و مدیریت شهری جدید به موضوع گفتگو نگاهی راهبردی دارد، از این رو موضوع گفتگو را تکلیف سازمان اجتماعی قرار داده است. در این راستا ایجاد خانه گفتگو به معنای مکانی که هم به چرایی و چیستی و چگونگی گفتگو می پردازد و هم از گفتگو برای حل مسائل شهری پیش رو کمک می‌گیرد، در دستور کار قرار گرفته است.

    رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفتگو را راهی برای حل مسائلی که در حوزه مدیریت شهری جای می‌گیرد، برشمرد و در ادامه با اشاره به اینکه جامعه درگیر بیماری‌های متعددی است که باید درمان شود، بیان کرد: راه درمان بسیاری از این بیماری‌ها نیز گفتگوهای بسیار و در حجم گسترده است تا تفاهمی بر سر مسائل به وجود آید و این تفاهم به اقدام و عمل مشترک و شناسایی راهکارهای لازم منجر شود.

    معاون شهردار مشهد با ابراز امیدواری نسبت به راه‌اندازی خانه گفتگوی مشهد تا پایان سال جاری، افزود: گفتگو به عنوان راهبرد، در دستور کار همه اعضای حوزه فرهنگی تعریف شده و تلاش می‌شود مشهد با برند شهر گفتگو معرفی شود. بختیاری تصریح کرد: این موضوع راهبردی، طریق حل مسئله برای سازمان شهرداری و سایر سازمان‌ها و مسائل بین شهرداری و مردم است تا به فهم مشترک و اقدام هماهنگ راهنمایی شوند.

    امام موسی صدر تجربه جامع عرضه اسلام در سطح بین‌المللی

    دین می‌تواند برای انسان امروز پاسخگو باشد. گاهی در این زمینه شعار می‌دهیم و گاه در عرصه عمل جوابگو هستیم. به این منظور یا باید روحانیت در جامعه پدری کند و یا قرار است کسب و پیشه دین داشته باشد و مغازه دین را اداره کند. این بخشی از مطالبی بود که حجه‌الاسلام دکتر محمد رضا زائری در همایش گفتگو، مدارا، همزیستی به حاضران گفت.

    این استاد دانشگاه با تاکید بر این نکته که امام موسی صدر تجربه موفق و جامع عرضه اسلام در سطح بین‌المللی است، افزود: انتقاد طبیعت انسانی است که می‌اندیشد. همه افراد به جز معصومان مورد انتقاد قرار دارند. اما به جرات می‌توان گفت در دوران تاریخ معاصر تجربه و نمونه‌ای موفق‌تر و جامع‌تر از امام موسی صدر در سطح بین‌المللی در عرضه اسلام با همه ابعاد آن وجود ندارد.

    زائری در ادامه با تاکید بر این که جامعه ما نیازمند این تجربه است با اشاره به تنوع و گستردگی اجتماع، آن را نیازمند بازخوانی تجربیات امام موسی صدر دانسته و گفت: ممیزه ایشان آن است که از خاستگاه فقاهت وارد اجتماع می‌شود و این وجه شخصیت وی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

    این کارشناس حوزه دین و جامعه خاطرنشان کرد: دین می‌تواند برای انسان امروز پاسخگو باشد. گاهی در این زمینه شعار می‌دهیم و گاه در عرصه عمل جوابگو هستیم. به این منظور یا باید روحانیت در جامعه پدری کند و یا قرار است کسب و پیشه دین داشته باشد و مغازه دین را اداره کند. او سپس افزود: با این حال فقه امروز به جای اینکه فقه پاسخگوی حل کننده مشکل باشد، تقلید فقهای پیشین است. بسیاری از فقهای ما همین روش را در پیش گرفته‌اند و در واقع مقلد هستند. 

    محمد رضا زائری با اشاره به اینکه گاه روحانیت از زندگی روزمره پا را فراتر نمی‌گذارد، بیان کرد: برخی دیگر درد جامعه را درک کرده و براساس الگوگیری از زندگی ائمه اطهار، مردم را در این دوران سخت یاری می‌کنند. امام موسی صدر وقتی با جوانان بزهکار همنشین می‌شود و به وی اعتراض می‌کنند، می‌گویدک «من یک چشم خود را بر روی وضعیت امروز آنها بسته و یک چشم دیگرم را به روی آینده آنان باز می‌کنم.» این نوع نگرش است که حزب الله لبنان را شکل می‌دهد.

    سخنران محوری همایش گفتگو، مدارا، همزیستی گفت: امام موسی صدر از موضع فقیه با موقعیت خانوادگی و تاریخی مشخص وارد جامعه لبنان شد، نه از موضع مصلح اجتماعی، روشنفکر یا شخصیت سیاسی. متاسفانه مسلمان نماهایی وجود دارد که از یهودیان و مسیحیان نیز بدتر است. اینجاست که جایگاه واقعی مجتهد و فقیه مشخص می‌شود و باید وارد عمل شود.

    حجت الاسلام زائری با اشاره به وجود طیف‌های فکری مختلف در لبنان، اظهار کرد: در اوج جنگ‌های داخلی لبنان و فشارها و اختلافات لبنان و مسیحیان، منطق امام موسی صدر منحصر به فرد بود. وی تلاش کرد با رفع تبعیض‌ها بین مسلمانان و مسیحیان، آنان را از کشت و کشتار و خونریزی بر حذر دارد و بر زندگی همراه با تفاهم در کنار هم ترغیب کند. 

    این استاد دانشگاه و حوزه خاطرنشان کرد: امام موسی صدر از موضع دینداری اختلافات را به رسمیت می‌شناسد. وی معتقد است اگر لبنان نبود، باید لبنان را می‌ساختیم. این نگرش نه از موضع انفعال، که از قدرت و بینش والا ناشی می‌شود. وی افزود: روحانیت نیز در جامعه هست تا در موضع دینداری تفاوت‌ها را مدیریت کند و ضرورت دارد از تجربیات این چنینی استفاده شود.

    تعامل ستودنیِ امام موسی صدر با فرهنگ‌ها و ادیان مختلف

    در ادامه همایش، نشستی تخصصی با حضور محمد مهدی مجاهدی، رسول رسولی‌پور، محسن مدیر شانه‌چی و به دبیری مهدی فرخیان شکل گرفت. محسن مدیر شانه‌چی مدرس پیشکسوت دانشگاه در رشته علوم سیاسی درباره امام موسی صدر گفت: او نگاه تفرق نسبت به مسلمان و غیر مسلمانان نداشت. دین نماد شاخص از تسامح و مدارا و میانه‌روی بود که در خط تاریخی امام موسی صدر دیده می‌شود. ایشان به جریان آزادی‌خواهی در داخل و خارج از کشور متعلق بود. این همسویی را می‌توان در تشکیل حرکت‌المحرومین و تیپ‌های مقاومت لبنان و ... مشاهده کرد. امام موسی صدر در تعامل با همه جریانات فعالیت می‌کرد و به هیچ وجه نگرش تقابلی با ادیان، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف را نداشت.

    این استاد پیشکسوت دانشگاه با اشاره به جامعیت شخصیت امام موسی صدر، گفت: وی نخستین روحانی بود که به دانشگاه رفت. طلبه‌ای که در قم و نجف تحصیل می‌کرد و در دانشگاه تهران نیز مشغول به تحصیل بود و می‌توان گفت او از جامعیت علمی برخوردار بود. در عین حال مبارز تشکیلاتی و سیاسی و فعال اجتماعی بود و به فعالیت‌های خیریه عام‌المنفعه ورود کرد و مدیری بزرگ بود.

    شانه‌چی افزود: امام موسی صدر در مدرسه سازی نهضتی در لبنان شکل داد که در ایران کمتر به پای آن رسیده‌ایم. ایشان 50 سال زندگی کرد که 30 سال از عمر ایشان در ایران و 20 سال از عمر وی در لبنان گذشت که عمده شناخت ما نیز به همین 20 سال فعالیت وی در لبنان معطوف می‌شود. 

    سخنران نشست تخصصی همایش گفتگو، مدارا، همزیستی با اشاره به اینکه دو جریان فکری و فرهنگی در صد سال اخیر در ایران شکل گرفته، گفت: این جریان شامل مخالفان مشروطه و به نوعی محافظه کاران و سنتی‌گرایان بود. دیگری نیز جریان آزادی خواهان، عدالت طلبان و مشروطه خواهان بود که علما، فقها و توده‌های بسیاری از نجف تا تهران را در خود جای می‌داد. این جریان در نقاط عطف تاریخی ایران نمود یافت و در جریان نهضت ملی شدن نفت نیز تداوم یافت، تا به اکنون رسید. 

     

    تعداد بازدید: 66
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر